5 دلیل اصلی کار نکردن ریموت کنترل کولر گازی و رفع آن

5 دلیل اصلی کار نکردن ریموت کنترل کولر گازی و رفع آن

در صورتی که ریموت کنترل کولر گازی شما با مشکل مواجه شده است مطلب زیر در مورد 5 دلیل اصلی کار نکردن ریموت کنترل کولر گازی و نحوه رفع آن را مطالعه کنید.

کولر گازی به عنوان یکی از پرکاربردترین لوازم خانگی در فصول گرم سال شناخته می شود که تقریبا در تمام مناطق کشور از آن استفاده می شود. با گرم شدن دمای هوا و سخت شدن تحمل آن، افراد مجبور هستند که برای تعدیل دمای هوا از این سیستم ها استفاده کنند. شرکت های بسیار زیادی در زمینه تولید کولر گازی فعالیت می کنند و امروزه انواع کولرها با تکنولوژی های روز دنیا در اختیار مردم قرار می گیرد.

یکی از تکنولوژی های محبوب و کاربردی در کولرهای گازی امروزی استفاده از کنترل از راه دور است. این فناوری کمک می کند که بعد از نصب پنل داخلی کولر گازی حتی در فضاهای بدون دسترسی، تغییر تنظیمات به راحتی امکان پذیر باشد. کولر گازی همانند سایر لوازم خانگی و مصرفی می تواند بعد از مدتی دچار ایرادات و مشکلاتی شود که نیاز به تعمیر یا تعویش قطعات داشته باشد. در این مقاله سعی می کنیم که 5 دلیل اصلی کار نکردن ریموت کنترل کولر گازی و نحوه رفع آن را بررسی کنیم .

کار نکردن ریموت کنترل کولر گازی

عملکرد ریموت کنترل از راه دور

به صورت کلی می توان گفت که کنترل از راه دور تمامی لوازم از یک مکانیسم مشخص استفاده می کند و آن بهره گیری از امواج مادون قرمز است. این امواج اتصال بین کنترل و وسایل را به بهترین شکل ممکن برقرار می کنند اما زمانی که ریموت کنترل به طرف دستگاه گرفته شود و با فشار دکمه های آن هیچ پاسخی از سیستم دریافت نشود امکان خراب شدن قطعات مختلفی وجود دارد که در این مقاله بررسی می شوند.

دلایل کار نکردن ریموت کنترل کولر گازی

همانطور که گفته شد ریموت کنترل کولر گازی از یک مکانیسم ساده استفاده می کند و در صورتی که کار نکند ممکن است که مشکلات مختلفی وجود داشته باشد که مهم ترین آنها به شرح زیر هستند:

عدم وجود باطری در کنترل

اولین و اصلی ترین کاری که در هنگام کار نکردن ریموت کنترل گازی باید به آن توجه کرد بودن یا نبودن باطری داخل آن است. در صورتی که در داخل کنترل باطری وجود نداشته باشد قطعا نمی تواند کار کند و لازم است که باطری داخل آن قرار داده شود

معیوب یا تمام شدن باطری

یکی دیگر از دلایل کار نکردن ریموت کنترل کولر گازی خراب شدن یا تمام شدن باطری کنترل است. باطری ها دارای یک ظرفیت مشخص انرژی هستند و در صورتی که مدت زمانی زیادی از آنها استفاده شود این ظرفیت به اتمام می رسد و نیاز هست که تعویض شوند. در صورتی که باطری ریموت کنترل تمام شده است، باطری های جدید را جایگزین آنها کنید.

فعال بودن قفل کودک

قفل کودک یکی از تکنولوژی های بسیار مهم و کاربردی است که امروزه در بسیاری از لوازم الکتریکی به کار گرفته می شود. در صورتی که تمام احتمالات بررسی شد و هنوز مشکل کار نکردن ریموت کنترل کولر گازی برطرف نشد باید بررسی شود که آیا قفل کودک آن فعال شده است یا خیر. در صورتی که این قفل فعال شده باشد نمی توان تنظیمات آن را تغییر داد بنابراین باید آن را از حالت قفل خارج کنید.

معیوب بودن ریموت کنترل

بعد از آن که وجود باطری و سلامت آنها مطمئن شدید لازم است که ریموت کنترل را بررسی کنید. برای این کار می تواند که ریموت کنترل را به طرف یک رادیو روشن گرفته و یکی از دکمه های آن را فشار دهید. در صورتی که رادیو به این حرکت پاسخ نشان داد و نویز یا صدای بلندی را از رادیو شنیدید نشان از سلامت ریموت دارد و چنانچه هیچ عکس العملی از رادیو مشاهده نکردید نشان می دهد که ریموت کنترل خراب شده است. البته می توانید از یک دوربین عکاسی یا دوربین موبایل نیز برای این کار استفاده کنید. کنترل را مقابل دوربین گذاشته و یکی از دکمه های آن را فشار دهید و اگر مشاهده کردید که نور بنفشی از کنترل ساطع شد نشان از سلامت آن دارد و اگر اتفاقی نیفتاد نشان دهنده خراب شدن کنترل است.

معیوب بودن برد کولر گازی

چنانچه مراحل بالا را کاملا بررسی کردید و مطمئن شدید که مشکل از ظرف هیچکدام از عوامل گفته شده نیست باید برد دستگاه را بررسی کنید چرا که امکان دارد دچار ایراد یا مشکلی شده باشد. سعی کنید چشمی دستگاه را تمیز کنید و چندین بار کنترل را چک کنید و اگر باز هم کنترل کار نکرد باید به یک تعمیر کار متخصص مراجعه کنید تا برد سیستم را بررسی کند و در صورت نیاز آن را تعویض کند.

  • البته عوامل دیگری نیز می توانند در کار نکردن ریموت کنترل کولر گازی دخالت داشته باشند که می توان به دور بودن فاصله کنترل از سیستم، وجود مانع هایی میان کنترل و کولر گازی، وجود اتصالات در سیم کشی داخلی کولر گازی، قطع شدن برق دستگاه یا ساختمان، نفوذ آب به داخل کنترل، نفوذ آب به داخل پنل کولر گازی و … برای تمام این مشکلات لازم است که مرحله به مرحله بررسی شوند و موانع برطرف شوند و در نهایت اگر مشکل حل نشد به یک تعمیر کار ماهر مراجعه شود تا در صورت نیاز قطعات مختلف را تعمیر یا تعویض کند.
  • به صورت کلی برای آنکه تمام قطعات کولر گازی خصوصا برد آن که مرکز اصلی فرماندهی و اطلاعات آن است طول عمر بیشتری داشته باشند لازم است که به صورت مستمر سرویس شود و ایرادات و مشکلات آن برطرف شود. بهترین زمان برای سرویس کامل کولر قبل از شروع فصل گرما است که هنوز به شکل جدی از کولر استفاده نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *