علت کم شدن قدرت پرتاب باد کولر گازی و نحوه رفع آن

علت کم شدن قدرت پرتاب باد کولر گازی و نحوه رفع آن

اگر قصد دارید که از علت کم شدن قدرت پرتاب باد کولر گازی و نحوه رفع آن اطلاعات خوبی داشته باشید توصیه می کنیم که مطلب زیر را مطالعه نمایید.

سیستم های تهویه مطبوع و سرمایشی امروزه بر خلاف گذشته نقش بسیار ویژه ای در زندگی افراد دارند. تقریبا می توان گفت تحمل دمای فصول گرم بدون استفاده از این لوازم در بسیاری از مناطق کشور غیر ممکن است. با فرا رسیدن فصول گرم سال بازار خرید، تعمیر و تعویض کولر گازی نیز رونق می گیرد. کولر گازی مانند سایر لوازم خانگی می تواند بعد از مدتی که از آن استفاده شود دچار مشکلات و ایرادات خاصی شود که نیاز به پیگیری داشته باشد.

در این مقاله سعی می کنیم که علت کم شدن قدرت پرتاب باد کولر گازی و نحوه رفع آن را بررسی کنیم که یکی از مهم ترین مشکلات کولرهای گازی به شمار می رود. به صورت کلی در صورتی که کولر گازی به صورت مستمر سرویس نشود و مشکلات آن برطرف نشود می تواند باعث بروز خسارت های بیشتری شود و هزینه های زیادی را به دنبال داشته باشد.

نحوه عملکرد کولر گازی

به صورت کلی کولرهای گازی از دو یونیت داخلی و خارجی تشکیل می شوند که هر کدام از یونیت ها قطعات مختلفی را در خود جا می دهند. خنک کردن هوا داخل لوله های اواپراتور یونیت داخلی انجام می شود و سپس فن بلور از بخش بالایی یونیت هوای گرم را به داخل فضا می مکد و سپس با عبور از فیلتر و لوله های خنک کننده اواپراتور به داخل فضای مورد نظر پرتاب می شود. این چرخه می تواند در اثر عوامل مختلفی با اختلال روبه رو شود و در نهایت قدرت پرتاب باد کولر گازی به ندرت کم خواهد شد.

دلایل اصلی کم شدن قدرت پرتاب باد کولر گازی

کم شدن قدرت پرتاب باد کولر گازی و گاها خروج دوده و گرد و خاک از آن یکی از مشکلات رایجی است که می تواند دامن گیر این سیستم ها باشد که معمولا بعد از استفاده های طولانی مدت از کولر خواهد بود. کم شدن قدرت پرتاب باد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که البته برطرف کردن آن می تواند به راحتی و حتی توسط افراد عادی نیز صورت بگیرد.

توجه به تنظیمات کولر گازی اولین کاری است که باید انجام شود چرا که بعضی اوقات کولر هیچ مشکلی ندارد و فقط درجه حرارت آن بر روی دماهای کمتر و سرعت باد کمتری تنظیم شده است. از مهم ترین دلایلی که باعث کاهش قدرت پرتاب باد کولر گازی می شود می تواند موارد زیر را عنوان کرد:

کثیف شدن اواپراتور کولر گازی

یکی از دلایل اصلی کم شدن قدرت پرتاب باد کولر گازی کثیف شدن این قطعه است. بعد از آنکه هوا از فیلترهای کولر گازی عبور کند مقدار زیادی از گرد و غبار موجود در آن گرفته می شود اما مقادیری هم از این گرد و غبار از فیلترها عبور می کنند و به اواپراتور می رسند. بعد از آنکه مدت زیادی از کولر استفاده شد و این گرد و غبار بر روی هم انباشته شد می تواند باعث انسداد مسیرهای بین پره های کندانسور کولر گازی شود و از عبور راحت و مناسب جریان هوا ممانعت کند.

برای رفع این مشکل لازمه است که پنل داخلی کاملا باز شود و اواپراتوری به صورت کامل شستشو داده شود.

کثیف شدن فیلترهای کولر گازی

شاید بتوان گفت که رایج ترین علت کم شدن قدرت پرتاب باد کولر گازی کثیف شدن فیلترهای آن باشد. فیلتر اصلی ترین قطعه در چرخه خنکسازی کولر گازی است و چنانچه هرگونه مشکلی برای آن به وجود بیاید می تواند مشکلات جدی تری برای کولر گازی ایجاد کند. در صورتی که فیلترهای کولر گازی در اثر جذب گرد و خاک کثیف شود می تواند به مرور زمان باعث کم شدن قدرت پرتاب باد سیستم شود.

امروزه برندها و شرکت های مطرح جهانی از انواع فیلترهای بهداشتی و قابل شستشو برای تجیهز کولرهای خود استفاده می کنند و با کثیف شدن آن می توان به راحتی آنها را شستشو داد. در صورتی که فیلترهای کولر گازی قابلیت شستشو نداشتند لازم است که بعد از مدتی حتما تعویض شوند تا باعث کم شدن قدرت پرتاب باد کولر گازی نشوند.

خراب شدن موتور فن اواپراتور

در صورتی که فیلترها و اواپراتور کولر گازی از نظر تمیز بودن مشکلی ندارند و قدرت پرتاب باد کولر همچنان کم است لازم است که موتور فن اواپراتور بررسی شود. خراب شن این قطعه نیز یکی از دلایلی است که می تواند باعث کاهش قدرت پرتاب باد کولر شود. چنانچه موتور فن اواپراتو با مشکلی مواجه شده است باید بررسی شده و در نهایت تعمیر یا تعویض شود.

یخ زدن کویل های اواپراتور

در صورتی که کویل های اواپراتور دچار یخ زدگی شوند مانع از حرکت جریان هوا به خارج از سیستم کولر گازی می شوند همین باعث می شود که پرتاب باد کولر کمتر از حالت عادی باشد. یخ زدن کویل ها می تواند در اثر کثیف شدن فیلترها، کثیفی و مسدود شدن خود لوله ها و همچنین کاهش گاز مبرد باشد. برای رفع این مشکل نیز باید میزان شارژ گاز مبرد دستگاه بررسی شود، فیلترها تمیز شوند و در نهایت لوله های نیز از انواع آلودگی ها تمیز شوند.

معیوب بودن بلوورهای کولر گازی

بلوور در داخل پنل داخلی کولر گازی قرار دارد و چنانچه دچار مشکل شود قطعا می تواند باعث کاهش قدرت پرتاب باد کولر گازی شود. وجود آلودگی بر روی سطح پره های بلوور و وجود مشکل در موتور بلوور می توانند از مهم ترین مشکلاتی باشند که باعث ککاهش قدرت پرتاب باد کولر گازی شوند. برای رفع مشکل بلوور ابتدا کولر گازی را خاموش کنید و بعد از باز کردن پنل داخلی با استفاده از یک برس یا مسواک کهنه پره ها و موتور بلوور را به صورت کامل تمیز کنید.

  • چنانچه تمام موارد گفته شدت را بررسی کردید و مشکلات را رفع نمودید اما همچنان قدرت پرتاب باد کولر نسبت به حالت عادی کمتر بود لازم است که به یک فرد متخصص مراجعه کنید تا به صورت تخصصی کولر گازی مورد بررسی قرار بگیرد و مشکلات احتمالی برطرف شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *