تفاوت کولر گازی اینورتر با روتاری چیست؟

تفاوت کولر گازی اینورتر با روتاری چیست؟

همانطور که می‌دانید به دلیل گرمای طاقت فرسا در فصول تابستان، اکثر مردم به سمت استفاده از اسپلیت سوق پیدا می‌کنند. اگر به تازگی قصد خرید این محصولات را دارید، قطعا با عبارت اینورتر یا روتاری روبه‌رو شده‌اید و برایتان جالب است بدانید که تفاوت کولر گازی اینورتر با روتاری چیست و کولر گازی اینورتر بهتر است یا روتاری؟ روتاری و اینورتر، دو نوع کمپرسور هستند که از مهمترین اجزا در وسایل سرمایشی مانند کولر گازی، یخچال، فریزر و … به شمار می‌آیند. در کولر گازی، کمپرسور با مصرف انرژی، گاز موجود درون خود را محبوس کرده و آن را تحت فشار قرار می‌دهد.

نتیجه این فرآیند در کمپرسور، هوایی است ک از طریق لوله‌های خنک کننده به قسمت داخلی دستگاه اصلی منتقل می‌شود. در نتیجه هوای خنکی که داخل دستگاه اصلی است به بیرون منتشر شده و محیط را خنک می‌کند؛ البته اسپلیت‌هایی نیز وجود دارند که به آن‌ها غیر اینورتر گفته می‌شود و برای اطلاع از فرق کولر گازی اینورتر با بدون اینورتر نیاز است به صفحه دیگری مراجعه کنید. اما از آنجایی که در میان بهترین برند کولر گازی اینورتر و روتاری تفاوت‌هایی وجود دارد؛ در ادامه مطالبی آماده کرده‌ایم تا با ارائه اطلاعات مفید، در انتخاب گزینه بهتر به شما کمک کنیم.

اینورتر کولر چیست؟

برای پاسخ به این سوال که اینورتر کولر چیست؟ باید گفت؛ کولر گازی اینورتر دارای قابلیت تغییر دور موتور است. این قابلیت بدین معناست که کمپرسور تا زمانی که هوا محیط به دما متعادلی نرسد کار می‌کند و پس از رسیدن به حالت مطلوب، به طور خودکار غیر فعال می‌شود. البته جالب است بدانید که اگر دما فضا بیرون تغییری کند، کمپرسور اینورتر دوباره فعال خواهد شد و شروع به کار می‌کند.

همین ویژگی خاص باعث شده که میزان مصرف انرژی در کولر گازی اینورتر بسیار کم شود و بهره‌وری در آن بالا برود؛ به طوری که مردم آن را با عنوان کولر گازی کم مصرف می‌شناسند. همچنین در بهترین برند کولر گازی اینورتر به دلیل تنظیم پیوسته سرعت، آلودگی صوتی بسیار کمی تولید می‌شود. البته در این کولر گازی‌ها با وجود کمپرسور اینورتر، هزینه خریداری بیشتر است و از آنجایی که در ساخت و تولید این کولرها، تکنولوژی پیچیده‌ای به کار گرفته شده، ممکن است تعمیر و نگهداری آن‌ها مقداری پرهزینه‌تر باشد.

کولر گازی روتاری چیست؟

کولر گازی روتاری، نوعی وسیله سرمایشی و گرمایشی محسوب می‌شود که با دیگر کولر گازی‌ها از منظر کمپرسور به کار گرفته شده در ساختار، تفاوت دارد. کمپرسورهای روتاری اغلب دارای سرعتی ثابت هستند؛ به گونه‌ای که در زمان‌های مختلف با تغییر دما، در سرعت چرخششان تغییری ایجاد نخواهد شد. به عبارت ساده‌تر کولر گازی یا در حالت روشن یا حالت خاموش قرار دارد.

به همین دلیل استفاده از این نوع کمپرسور معمولاً هزینه کمتری در ساخت و تولید کولر به همراه دارد و برای یخچال‌ها و کولر گازی‌های معمولی نیز مناسب‌تر است. همچنین از آنجایی که روتاری‌ها با سرعت ثابتی کار می‌کنند؛ نسبت به کولر گازی اینورتر، انرژی بیشتری مصرف کرده و دقت کمتری در کنترل دما و رطوبت دارند.

تفاوت بهترین کولر گازی اینورتر و روتاری در چیست؟

حائز اهمیت‌ترین تفاوت میان بهترین کولر گازی اینورتر با روتاری، در میزان مصرف انرژی است. همانطور که پیش‌تر گفتیم، در کولر گازی اینورتر به دلیل اینکه کمپرسور با توجه به دمای محیط خود را تنظیم کرده و در صورت مطبوع شدن محیط غیر فعال می‌شود، انرژی کمتری را نسبت به کولر گازی روتاری که به طور دائم کمپرسوری فعال دارد، مصرف می‌کند. البته فاکتورهای دیگری هم هستند که این دو نوع کولر گازی را از یکدیگر متمایز می‌کنند. در ادامه به طور دقیق‌تری به این فاکتورها می‌پردازیم.

مقایسه عملکرد بهترین برند کولر گازی اینورتر و روتاری

در این بخش قصد داریم به طور دقیق‌تری به جزئیات و تفاوت‌های موجود در بهترین کولر گازی اینورتر و روتاری نگاهی بیندازیم. پس برای مقایسه عملکرد بهترین برند کولر گازی اینورتر و روتاری با ما همراه باشید.

مقایسه کارایی و بهره‌وری انرژی

اصلی‌ترین و مهمترین تفاوت چشمگیر بهترین مارک کولر گازی اینورتر و روتاری در کارایی و بهره‌وری انرژی آن‌ها است. به طور کلی مصرف انرژی در کولر گازی روتاری به دلیل چرخش پر سرعت دائمی و بدون وقفه کمپرسور، بیشتر از اسپلیت اینورتر است؛ زیرا کمپرسور اینورتر در هر زمانی که دمای محیط مناسب باشد به طور خودکار غیر فعال شده و تا وقتی که نیاز نباشد، فعال نمی‌شود.

مقایسه کنترل دما و قدرت خنک کنندگی

از آنجایی که کولر گازی روتاری را می‌توان بر دمایی ثابت تنظیم کرد، ممکن است به مرور زمان، دما بیرون کاهش یا افزایش یابد به طوری که مناسب با دمای تنظیم شده در کولر نباشد. اما در بهترین برند کولر گازی اینورتر با تنظیم پیوسته و بهبود کنترل دمای کمپرسور اینورتر، دما به صورت دقیق و پویا تنظیم می‌شود. همین موضوع دلیلی بر افزایش قدرت خنک کنندگی در این کولرها به شمار می‌آید.

مقایسه ساختار

ساختار کمپرسورهای اینورتر و روتاری در کارایی و عملکرد کولرها، تأثیر بسیار زیادی دارد. در کمپرسور اینورتر از موتور الکتریکی پرقدرت به همراه الکترونیک‌های پیچیده‌تری جهت تنظیم دما به صورت پویا و کنترل کیفیت کولر استفاده ‌شود. همین امر سبب بهره‌وری در انرژی، کنترل دقیق دما و رطوبت شده است.

کمپرسورهای روتاری از دو روتور استفاده می‌کنند که با سرعت ثابت می‌چرخند و هوا را فشرده می‌کنند. این روتورها به شکل پره‌های چرخان هستند که با چرخش خود، هوا را مکش و فشرده می‌کنند. ساختار این نوع کمپرسور نسبت به بهترین مارک کولر گازی اینورتر تقریباً ساده‌تر است و برای نگهداری و تعمیر مشکلات کمتری را دارد.

مقایسه طول عمر و نحوه نگهداری

از آنجایی که کمپرسورهای روتاری از ساختار ساده‌تری بهره‌مند هستند، به تبع نگهداری و تعمیر آن‌ها کار ساده‌ای است و مدت زمان بیشتری را به صورت پایدار کار می‌کنند. اما برای کولر گازی اینورتر به دلیل ساختار نسبتاً پیچیده، نگهداری کمی سخت‌تر می‌شود و به دقت و احتیاط بیشتری نیاز دارد؛ چرا که اگر دچار خرابی شود، تعمیر آن دشوار است.

مقایسه سر و صدای کولر هنگام کار

کولر گازی روتاری به دلیل فعالیت دائمی کمپرسور در حالت روشن، سر و صدا بیشتری نسبت به کولر گازی اینورتر دارد، زیرا کمپرسور اینورتر با تنظیم شدن دما محیط، غیر فعال می‌شود و نویز کمتری ایجاد می‌کند.

مقایسه قیمت

از آنجایی که در پروسه ساخت و تولید مدل‌های اسپلیت فوق کم مصرف اینورتر از تکنولوژی پیچیده‌تری استفاده شده، قیمت آن‌ها نیز نسبت به کولر گازی‌های روتاری بیشتر است. کولر گازی روتاری با عملکرد ثابتی که دارد، نمی‌تواند به صورت پویا و با توجه به دما محیط، خود را تنظیم کند؛ به همین دلیل از قیمت کمتری برخوردار است. البته برای تعیین و مقایسه قیمت، فقط فاکتور کارایی حائز اهمیت نیست و ویژگی‌هایی مانند ظرفیت کولر، برند، قدرت پرتاب باد و … نیز بر آن مؤثر هستند.

خرید کولر گازی اینورتر یا روتاری؛ Inverter بهتره یا Rotary؟

هنگام انتخاب یک کولر گازی مناسب با کارایی خوب، نیاز است از راهنمای خرید بهترین کولر گازی اینورتر یا روتاری اطلاع داشته باشید. اگر نیاز شما از کولر گازی خوب، تنظیم دما دقیق با کمترین صدا، بهترین کیفیت و همچنین بهره‌وری در مصرف انرژی است، پیشنهاد ما به شما انتخاب بهترین مارک کولر گازی اینورتر می‌باشد.

اما اگر به دنبال یک گزینه کم هزینه با نگهداری و تعمیر آسان‌تر هستید، توصیه ما انتخاب کولر گازی با کمپرسور روتاری است. دقت کنید که در هنگام خرید کولرهای گازی کم مصرف پاسخ به سوال inverter چیست؟ در کنار شناخت کامل از اینورتر کولر گازی و مزایای آن، از اهمیت بالایی برخوردار است.

تفاوت بین روتاری و اینورتر کولر گازی چیست؟

در این مطلب سعی داشتیم با مقایسه دقیق کولر گازی اینورتر و روتاری، راهنمای مناسبی برای شما باشیم تا بتوانید به راحتی، مناسب‌ترین کولر را انتخاب کرده و بدانید کولر گازی اینورتر بهتر است یا روتاری. همانطور که فهمیدید تفاوت عمده میان این دو نوع کولر، در نوع کارایی کمپرسورهای آن‌ها بوده که به طور دقیق و با جزئیات کامل به آن پرداختیم.

همچنین بیان کردیم که کولر گازی‌هایی که دارای کمپرسور اینورتر هستند به دلیل کنترل دما به صورت اتوماتیک، میزان صدا کمتر و سایر ویژگی‌های ذکر شده، قیمت بیشتری نسبت به کولرهای گازی با کمپرسور روتاری دارند. در نهایت با مطالعه کامل این مقاله به راحتی می‌توانید به سوال اینورتر کولر چیست؟ پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *