علت ریختن آب از پنل داخلی کولر گازی دو تیکه

علت ریختن آب از پنل داخلی کولر گازی دو تیکه

اگر کولر گازی شما نیز مشکل نشتی آب و سرریز کردن دارد، مطلب زیر در مورد علت  ریختن آب از پنل داخلی کولر گازی دو تیکه را مطالعه کنید

استفاده از سیستم های تهویه مطبوع و خنک کننده در فصل های گرم سال رواج بسیار زیادی دارد و به همین دلیل خرید این لوازم به همراه تعمیر و جابجایی آنها پررونق خواهد بود. کولرگازی های دو تیکه به دلایل بسیار زیادی محبوبیت بسیار زیادی در میان مردم دارند. کولر گازی نیز مانند تمام لوازم خانگی دیگر دارای طول عمر مشخصی هستند و بعد از مدتی می توانند دچار ایراد و مشکلات مختلفی شوند. ریختن آب از پنل داخلی کولر گازی دو تیکه یکی از مشکلات عمده ای است که می تواند مشاهده شود. این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این مطلب به صورت کامل بررسی می شوند. به صورت کلی قبل از شروع فصول گرم سال و استفاده مستمر از کولر لازم است که به صورت کامل سرویس شود و تمام مشکلات آن برطرف شود تا در اوج گرما دچار مشکل نشود.

دلایل ریختن آب از پنل داخلی کولر گازی اسپلیت

اسپلیت در واقع به کولر گازی هایی گفته می شود که از دو پنل داخلی و خارجی تشکیل شده باشند. ریختن آب از پنل یا یونیت داخلی این سیستم ها می تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد و حتی باعث آسیب ها و خسارت های جبران ناپذیری گردد. سوختن کولر گازی، خراب شدن گچ دیوار، خراب شدن کاغذهای دیواری، پوسیده شدن موکت و فرش ها و … از جمله مشکلاتی است که می تواند در اثر ریزش آب از پنل داخلی کولر گازی دو تیکه به وجود بیاید. از دلایل ریخته شدن آب از پنل کولر گازی دو تیکه می تواند موارد زیر را عنوان کرد:

انسداد خروجی ناودانی یا سینی تخلیه آب کولر گازی دو تیکه

ناودانی کولر گازی مخزنی است که آب حاصل از رطوبت کولر گازی در آن تجمع می کند. این آب بعد از جمع شدن به سمت لوله های انتقال دهنده هدایت می شوند و سپس خارج خواهند شد. اگر سینی کولر گازی مسدود شده باشد این انتقال آب صورت نمی گیرد و بعد از مدتی سرریز خواهد شد. آشغال، گرد و خاک، پرز فرش و … از جمله موادی هستند که می توانند باعث انسداد سینی کولر گازی دو تیکه شوند. سینی کولر باید بعد از مدتی استفاده سرویس شود و از انواع آلودگی ها تمیز شود تا گرفتگی آن باعث سرریز آب نشود.

عایق نبودن لوله های کولر گازی

عایق نبودن لوله ها دو تیکه یکی دیگر از عواملی است که می تواند باعث ریختن آب از پنل داخلی کولر گازی دو تیکه شود. در بسیاری از مواقع کولر گازی از نظر نصب و از نظر فنی هیچ مشکلی ندارد اما چون از عایق های نامناسبی برای لوله های آن استفاده شده است دچار نشتی و آبریزش می شود و می تواند خسارت های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. ار آن جایی که لوله های کولر گازی بسیار خنک هستند می توانند رطوبت هوا را جذب و تبدیل به مایع کنند و اگر عایق مناسبی نداشته باشند این مایعات می تواند به بیرون نشت کند و باعث ایجاد خسارت شود.

کمبود گاز در کولر گازی

یکی دیگر از دلایل ریختن آب یا چکه کردن از پنل کولر گازی دیواری کم شدن گاز مبرد  است. کمبود گاز در کولر گازی باعث به‌ هم ریختگی چرخه عملکرد آن می شود و یخ زدن فین‌های پنل داخلی را به دنبال خواهد داشت. در این حالت به‌ محض اینکه کولر کنتاک کند یا اینکه خاموش شود حجم زیادی از یخ های آب شده داخل ناودانی کولر ریخته و به علت عدم تخلیه آن باعث سرریز شدن آب از کولر می ‌شود.

قرار نگرفتن لوله درین در جای مناسب

چنانچه لوله درین در جای مناسبی قرار نگیرد می تواند باعث عدم تخلیه آب کولر گازی شود و در نهایت به نشتی و سرریز کردن ختم گردد. سعی کنید جایگیری لوله درین را به صورت دقیق بررسی کنید و اگر در جای مناسبی نبود آن را درست کنید. برای این کار باید پنل کولر گازی را باز کنید  و به بررسی لوله بپردازید. همچنین تا خوردن لوله، مسدود شدن آن و … نیز می توانند دلایل دیگری برای ریختن آب از پنل داخلی کولر گازی دو تیکه باشند.

محل تخلیه نامناسب آب و ریختن آب از پنل داخلی کولر

محل تخلیه نامناسب نیز یکی از مشکلاتی است که می تواند باعث آبریزش از پنل داخلی کولر گازی دو تیکه باشد. در بسیاری از موارد از یک سطل برای تخلیه آب استفاده می شود. در صورتی که از این روش برای جمع کردن آب کولر استفاده می کنید باید به سطح ظرف، آب و کولر دقت داشته باشد چرا که اگر سطح ظرف از سطح لوله ها بالاتر باشد باعث سرریز شدن آب و ریختن آن به بیرون از ناودانی خواهد شد. اگر از ظروف برای تجمع و تخلیه آب استفاده می کنید حتما دقت کنید که سطح ظرف از سطح لوله و پنل پایین تر باشد و به صورت مداوم آن را تخلیه کنید تا این مشکل به وجود نیاید.

شکستگی سینی کولر گازی

ناودانی یا سینی کولر گازی برای جمع کردن آب حاص از میعان رطوبت هوا در کولر گازی تعبیه شده است و اگر دچار شکستگی یا ترک خوردگی شود می تواند باعث آبریزش از پنل داخلی کولر گازی دو تیکه شود. اگر این قطعه بشکند یا ترک بردارد دیگر قادر به نگه داشتن آب حاصل از میعان رطوبت هوا نخواهد بود و لازم است که حتما تعویض شود.

تراز نبودن کولر گازی

یکی دیگر از دلایل اصلی ریختن آب از پنل داخلی کولر گازی عدم نصب مناسب و تراز نبودن آن است. گاهی اوقات ممکن است که پنل های کولر گازی از نظر عملکرد و فنی هیچ مشکلی نداشته باشند و کاملا سالم باشند اما نصب نامناسب و عدم تراز بودن آن باعث سرریز آب و نشتی شود. در صورتی که پنل تراز نباشد، سینی کولر و لوله های هدایت کننده آب شیب نامناسبی پیدا می کنند و باعث می شوند که آب به بیرون از فضای تعبیه شده برود یا آب در داخل سینی سرریز کند. در هنگام نصب پنل داخلی لازم است که به تراز بودن آن توجه زیادی شود تا چنین مشکلی پیش نیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *