علت تخلیه نشدن آب کولر گازی

علت تخلیه نشدن آب کولر گازی

در صورتی که می خواهید با دلیل و علت تخلیه نشدن آب کولر گازی آشنایی پیدا کنید و آن را برطرف کنید به شما توصیه می کنیم که مطلب زیر را مطالعه کنید.

با فرا رسیدن فصل گرما مردم برای تحمل راحت تری گرمای هوا و آسایش بیشتر مجبور هستند که از سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع استفاده کنند. کولر گازی به عنوان یکی از لوازم پرکاربرد و پرمصرف خانگی شناخته می شود و با شروع فصول گرم بازار خرید، تعمیر و تعویض آنها نیز رونق بالایی پیدا می کند. کولر گازی نیز مانند سایر لوازم الکتریکی و خانگی بعد از مدتی استفاده می تواند دچار مشکلاتی شود که باید بررسی و برطرف شوند.

هر وسیله ای دارای یک طول عمر مشخص است و در صورتی که به خوبی از آن نگهداری نشود و به صورت مرتب سرویس نشود باعث کوتاه شدن عمر آن می شود. تخلیه نشدن آب کولر گازی یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای این دستگاه به وجود بیاید و نیاز به بررسی داشته باشد. در این مطلب سعی می کنیم که علت تخلیه نشدن آب کولر گازی و نحوه برطرف کردن آن را شرح دهیم.

دلایل اصلی تخلیه نشدن آب کولر گازی و سرریز کردن آن

تخلیه نشدن کولر گازی می تواند مشکلات زیادی برای کولر و محیط اطراف آن ایجاد کند و آسیب ها و خسارت های جدی تری را به سیستم وارد کند.  تخلیه نشدن آب کولر و سرریز شدن آن یکی از بزرگ ترین و البته بدترین مشکلاتی است که می تواند برای کولر به وجود بیاید. این مشکل می تواند باعث خراب شدن گچ و رنگ دیوار، کاغذهای دیواری، موکت و فرش و حتی سوختن کولر شود که جبران این خسارت هزینه های زیادی به بار خواهد آورد. علت تخلیه نشدن آب کولر گازی می تواند موارد مختلفی باشد که مهم ترین آنها به شرح زیر هستند:

مسدود شدن خروجی سینی تخلیه آب یا ناودانی کولر گازی

ناودانی کولر که خروجی آب می باشد همان مخزنی است که آب حاصل از رطوبت کولر گازی در آن جمع می شود و بعد از آن به کمک لوله های مشخصی به سمت بیرون هدایت داده می شود. در صورتی که ناودانی کولر گازی مسدود شود این انتقال صورت نمی گیرد و بعد از مدتی باعث سرریز شدن آب خواهد شد. گرد و خاک، پرز فرش و… از مهم ترین چیزهایی هستند که باعث انسداد ناودانی کولر گازی می شوند.

برای رفع این مشکل سعی کنید به صورت مرتب ناودانی کولر گازی را بررسی کنید و از تمیز بودن آن و باز بودن مسیر انتقال آب مطمئن شوید.

قرار نگرفتن لوله درین در جای مناسب

در صورتی که لوله درین در جای مناسب خود قرار نگیرد می تواند باعث عدم تخلیه آب کولر و سرریز کردن آن شود. اگر این لوله در جای مشخص خود قرار نگرفته است سعی کنید که آن را کاملا بررسی کنید و مشکل را برطرف کنید. برای این کا لازم است که پنل کولر گازی را باز کنید و از نحوه قرار گیری لوله درین مطمئن شوید. مشکلات دیگری مانند تا خوردن لوله درین، مسدود شدن آن و نداشتن شیب مناسب نیز می تواند از دیگر دلایل تخلیه نشدن آب کولر گازی باشد که باید تمامی موارد بررسی و در صورت لزوم برطرف شوند.

شکستگی سینی یا قاب ناودانی آب کولر گازی

همانطور که گفته شد در کولر گازی قطعه ای به نام ناودانی برای جمع کردن آب حاصل از رطوبت کولر تعبیه شده است. در صورتی که این قطعه دچار ترک خوردگی یا شکستگی شده باشد دیگر قادر نخواهد بود آب را از طریق لوله ها به بیرون هدایت کند و از محل شکستگی دچار آبریزش می شود. در صورتیکه سینی ترک خوردگی یا شکستگی داشته باشد حتما باید تعویض شود تا مشکل تخلیه نشدن آب کولر گازی برطرف گردد.

تراز نبودن کولر گازی

در صورتی که کولر گازی به صورت نامناسب نصب شود و ناودانی کولر تراز نباشد و شیب مناسبی نداشته باشد می تواند باعت تخلیه نشدن آب کولر گازی شود. زمانی که شیب سینی از شیب لوله های انتقال دهنده آب کمتر باشد توان انتقال آن به بیرون را نخواهد داشت و همین امر باعث برگشت آب به داخل سینی و در نهایت سرریز کردن و نشت آن خواهد شد. در هنگام نصب کولر باید به دقت به شیب آن دقت شود تا شیب ناودانی از شیب لوله های منتقل کننده آب بیشتر باشد.

محل تخلیه نامناسب آب

یکی دیگر از دلایل تخلیه نشدن آب کولر گازی می تواند به نوع مخزنی مربوط باشد که لوله های انتقال دهنده، آب را به داخل آن منتقل می کنند. معمولا بسیاری از مردم از یک سطل به عنوان مخزنی برای تخلیه استفاده می کنند. اگر آب حاصل از میعان رطوبت کولر گازی را در ظرف یا بطری جمع می ‌کنید باید توجه داشته باشید که اگر آب داخل ظرف به لبه شلنگ برسد، آب داخل شلنگ دیگر نمی تواند به ظرف اضافه شود و به داخل کولر برگشت می‌ خورد، بنابراین در هنگام استفاده از ظرف ها سعی کنید سطح آب و لوله را در نظر بگیرید.

عایق نبودن لوله های کولر گازی

یکی دیگر از مشکلاتی که این تصور را برای ما ایجاد می کند که آب کولر تخلیه نمی شود و نشتی و سرریز دارد عایق نبودن لوله های کولر گازی است. گاهی اوقات ناوادنی، نصب و سایر قطعات کولر هیچ مشکلی ندارند اما با توجه به آنکه لوله ها از عایق نامناسبی برخوردارند شاهد آبریزش کولر گازی هستیم. با توجه به آنکه لوله های کولر گازی بسیار خنک هستند می توانند رطوبت هوا را جذب و تبدیل به مایع کنند بنابراین لازم است که عایق بندی مناسبی داشته باشند تا این تصور را ایجاد نکنند که تخلیه آب کولر دچار مشکل شده است.

برای آنکه تخلیه آب در کولر گازی به بهترین شکل ممکن صورت گیرد لازم است که لوله کشی آن به صورت توکار انجام شود. البته باید توجه شود که لوله تخلیه نباید به لوله مرکز فاضلاب متصل شود چرا که بوی بد و نامطبوع فاضلاب می تواند از طریق کانال های کولر گازی وارد محیط شود و باعث اذیت و آزاد افراد گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *