نکات مهمی که در سیم کشی ساختمان برای کولر گازی باید رعایت کرد

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نکات مهمی که در سیم کشی ساختمان برای کولر گازی باید رعایت کرد ، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

توسعه سیستم های کولر گازی در چند سال گذشته باعث راحتی و آسایش ما در فصل گرما شده است. اکنون وجود  سیستم تهویه هوا در خانه های ما یک ضرورت اساسی تلقی می شود.

برای کولرهای گازی که مصرف زیادی دارند باید هنگام سیم کشی به نکات مهمی توجه کرد که در این مطلب به آن پرداخته می شود. پیش از خرید کولر گازی ، پیشنهاد می کنیم این نکات را در سیم کشی ساختمان خود مورد توجه قرار دهید.

کولر گازی چگونه کار می کند

قبل از اینکه درباره نکات لازم سیم کشی ساختمان برای کولر گازی بحث شود لازم است نحوه کار کولر گازی مورد بررسی قرار گیرد.

اگر چه مکانیزم کولر گازی به نظر می رسد که پیچیده باشد ، اما مکانیزم کار کولرهای گازی نسبتاً ساده است و از این واقعیت استفاده می کنند که مایعات در هنگام تبدیل به گاز گرما را جذب می کنند ، در حالی که گازها هنگام بازگشت به مایعات بر عکس عمل می کنند. مبرد درون سیستم کولر گازی این کار را انجام می دهد.

به زبان خیلی ساده ، چرخه هر سیستم کولر گازی بر پایه تبخیر است که گرما را از داخل خانه جذب می کند و مبرد مایع تبخیر می شود و تبدیل به یک گاز داخل لوله کشی آب بندی می شود. مبرد گازی سپس به داخل واحد فضای بیرون منتقل می شود ، جایی که کمپرسور گاز را به حالت مایع فشار می دهد.

 از آنجا که مایع در داخل کندانسور جریان می یابد ، گرمای هوا پخش می شود. مبرد مایع سپس به اواپراتور برگشت داده می شود ، جایی که چرخه ادامه می یابد و گاز به مایع ، مایع به گاز تبدیل می شود و انتقال سرما از یک فضا به فضای دیگر انجام می شود.

امروزه کولر گازی ها  بیشتر به گونه ای طراحی شده اند که از لحاظ انرژی کارایی بیشتری داشته باشند و محصولاتی که دارای فناوری اینورتر AC و DC  باشند ، راحتی بیشتری را برای کاربران فراهم می کنند.

کولر گازی چگونه سیم کشی می شود

هنگامی که یک متخصص سرویس یک کندانسور جدید نصب کرده و اتصالات لوله کشی مبرد را به اتمام رسانده است ، اتصال سیم کشی برق به این صورت خواهد بود:

نصب کننده باید هنگام اتصال کندانسور دو مجموعه سیم را نصب کند. هر دو به یک رله کنتاکتور متصل هستند ، که در داخل واحد کندانسور قرار دارد. یک مجموعه سیم ها جریان 240 ولتی ولتاژ بالا را فراهم می کند که به فن و واحد کمپرسور قدرت می دهد.

سیم کشی برق اگر نادرست انجام شود یک امر بسیار خطرناک است. هرگز نباید در مورد سیم کشی برق  بدون داشتن دانش در این زمینه کار کرد. بدون دانستن نکات و ترفندهای زیر هرگز اقدام به سیم کشی برای کولر گازی نکنید.

1-  تست قدرت سیم ها هنگام سیم کشی برای کولر گازی

همیشه سیم ها و دستگاه های مربوط به برق را درون جعبه ای که در آن کار می کنید بررسی و آزمایش کنید تا از برق گرفتگی قبل از کار روی آن ها جلوگیری شود. بعضی اوقات ، حتی اگر برق را خاموش کنید ، ممکن است برخی از سیم کشی ها به مدار دیگری وصل شوند و از این رو ممکن است تهدید شوک الکتریکی را ایجاد کند.

بهترین راه برای جلوگیری از برق گرفتگی همیشه تست سیم ها و دستگاه های  با فازمتر قبل از کار روی آن ها یا در نزدیکی آن ها می باشد. کلیه سیم کشی و دستگاه های برقی دارای قدرت و آمپر هستند. این حداکثر مقدار جریان الکتریکی است که با اطمینان می توانند حمل کنند. بیشتر مدارهای خانگی استاندارد برای 15 آمپر یا 20 آمپر در نظر گرفته شده است ، در حالی که مدارهای لوازم بزرگ ممکن است برای 30 ، 40 ، 50 آمپر یا حتی بیشتر باشد.

هنگام نصب دستگاه ها تعویض یا سیم کشی ، کلیه قطعات مورد استفاده شما باید دارای آمپراژ مناسب برای مدار باشند.

2- رتبه بندی آمپر

رتبه بندی آمپراژ یا Amp برای کلیه سیم کشی کولرگازی ها باید بررسی شود. قبل از نصب یا تغییر سیم کشی ، باید دارای درجه آمپر مناسب برای همه مدارها باشد. به عنوان مثال ، یک مدار 30 آمپر برای جلوگیری از خطر آتش سوزی باید دارای سیم کشی مناسب باشد.

3- انتخاب سیم مناسب هنگام سیم کشی ساختمان برای کولر گازی

انواع مختلف سیم با ویژگی های مختلف ازجمله مقاوم در برابر حرارت ، مقاومت در برابر شعله ، درجه صنعتی و غیره در بازار وجود دارد. حتماً برای نیاز خود سیم مناسب را انتخاب کنید.

نکات فوق و بررسی آن ها نه تنها در تغییر و تعویض سیم کشی برق کمک می کند بلکه راهی را برای ایجاد خانه های امن تر هموار می کند.

تعمیر سیم کشی برق ، بیش از هر پروژه خانگی دیگر ، نیاز به رعایت نکات ایمنی دارد. اگر سیم کشی را به صورت نادرست انجام دهید بسیار خطرناک است. به همین دلیل قوانین زیادی در مورد سیم کشی برق قبل از نصب کولر گازی وجود دارد.

مطمئناً قوانین می توانند پیچیده و گاه گیج کننده باشند ، حتی برای استادکاران برق ، اما مفاهیم و روش های اساسی وجود دارد که تقریباً در هر پروژه سیم کشی برق باید اعمال شود.

همیشه قبل از سیم کشی برای کولر گازی ، استفاده‌ی درست از سیم‌های با قطر مناسب را در نظر بگیرید.

  اندازه سیم بر اساس اندازه فیوز یا مدار شکن است. موتور کولر گازی ممکن است در هنگام راه اندازی از مصرف جریان بسیار زیادی برخوردار باشد و به مدار بزرگ نیاز داشته باشد.

  همچنین تکنسین های برق می دانند که دستگاه های کمپرسور دارای جریان های بسیار بزرگ ورودی هستند که توسط کابل های ضخیم تر پشتیبانی می شوند.

انتخاب سیم مناسب هنگام سیم کشی برای کولر گازی
انتخاب سیم مناسب هنگام سیم کشی برای کولر گازی

4- بررسی محکم  بودن سیم های متصل هنگام سیم کشی ساختمان برای کولر گازی

برق در امتداد رساناها مانند سیم حرکت می کند. اتصالات محکم بین سیم های انتقال راحتی از یک هادی به دیگری ایجاد می کنند. اما اتصالات سست مانند ضربه عمل می کنند ، جریان را محدود می کنند و اصطکاک و گرما ایجاد می کنند. اتصالات بسیار سست می تواند به قوس منجر شود ، که در آن برق از هوا از یک هادی به دیگری پرش می کند و گرمای فوق العاده ای را ایجاد می کند.

با اطمینان از اینکه همه اتصالات سیم کشی محکم هستند و تماس کامل با سیم های اتصال را دارید ، از بروز خطر آتش سوزی جلوگیری کنید. هنگامی که سیم ها را به هم وصل می کنید ، همیشه از اتصال دهنده های سیم تایید شده استفاده کنید.

محکم  بودن سیم های متصل هنگام سیم کشی برای کولر گازی
محکم  بودن سیم های متصل هنگام سیم کشی برای کولر گازی

5- رعایت ظرفیت استاندارد فیوزها هنگام سیم کشی برای کولر گازی

برخلاف قطع کننده های مدرن ، فیوزها نمی توانند دوباره جریان را برقرار کنند. در عوض ، فیوزهای منفجر شده باید شل نشده و یا جابجا شوند. این بسیار مهم است که فیوزها به درستی با آمپراژ مدار مطابقت داشته باشند. برای مثال ، اگر از فیوز 20 آمپر با مدار 15 آمپر استفاده شود ، یک خطر مشخص وجود دارد ، زیرا این پتانسیل را ایجاد می کند تا فیوز نسبت به سیم های مدار توان بیشتری را به خود جلب کند.

فیوزها دستگاه های نسبتاً ساده ای هستند. فیوزهایی که از مدار 120 ولتی جداگانه محافظت می کنند ، به طور معمول شاخه های پیچ گوشتی سرامیکی هستند که در پنل فیوزها در پریزهای اتصالی قرار می گیرند.

 یک نوار فلزی نازک در داخل فیوز ، تمام جریان الکتریکی را از طریق مدار انجام می دهد و اگر جریان از ظرفیت حمل جریان نوار فلزی فراتر رود ، بیش از حد گرم می شود و ذوب می شود ، در نتیجه جریان را قطع می کند و مدار را خاموش می کند.

فیوز نوعی سیستم هشدار اولیه است که قبل از اینکه سیم های مدار خودشان را گرم کنند و امکان باعث آتش سوزی فراهم شود ، احساس اضافه بار را حس می کنند.

رعایت ظرفیت استاندارد فیوزها هنگام سیم کشی برای کولر گازی
رعایت ظرفیت استاندارد فیوزها هنگام سیم کشی برای کولر گازی

6- ایجاد خط مستقیم هنگام سیم کشی برای کولر گازی

 کولر گازی ها جز لوازم برقی پر مصرف می باشند. کولرهای گازی به علت اینکه دارای بارسنگین هستند نسبت به لوازم برقی دیگر مقدار برق مصرفی بسیار بیشتر دارند. برای کولر گازی ها باید از یک فیوز اختصاصی با خط مستقیم استفاده کرد.

نکاتی ایمنی درباره سیم کشی برق برای کولر گازی

نکات ایمنی در مورد سیم کشی برقی برق به دلیل خطرات جرقه و آتش سوزی ناشی از آن بسیار مهم است. به همین دلیل است که سیم کشی برق برای کولر گازی باید توسط یک متخصص برق دارای مجوز و مجرب انجام شود.

 هرگونه خطا و اشتباه در اتصالات می تواند برای افرادی که در یک خانه یا ساختمان تجاری زندگی می کنند ، مرگ آور باشد. در موارد بی شماری اتفاق افتاده است که صاحبان خانه به دلیل عدم دانش در هنگام انجام سیم کشی برق  برای کولر گازی ، به دلیل عدم آگاهی و تجربه در معرض آسیب های جدی و حتی مرگ قرار گرفته اند.

 داشتن آموزش و تجربه تکنسین برق کار  به شما  این اطمینان  را می دهد که کلیه مشاغل مربوط به سیم کشی براساس استانداردهای ضروری در منطقه شما انجام می شود.

قبل از یادگیری نکات ایمنی در مورد سیم کشی برق ، مهم است که بدانید سیم کشی برق چیست. سیم کشی برق سیستمی است که مسیری را برای ایجاد جریان الکتریکی ایجاد می کند که با اطمینان از داخل و خارج از خانه یا یک ساختمان تجاری استفاده شود.

  این جریان الکتریکی بعدا برای استفاده وسایل و سیستم های کولر گازی جهت راحتی و آسایش صاحبان خانه مورد استفاده قرار می گیرد. این سیم کشی برق مسیری ایمن را برای جریان الکتریکی فراهم می کند و خانه و ساکنان را از هر گونه فشار الکتریکی یا هر نوع خطر آتش سوزی در امان نگه می دارد.

خطرات ناشی از سیم کشی نامناسب کولر گازی چیست؟

در صورت عدم انجام صحیح سیم کشی ایمن کولر گازی توسط یک متخصص ، خطرات ذاتی ناشی از برق و آتش سوزی با سیم کشی وجود دارد. در اینجا نکات مهم سیم کشی برقی برای رعایت خطرات مانند شوک و آتش سوزی ذکر شده است.

1- منبع برق را هنگام انجام سیم کشی خاموش کنید.

2- همیشه در طول فرایند سیم کشی از محافظ استفاده کنید.

3- توجه خود را به کار سیم کشی متمرکز کنید و هرگز دستپاچه نشوید.

4- سیم کشی برق را توسط شخص دارای مجوز وبا تجربه است انجام دهید.

5- سیم کشی را بعد از اتمام مراحل بررسی کنید.

چرا باید نکات ایمنی را رعایت کنیم؟

سیم کشی برق برای کولر گازی را باید جدی گرفت. این امر به این دلیل است که سیم کشی برق ، حتی اگر خیلی پیچیده یا دشوار نباشد ، در صورتی که طبق آیین نامه ها و استانداردهای خاص انجام نشود ، می تواند منجر به بروز مشکلات جدی و آتش سوزی شود. در اینجا دلایلی که باید نکات ایمنی در مورد سیم کشی برق را رعایت کنیم ، ذکر شده است.

1- سیم کشی نادرست برق می تواند منجر به اتصال کوتاه و آتش سوزی الکتریکی در آینده شود.

 2- ایمنی ساختار خانه شما به سیم کشی برقی صحیح بستگی دارد.

3- اگر سیم کشی برق به درستی انجام نشود ، ایمنی عزیزان می تواند به خطر بیفتد.

 4- مدارهای کوتاه منجر به آتش سوزی الکتریکی می شوند و باعث از بین رفتن وسایل الکتریکی می شوند.

 5- سیم کشی نادرست برق می تواند باعث ایجاد شوک الکتریکی از طریق وسایل شود و منجر به صدمات شدید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *