نکات مهمی که در سیم کشی ساختمان برای کولر گازی باید رعایت کرد؟

نکات مهمی که در سیم کشی ساختمان برای کولر گازی باید رعایت کرد؟

برای سیم کشی کولرهای گازی که مصرف برق زیادی دارند، نکات مهمی وجود دارد که عدم رعایت آن‌ها، باعث ایجاد مشکلات جدی می‌شود و ممکن است آتش سوزی را به دنبال داشته باشد. در این مقاله، به بررسی نکات مهم پیرامون سیم کشی صحیح برق ساختمان برای کولر گازی و نکاتی که باید درمورد آن بدانید، به طور کامل پرداخته شده است.

مطالعه پیشنهادی: علت کاهش قدرت پرتاب باد کولرگازی ال جی

کولر گازی چگونه سیم کشی می شود

زمانی که یک کندانسور جدید، توسط یک متخصص نصب شده باشد و اتصالات لوله کشی گاز مبرد کولر گازی تمام شده باشد، حال اتصالات سیم کشی برق کولر گازی، به شرح زیر میباشد:

نصب کننده، زمانی که کندانسور را متصل می‌کند، دو مجموعه سیم که هر دو متصل به یک عدد رله کنتاکتور واقع در کندانسور هستند را هم نصب می‌کند. یک مجموعه از این سیم‌ها، فراهم کننده جریان ۲۴٠ ولتی هستند که سبب قدرت دادن به فن و واحد کندانسور می‌شود. موضوع خطرآفرینی که ممکن است رخ دهد، سیم کشی نادرست برق کولر گازی است که برای جلوگیری از این خطرات، توصیه می‌شود؛ این کار را حتما به متخصصان بسپارید. اگر خودتان قصد دارید این کار را انجام دهید، حتما موارد زیر را قبل از هر اقدامی، مطالعه کنید.

تست قدرت سیم ها هنگام سیم کشی برای کولر گازی

قبل از هر اقدامی، باید به بررسی سیم‌ها و دستگاه‌های مرتبط با این امر، درون جعبه کار خود بپردازید و از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید تا از خطر برق گرفتگی در امان باشید. در بعضی مواقع، در حالی‌که برق را خاموش کرده‌اید، ولی امکان دارد بعضی از سیم کشی‌ها به مداری دیگر متصل شوند که سبب خطر شوک الکتریکی شود.

از این موضوع، می‌شود نتیجه گیری کرد که همواره قبل از کار، از سلامت سیم‌ها و دستگاه‌هایی که فازمتر دارند، مطمئن شده و آن ها را تست کنید. اکثر مدارهای خانگی استاندارد، برای جریانی معادل ۱۵ یا ۲٠ آمپر، می‌توانند به خوبی عمل کنند درصورتی‌که مدارهای لوازم بزرگ برقی، ۳٠،۴٠ یا حتی ۵٠ آمپر به بالا هم می‌توانند باشند. در هنگام نصب کردن یا تعویض کردن کولر گازی، ضروری است آمپراژ همه قطعات مورد استفاده، مناسب برای مدار موردنظر باشند.

رتبه بندی آمپر

قبل از نصب، رتبه بندی آمپراژ، برای تمامی سیم کشی کولر گازی‌ها، حتما باید بررسی شده و اطمینان حاصل کنید که درجه آمپر مناسبی برای تمام مدارها دارد. برای مثال، یک مدار ۳٠ آمپری، جهت جلوگیری از آتش سوزی، وجود سیم کشی مناسبی را می‌طلبد.

انتخاب سیم مناسب هنگام سیم کشی ساختمان برای کولر گازی

سیم‌ها در انواع و اقسام و ویژگی‌های مختلفی در بازار به فروش می‌رسند؛ ویژگی‌های متفاوت سیم‌ها شامل، میزان مقامت در برابر حرارت وارد شده و شعله، درجه صنعتی بودن و غیره می‌باشد که شما باید متناسب با نیاز خودتان، سیم مناسبی را انتخاب و خریداری کنید. رعایت نکات ایمنی که تعمیر سیم کشی به آن‌ها نیاز دارد، بسیار ضروری است.

در صورتی‌که سیم کشی برق کولر گازی به صورت اشتباه انجام شود، بسیار خطرآفرین است. این موضوع، علت قوانین زیادی است که در این مورد، قبل از نصب، وجود دارد. توصیه می‌شود حتما قبل از سیم کشی کردن برق کولر، استفاده صحیح از سیم‌هایی که قطر مناسبی دارند را آموزش ببینید.

اندازه سیم‌هایی که وجود دارند، بر اساس اندازه فیوز کولر یا مدار شکن، تعیین شده است. در شرایطی که موتور کولر گازی در زمان راه اندازی، جریان زیادی را مصرف کند، نیازمند مدار بزرگ است. جالب است بدانید که دستگاه‌های کمپرسور کولر گازی، جریان ورودی بسیار بزرگی دارند که پشتیبانی آن‌ها، به وسیله کابل‌های ضخیم‌تری صورت می‌گیرد.

بررسی محکم  بودن سیم های متصل هنگام سیم کشی ساختمان برای کولر گازی

از آنجایی که برق در مسیر سیم حرکت می‌کند، اتصالات محکمی که میان سیم‌ها وجود دارد، باعث انتقال راحت‌تر برق می‌شود. در حالی‌که، اگر اتصالات سست باشند؛ همانند ضربه، موجب محدودیت و اصطکاک و گرما در مسیر جریان می‌شوند.

اتصالاتی که خیلی سست هستند، ممکن است قوسی را شکل دهند که در آن مکان، جریان برق از یک سیم به سیم دیگر پرش کرده و باعث ایجاد گرمای زیادی شود. از اتصال محکم و تماس کامل همه سیم‌ها به یکدیگر مطمئن شوید تا از خطر آتش سوزی جلوگیری شود. در زمان اتصال سیم‌ها به هم، استفاده از اتصال دهنده‌های سیم تایید شده را فراموش نکنید.

رعایت ظرفیت استاندارد فیوزها هنگام سیم کشی برای کولر گازی

فیوز ها بر خلاف قطع کننده‌های مدرن، توانایی برقراری دوباره جریان را ندارند و فیوز‌هایی که منفجر شده‌اند، باید شل نشده یا حتما جا به جا شوند. نکته مهم دیگر، آن است که فیوزها باید مطابقت درستی با آمپراژ مدار داشته باشند. به عنوان مثال، فیوزی که ۲٠ آمپر است، در صورتی‌که با مدار ۱۵ آمپر استفاده شود، به علت ایجاد پتانسیلی که فیوز، پتانسیل بیشتری نسبت به سیم‌های مدار جلب می‌کند، باعث بالا رفتن ریسک می‌شود.

فیوزهایی که وظیفه محافظت از مدار ۱۲٠ ولتی جداگانه دارند، غلباً در پنل فیوزها در پریز‌های اتصالی، به صورت شاخه‌های پیچ گوشتی از جنس سرامیک هستند. یک نواری از جنس فلز و نازک، درون فیوزها وجود دارد که تمام جریان را از طریق مدار به انجام می‌رساند. در صورتی‌که جریان الکتریکی از ظرفیت حمل جریان این نوارها بالاتر برود، سبب گرم شدن بیش از حد و ذوب آن‌ها می‌شود که نتیجه این اتفاق، قطع جریان و خاموشی مدار است.

فیوزها را می‌توان انواعی از سیستم‌های هشدار دهنده خواند که وظیفه آن‌ها، احساس کردن اضافه بار است؛ قبل از آن که سیم‌های مدار یکدیگر را گرم کرده و سبب آتش سوزی شوند!

ایجاد خط مستقیم هنگام سیم کشی برای کولر گازی

کولر گازی‌ها، به دلیل دارا بودن بار سنگین نسبت به سایر وسایل برقی پر مصرف، مقدار برقی که مصرف می‌کنند بسیار بیشتر است. برای کولرهای گازی، توصیه می‌شود یک فیوز اختصاصی با خط مستقیم، خریداری و استفاده شود.

نکاتی ایمنی درباره سیم کشی برق برای کولر گازی

رعایت نکات ایمنی، برای جلوگیری از خطر جرقه و آتش سوزی، بسیار حائز اهمیت هستند و باید این سیم کشی‌ها، توسط متخصص برق ماهر، انجام شود. قبل از ذکر نکات ایمنی، باید بدانید که سیم کشی برق به سیستمی گفته می‌شود که باعث ایجاد مسیر جهت عبور جریان می‌شود و سبب استفاده مطمئن از داخل و خارج خانه یا ساختمان تجاری می‌شود. جریان الکتریکی که به این طریق ایجاد می‌شود، جهت استفاده از وسایلی مثل کولر گازی استفاده می‌شود و همچنین این مسیر امن جریان که سیم کشی شده است، خانه و کسانی که در خانه ساکن هستند را از هرگونه فشار الکتریکی و آتش سوزی مرتبط با آن، در امان نگه می‌دارد.

نکاتی ایمنی درباره سیم کشی برق برای کولر گازی

خطرات ناشی از سیم کشی نامناسب کولر گازی چیست؟

در حالتی که سیم کشی به درستی و توسط فردی متخصص انجام نگیرد، خطراتی مانند آتش سوزی و برق گرفتگی وجود دارد. نکاتی که جهت جلوگیری از این خطرات حائز اهمیت هستند را در زیر عنوان کرده‌ایم:

  • در حین انجام سیم کشی، از خاموش بودن منبع برق، اطمینان حاصل کنید.
  • در طی سیم کشی، استفاده از محافظ را فراموش نکنید.
  • در حین سیم کشی، از هرگونه دستپاچگی و عدم تمرکز، دوری کنید.
  • از افراد ماهر و دارای مجوز، جهت انجام کار حساس سیم کشی، استفاده کنید.
  • بعد از اتمام مراحل کار سیم کشی، آن را مجدد بررسی کنید.

چرا باید نکات ایمنی را رعایت کنیم؟

اگر سیم کشی وسایل الکتریکی، به خصوص کولرهای گازی، طبق استانداردها و نکات ایمنی مخصوص به خود نباشند، ممکن است مشکلاتی جبران ناپذیر، مانند آتش سوزی و مشکلات جدی دیگری شود؛ پس باید این نکات ایمنی را بسیار جدی گرفت. دلایل اینکه چرا باید نکات ایمنی هنگام سیم کشی برق رعایت شود، در ادامه ذکر شده است:

  1. اگر سیم کشی برق به صورت صحیحی انجام نشود، در آینده باعث اتصال کوتاه و ایجاد آتش سوزی می‌شود.
  2. سیم کشی برق به شکل صحیح، سبب ایمنی ساختار خانه می‌شود.
  3. ایمنی عزیزانتان ممکن است در اثر عدم سیم کشی صحیح، با خطر مواجه شود.
  4. مدارهای کوتاه، آتش سوزی و نابودی وسایل الکتریکی را رقم می‌زند.
  5. اگر سیم کشی صحیح نباشد، شوک الکتریکی ایجاد شده از آن، باعث رخ دادن صدمات شدیدی می‌شود.

مهم ترین نکات سیم کشی ساختمان برای کولر گازی کدام است؟

در این مطلب، به طور جامع و دقیق به نکات ایمنی و فنی سیم‌کشی کولر گازی پرداختیم تا از بروز هرگونه مشکل و حادثه‌ای در حین این فرآیند جلوگیری شود. بنابراین، قبل از شروع هر اقدامی، برای اطمینان از ایمنی و سلامت سیم‌ها، قدرت آن‌ها را تست کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا از بروز خطر برق‌گرفتگی در حین سیم‌کشی برق کولر گازی پیشگیری کنید.

حتماً مطمئن شوید که آمپر سیم‌ها و کابل‌های مورد استفاده شما، با ظرفیت مدارهای مربوطه مطابقت دارد. انتخاب سیم‌هایی با آمپر نامناسب، می‌تواند خطرات جدی به دنبال داشته باشد. همچنین، اندازه سیم‌ها باید متناسب با فیوزهای مورد استفاده باشد. از انتخاب سیم‌هایی که نازک‌تر از حد مجاز هستند و یا ظرفیت آن‌ها برای عبور جریان کافی نیست، خودداری کنید. تا حد امکان، سعی کنید، سیم‌ها را به صورت مستقیم و بدون انحراف زیاد به محل مورد نظر هدایت کنید.

در نظر داشته باشید، پیش از شروع هرگونه اقدامی، به طور کامل نکات ایمنی مربوط به سیم‌کشی کولر گازی را مطالعه و درک کنید. رعایت این نکات می‌تواند از بروز خطرات جانی و مالی مانند برق‌گرفتگی، آتش‌سوزی و اتصالات کوتاه جلوگیری کند. در پایان، ممنون می‌شویم شما هم تجربیات و پیشنهادات خود را در بخش کامنت ها، با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *