بهترین آموزش برای تعمیر کولر آبی

بهترین آموزش برای تعمیر کولر آبی

اگر تمایل دارید که بهترین آموزش برای تعمیر کولر آبی را صفر تا صد یاد بگیرید و به راحتی سیستم خود را عیب‌یابی کنید توصیه می‌کنیم که مطلب زیر را مطالعه کنید. 

استفاده از سیستم‌های سرمایشی در فصول گرم سال خصوصاً در مناطق گرمسیری و حاره‌ای و حتی معتدل یک امر طبیعی است و کولرهای آب همچنان به عنوان یکی از پرطرفدارترین سیستم‌های سرمایشی شناخته می‌شوند که در میان مردم محبوبیت بالایی دارند. این کولرها نیز مانند تمامی وسایل مصرفی و برقی بعد از مدتی دچار مشکلاتی خواهند شد و لازم است که برای بهبود عملکرد مورد بررسی، تمیز شدن و تعویض شدن قطعات قرار بگیرند. در این مطلب سعی می‌کنیم مشکلات و عیب‌های عمده کولرهای آبی را به همراه راهکار آن‌ها مورد بررسی قرار دهیم.

تعمیر کولر آبی در هنگام روشن نشدن

دلیل اصلی روشن نشدن کولر آبی می‌تواند به عدم برقرار اتصال برق مربوط باشد. ابتدا سیم‌های برق و دوشاخه و پریز را چک کنید. سپس مطمئن شدن از اتصالات می‌توانید با استفاده از یک فازمتر فیوزها را بررسی کنید، در صورتی که مشکل از فیوز باشد لازم است که تعویض شود. سیم‌های فاز و نول کولر را به صورت کامل بررسی کنید. به صورت کلی سیم‌کشی کولر از پریز تا موتور کولر را بررسی کنید تا اگر نیاز به تعویض یا تعمیر داشت آن را انجام دهید.

تولید باد داغ توسط کولر آبی

این یکی از رایج‌ترین مشکلات کولرهای آبی است که اغلب به دلیل کم شدن آب آن است. برای بررسی این مشکل کولر باید تشتک کولر را چک کنید. ابتدا بررسی کنید که آب وارد تشتک می‌شود یا خیر. گرفتگی و خراب شدن شناور یا والو نیز می‌تواند دلیل دیگری برای تولید هوای گرم باشد. همچنین شناور می‌تواند رسوب گرفته باشد که باید تمیز شود. سوراخ و پاره شدن شلنگ آب نیز می‌تواند دلیل بعدی این ایراد باشد که باعث خشک شدن پوشال کولر می‌شود. در نهایت باید پمپ کولر بررسی شود تا در صورت داشتن هرگونه ایرادی بررسی و برطرف شود. برای آنکه از سوختن پمپ مطمئن شوید آن را به صورت جداگانه به جریان برق متصل کنید و از سلامت آن اطمینان حاصل کنید و در صورت سوخته شدن تعویض کنید.

کیفیت پایین باد خنک کولر آبی

این مشکل می‌تواند به دلیل شل یا سفت بودن تسمه پروانه کولر باشد، همچنین پاره شدن پارچه برزنتی کولر می‌تواند دلیل دیگری برای این مشکل باشد. نیم‌سوز شدن موتور کولر آبی و کیفیت بد پوشال‌ها از دیگر عوامل تولید باد بی‌کیفیت هستند که باید به صورت مستمر بررسی و سرویس شوند.

تعمیرکولر آبی در هنگام روشن نشدن موتور فن

در این مورد اولین بار برق موتور کولر را بررسی کنید و از برقراری جریان برق مطمئن شوید. در صورتی که جریان برق مشکلی نداشت ممکن است که مشکل از موتور کولر باشد که باید بررسی شود؛ بنابراین ابتدا سیم‌پیچی موتور را بررسی کنید و در صوتی که قادر به برطرف کردن آن نبودید از فردی متخصص کمک بگیرید.

موتور تنها در دور تند و یا دور کند کار می‌کند

موتور کولر از نوع موتورهای دو دور است که با یک سیم‌پیچ راه‌انداز روشن می‌شوند و در ابتدا هم سیم‌پیچ راه‌انداز و هم سیم‌پیچ دور تند در مدار هستند. اگر کلید تغییر وضعیت خراب باشد نمی‌تواند دور تند و دور کند را راه‌اندازی کند. البته گاها ممکن است هر یک از این سیم‌پیچی‌های دور تند و یا دور کند هم سوخته و یا نیم‌سوز شده باشند که باید بررسی شوند. همچنین خراب شدن کلید نیز می‌تواند عامل این مشکل باشد که باید چک شود.

تعمیر کولر آبی در هنگام شنیدن صدای زیاد از آن

خراب بودن و یا شل بودن پولی‌ها، گشاد کردن یاتاقان‌ها، تاب داشتن فن پروانه، خراب بودن موتور فن، خراب بودن تسمه و تراز نبودن کولر می‌توانند دلایل اصلی سروصدای کولر باشد. بعضی از این موارد توسط افراد عادی قابل برطرف کردن است اما تعدادی از مشکلات نیز (تاب پروانه) باید توسط متخصصین امر برطرف شود.

 

خاموش و روشن شدن موتور فن

اگر موتور فن به صورت مرتب خاموش و روشن می‌شود نشان دهنده اورلود در راه سیم مشترک موتور است. در تعدادی از کولرهای از یک فیوز (جریان نامی) به عنوان محافظ در برابر نوسانات استفاده می‌شود. نیم‌سوز شدن سیم‌پیچ‌ها، سفتی تسمه پروانه، گریپاژ کردن یاتاقان‌ها، بسته بودن دریچه هوای کولر، در امتداد هم نبودن پولی‌ها و یا موضوعات متفرقه مانند جوشکاری می‌توانند عامل خاموش و روشن شدن موتور فن باشد که باید بررسی شوند.

تعمیر کولر آبی در هنگام خروج آب از آن

گیر کردن شناور در کولر، تنظیم نبودن شناور، آب‌بندی نبودن شیلنگ پشت کولر که به شناور وصل است از جمله مهم‌ترین دلایل خروج آب هستند که باید کاملا بررسی و تعمیر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *