دلایل صدای غیر عادی کولر گازی و نحوه رفع آن

صدای غیر عادی کولر گازی

متداول‌ترین دلایل صدای غیر عادی کولر گازی به صورت کلی شامل مواردی نظیر: عدم تراز بودن کولر گازی، شکستگی تیغه‌های فن کولر، شل شدگی و لق شدن پایه‌های کندانسور یا قطعات، عدم روغن کاری فن کولر، نصب نادرست پنل داخلی کولر و مواردی از این دست است. صدا‌های غیر عادی کولر گازی، می‌تواند آزاردهنده و نشان‌دهنده وجود مشکل در دستگاه باشند؛ از این رو عیب‌یابی دستگاه، یکی از اقدامات ضروری در راستای حفظ و نگهداری آن به حساب می‌آید؛ در ادامه این مطلب علاوه بر بررسی این دلایل، مروری بر نحوه رفع آن‌ها نیز خواهیم داشت؛ بنابراین اگر دچار چنین مشکلی هستید با ما همراه باشید.

دلایل اصلی صدا‌های غیر عادی کولر گازی

صدا‌های غیر عادی کولر گازی صرفاً به یک دلیل مشخص به وجود نمی‌آید؛ بلکه با توجه به به عوامل مختلف مانند: شکستگی قطعات، وجود شیء خارجی در کندانسور کولر گازی و مواردی از این قبیل شاهد صدا‌های غیر عادی این وسیله تهویه هوا هستیم. در ادامه به صورت دقیق‌تر اصلی‌ترین دلایل را بررسی کرده‌ایم.

عدم تراز بودن کولر گازی

هنگام نصب کولر گازی، باید دقت و ظرافت زیادی به خرج داد تا دستگاه به درستی تراز شده و در جایگاه مناسب خود قرار گیرد. بی‌توجهی به این امر می‌تواند زمینه‌ساز لرزش، ارتعاش و در نهایت، تولید صدا‌های ناهنجار و آزاردهنده، به خصوص جیرجیر، شود. اولین قدم در مواجهه با چنین صدا‌هایی، بررسی تراز بودن پنل خارجی کولر است. با اطمینان از تراز بودن محل نصب و پایه‌های کولر، می‌توان بخش قابل‌توجهی از موارد احتمالی را از لیست عیب‌یابی حذف کرد.

شکستگی تیغه‌های فن کولر گازی

علاوه بر عدم تراز بودن، شکستگی یا تاب برداشتن تیغه‌های فن نیز، می‌تواند یکی از دلایل ایجاد صدای غیرطبیعی در کولر گازی باشد؛ این مشکل می‌تواند در اثر کارکرد زیاد فن یا برخورد اجسام خارجی با آن به وجود آید. به غیر از این موارد، نشانه‌های شکستگی یا تاب برداشتن تیغه‌های فن شامل موارد زیر می‌شود:

  • ایجاد صدای ناهنجار و جیرجیر
  • لرزش و ارتعاش غیرطبیعی کولر
  • کاهش قدرت خنک‌کنندگی

برای رفع این مشکل، اکیدا توصیه می‌شود اگر قصد تعویض یا تعمیر تیغه‌های فن را دارید، از یک متخصص امور نصب کولر گازی کمک بگیرید تا بر اثر نصب نادرست، مجدداً مشکلی برای کولر پیش نیاید.

شل شدگی و لق شدن پایه‌های کندانسور یا قطعات

بررسی‌ها نشان می‌دهد که پنل خارجی کولر گازی نقشی اساسی در تولید صدا‌های غیرعادی و ناهنجار این دستگاه دارد. شل شدن مهره‌های پنل، پایه‌های کندانسور و سایر قطعات می‌تواند از مهم‌ترین دلایل این صدا‌ها باشد.

در صورت مشاهده هرگونه لقی یا شل بودن در هر یک از اجزای پنل خارجی، به سادگی می‌توانید با استفاده از آچار مناسب، مهره‌ها را سفت کرده و مشکل را برطرف کنید؛ پیش از هر اقدامی، حتماً کولر گازی را خاموش کرده و از قطع بودن جریان برق آن اطمینان حاصل کنید؛ همچنین در صورت عدم آشنایی با اجزای داخلی پنل یا نداشتن مهارت کافی، بهتر است از یک تکنسین حرفه‌ای کمک بگیرید.

عدم روغن کاری فن کولر

سرویس کامل کولر گازی قبل از شروع فصل گرما و استفاده از آن، امری ضروری است؛ اما به یاد داشته باشید که موتور، فن و قطعات دیگر کولر برای عملکرد روان و بدون صدا، به روغن‌کاری مداوم نیاز دارند؛ در صورتی که از کولر گازی برای مدت طولانی استفاده نشود، روغن موتور خشک شده و می‌تواند یکی از دلایل ایجاد صدای غیرعادی در دستگاه باشد.

برای رفع این مشکل، ابتدا کولر را خاموش کرده و سپس قسمت‌هایی از آن که، نیاز به روغن‌کاری دارند را، طبق دستورالعمل سازنده، روغن بزنید. در جریان این اقدام به یاد داشته باشید که حتماً از روغن مناسب استفاده کنید.

نصب نادرست پنل داخلی کولر

علاوه بر موارد بالا، نصب نامناسب پنل داخلی نیز، می‌تواند یکی از دلایل ایجاد صدای جیرجیر در کولر گازی باشد. اگر پنل داخلی به درستی نصب نشده و دریچه آن به طور دقیق، در جای خود قرار نگیرد، می‌تواند منجر به تولید صدا‌های ناهنجار شود.

وجود شیء خارجی در کندانسور کولر گازی

درست در زمانی که از خنکای دلچسب کولر گازی لذت می‌برید، ناگهان صدایی ناهنجار و غیرعادی سکوت را درهم می‌شکند. این اتفاق می‌تواند ناشی از گیر کردن اشیاء خارجی در کندانسور کولر باشد. کندانسور که در واحد خارجی کولر قرار گرفته، وظیفه‌ی خنک کردن گاز مبرد را بر عهده دارد.

با توجه به قرارگیری این قطعه در فضای باز، احتمال نفوذ اشیاء مختلف مانند برگ درختان، حشرات، پرندگان کوچک یا حتی زباله‌ها به داخل آن وجود دارد؛ این اشیاء سرگردان می‌توانند با انسداد مسیر عبور هوا، به پره‌های فن آسیب برسانند یا در عملکرد موتور اختلال ایجاد کنند. نتیجۀ این اتفاق، تولید صدا‌های ناهنجار و آزاردهنده خواهد بود؛ برای ر‌هایی از این معضل، باید به طور مرتب و منظم کندانسور کولر را بررسی و تمیز کنید.

داغ شدن بیش از حد کمپرسور

کارکرد مداوم کولر گازی، به خصوص در گرم‌ترین روز‌ها، می‌تواند فشار زیادی به کمپرسور دستگاه وارد کند و باعث داغ شدن بیش از حد آن شود. این گرمای غیرطبیعی می‌تواند یکی از دلایل ایجاد صدا‌های غیرعادی در کولر گازی باشد؛ حتی اگر در گرم‌ترین مناطق زندگی می‌کنید، توصیه می‌شود که کولر گازی را بعد از چند ساعت کارکرد مداوم، برای مدتی خاموش کنید.

این کار به کمپرسور فرصت می‌دهد تا خنک شود و از فشار بیش از حد و گرم شدن آن جلوگیری می‌کند. خاموش کردن کولر به طور ‎منظم، علاوه بر کاهش احتمال ایجاد صدا، به افزایش طول عمر دستگاه و کاهش مصرف برق نیز کمک می‌کند.

نشت پیدا کردن کمپرسور

نشتی روغن از کمپرسور نیز، می‌تواند یکی از دلایل ایجاد صدای غیرعادی در کولر گازی باشد. کمپرسور، قلب تپنده کولر گازی، برای عملکرد روان و خنک‌سازی مطلوب به روغن‌کاری مداوم نیاز دارد.

از دیگر علل صدای غیر عادی کولر گازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. ضربه خوردن به بدنه کولر گازی؛ برخورد اجسام به بدنه کولر می‌تواند باعث ایجاد فرورفتگی، شکستگی یا تاب برداشتن آن شود. این ناهمواری‌ها در مسیر حرکت قطعات داخلی، منجر به ایجاد صدا‌های ناهنجار و جیرجیر خواهد شد.
  2. خرابی بوش و بلبرینگ‌های بلوور؛ بوش‌ها و بلبرینگ‌ها وظیفه روان‌سازی حرکت قطعات متحرک کولر را بر عهده دارند. خرابی یا فرسودگی آن‌ها می‌تواند، باعث ایجاد اصطکاک و در نتیجه، تولید صدا‌های نامناسب شود.
  3. تاب برداشتن شفت موتور؛ شفت موتور یکی از اجزای اصلی بلوور است که وظیفه چرخاندن پره‌ها را بر عهده دارد. تاب برداشتن این شفت می‌تواند باعث عدم تعادل بلوور و ایجاد لرزش و صدا شود.
  4. کثیف بودن بلوور و خارج شدن از حالت بالانس؛ تجمع گرد و غبار و آلودگی روی پره‌های بلوور، می‌تواند باعث سنگین شدن یک سمت آن و عدم تعادل شود. این عدم تعادل در حین چرخش، لرزش و صدا ایجاد می‌کند.
  5. خرابی لاستیک‌های کمپرسور؛ کمپرسور محوریت جریان کار کولر گازی است و وظیفه پمپ کردن گاز مبرد را بر عهده دارد. لاستیک‌های تعبیه شده در اطراف کمپرسور، برای لرزه‌گیری و کاهش صدا‌های آن استفاده می‌شوند؛ فرسودگی یا خرابی این لاستیک‌ها می‌تواند منجر به افزایش صدای کمپرسور و ایجاد لرزش شود.

اصلیترین دلایل صدای غیرطبیعی کولرگازی

دلایل مختلف و متعددی وجود دارد که به عنوان عوامل صدای غیرطبیعی کولرگازی شناخته می‌شوند. در این مطلب برخی از شایع‌ترین آن‌ها نظیر وجود شیء خارجی در کندانسور کولر گازی، داغ شدن بیش از حد کمپرسور، نشت پیدا کردن کمپرسور و مواردی از این دست را بررسی کردیم و برای رفع هر کدام راه حلی را در اختیار شما قرار دادیم. اگر کماکان در رابطه با موارد بررسی شده برای شما سؤالی وجود دارد، می‌توانید سؤالتان را در بخش کامنت‌های این مطلب با ما در نظر بگذارید تا پس از بررسی‌های لازم، پاسخگوی شما باشیم. از همراهی شما تا پایان این بخش، کمال تشکر را داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *