دلایل صدای غیر عادی کولر گازی و نحوه رفع آن

دلایل صدای غیر عادی کولر گازی (جیر جیر) و نحوه رفع آن

چنانچه کولر گازی شما نیز صداهای ناهنجاری تولید می کند و می خواهید بدانید دلایل صدای غیر عادی کولر گازی (جیر جیر) و نحوه رفع آن به چه صورت است مطلب زیر را بخوانید

هرچند که کولر گازی به عنوان یکی از مفیدترین لوازم خانگی و صنعتی خصوصا در فصول گرم سال شناخته می شود و معمولا دارای طول عمر بالایی هستند (محصولات برندهای معتبر) اما عدم سرویس منظم و نگهداری و مراقبت نامناسب می تواند باعث بروز مشکلات زیادی در آن شود. در فصول گرم سال استفاده از این سیستم های تهویه مطبوع و خنک کننده بسیار رواج دارد، از این رو خرید و فروش، جابجایی و تعویض و تعمیرات کولر گازی نیز بازار پررونقی دارد.

 با توجه به آنکه کولر گازی در فصول گرم بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد می تواند دچار مشکلات و عیب هایی نیز بشود که نیاز به تعمیر دارد. ایجاد صداهای ناهنجار یکی از مشکلات و معضلات کولرهای گازی است که می تواند مخل آسایش و آرامیش محیط شود. در این مقاله سعی می شود که دلایل صدای غیر عادی کولر گازی (جیر جیر) و نحوه رفع آن را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم.

دلایل اصلی صداهای غیر عادی کولر گازی

امروزه انواع مدل های مختلفی از کولرهای گازی (ایستاده، دیواری، پنجره ای، پرتابل و …) توسط برندها و شرکت های فعال در این حوزه وارد بازارهای جهانی می شوند که بر اساس استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و کیفیت بالای قطعات سازنده دارای صدای بسیار کمی هستند. تقریبا می توان گفت محصولات تمام برندهای معتبر و معروف جهانی (مانند گری، سامسونگ، اجنرال، ال جی، بوش، جنرال و …) کولرهایی تولید می کنند که حداکثر صدای تولید شده از آنها با توجه به مدل کولر کمتر از 60 دسی بل است که نشان دهنده بی صدا بودن کولر است.

اما استفاده زیاد از کولر و عدم سرویس منظم و نگهداری نامناسب می تواند باعث شود که کولر گازی صداهایی غیر عادی و ناهنجار (مانند جیر جیر کردن) از خود تولید کند که باعث برهم زدن آسایش و آرامش افراد شود. مهم ترین دلایل صدای غیر عادی کولر گازی (جیر جیر) و نحوه رفع آن به شرح زیر می باشند:

عدم تراز بودن کولر گازی

ساده ترین و ملموس ترین دلیل ایجاد صدا توسط هر کدام از مدل های مختلفی کولر گازی را می توان به عدم تراز بودن یونیت های داخلی یا خارجی آن نسبت داد. در هنگام نصب کولر گازی باید دقت بسیار زیادی به تراز بودن کولر و جای آن داشت چرا که اگر کولر تراز نباشد به راحتی می تواند ایجاد صداهای ناهنجار و جیر جیر کند. اولین کار در هنگام شنیدن صدای جیر جیر کولر بررسی تراز بودن پنل خارجی کولر است.

شکستگی تیغه های فن کولر گازی

یکی دیگر از دلایل صدای غیر عادی کولر گازی شکستگی تیغه های فن آن می باشد که می تواند در اثر کار زیاد یا گیر کردن اجسام خارجی باشد. شکستن یا تاب برداشتن این تیغه ها می تواند باعث ایجاد صدای ناهنجار و جیر جیر کولر شود. برای بررسی آن لازم است که پنل خارجی را باز کنید و تیغه ها را بررسی کنید و در صورت تاب برداشتن آن را به حالت اولیه برگردانید و اگر شکسته بود آن را تعویض کنید.

شل شدگی و لق شدن پایه های کندانسور یا قطعات

می توان گفت پنل خارجی کولر گازی منبع اصلی صداهای غیر عادی و ناهنجار است. شل شدن مهره های پنل خارجی، پایه های کندانسور و سایر قطعات می تواند از مهمترین دلایل صدای غیر عادی کولر گازی کولر باشد. در صورت شل شدن و لق شدگی هر قطعه ای فقط کافی است با استفاده از یک آچار مهره های آن را محک کنید

عدم روغن کاری فن کولر

اگرچه قبل از شروع فصل گرما و استفاده از کولر لازم است که به صورت کامل کولر را سرویس کنید اما گاهی موتور، فن و قطعات دیگر کولر نیاز به روغن کاری مداوم دارد. در صورتی که از کولر برای مدت طولانی استفاده نشود، روغن موتور خشک می شود که می تواند از دلایل صدای غیر عادی کولر گازی باشد. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا کولر را خاموش کندی و سپس قسمت هایی که نیاز به روغن کاری دارند را روغن کاری کنید.

نصب نادرست پنل داخلی کولر

از دیگر دلایل صدای غیر عادی کولر گازی و جیر جیر کردن کولر گازی عدم نصب صحیح پنل داخلی آن است. در صورتی که پنل داخلی به خوبی نصب نشود و دریچه آن به صورت دقیق در جای خود قرار نگیرد می تواند صدهای ناهنجاری تولید کند، بنابراین در هنگان نصب پنل داخلی به دقت قطعات آن را در جای خود قرار دهید.

وجود شیء خارجی در کندانسور کولر گازی

در صورتی که به صورت ناگهانی و در حالی که کولر به صورت عادی کار می کند صداهای غیر عادی و ناهنجار تولید می کند احتمال دارد که به دلیل گیر کردن یک جسم خارجی در کندانسور کولر باشد. با توجه به آنکه کندانسور در محیط بیرون از ساختمان نصب می شود احتمال زیادی دارد که اجسام خارجی داخل پنل آن گیر کنند و باید به صورت مداوم بررسی شوند.

داغ شدن بیش از حد کمپرسور

در صورتی که کولر به مدت زیادی به صورت مداوم کار کند باعث داغ شدن بیش از حد کمپرسور آن می شود که می تواند از دلایل صدای غیر عادی کولر گازی آن باشد. حتی اگر در گرم ترین مناطق از کولر گازی استفاده می کنید لازم است که بعد از مدتی که از کولر استفاده می کنید آن را خاموش کنید تا قطعات آن خنک شوند و عملکرد بهتری داشته باشد.

نشت پیدا کردن کمپرسور

از دیگر دلایل صدای غیر عادی کولر گازی می تواند نشتی روغن از کمپرسور کولر گازی باشد. روغن کاری مستمر قطعات مختلف کولر می توان هم طول عمر آن را افزایش دهد و هم عملکرد و کارایی آن را بهبود ببخشد و مانع از بروز مشکلات و ایجاد سر و صداهای ناهنجار شود.

  • ضربه خوردن بدنه کولر گازی، خراب بودن بوش و بلبرینگ های بلووز، تاب برداشتن شفت موتور، کثیف بودن بلوور و خارج شدن از حالت بالانس، خرابی لاستیک های کمپرسور و… از دیگر دلایل صدای غیر عادی کولر گازی (جیر جیر) کولر گازی ها است که باید بررسی شوند و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *