علت خاموش و روشن شدن کولر دو تیکه

علت خاموش و روشن شدن کولر دو تیکه

در صورتی که از کولرهای گازی استفاده می کنید و قصد دارید علت خاموش و روشن شدن کولر دو تیکه و نحوه برطرف کردن آن را بدانید توصیه می شود مطلب زیر را مطالعه کنید

کولرهای گازی دو تیکه که با نام اسپلیت نیز شناخته می شوند به کولرهایی گفته می شوند که دارای دو یونیت داخلی و خارجی هستند و هر کدام از یونیت ها در محیط های مجزایی نصب می شوند. با گرم شدن هوا استفاده از کولرهای گازی رواج پیدا می کند به همین دلیل بازار خرید، تعمیر و تعویض این وسایل نیز شلوغ خواهد شد. خاموش و روشن شدن کولر دو تیکه از جمله مشکلات اساسی است که پس از مدتی استفاده از این سیستم ها مشاهده می شود و دلایل مختلفی دارد. در این مقاله سعی می شود که به دلایل اصلی خاموش و روشن شدن کولر دو تیکه و نحوه رفع آن پرداخته شود.

چرا اسپلیت های گازی خاموش و روشن می شوند؟

کولر گازی دو تیکه یا اسپلیت از جمله لوازم پر مصرف و کاربردی است که بیشتر در فصول گرم سال مورد استفاده قرار می گیرد هرچند که کولرهایی با ظرفیت های گرمایشی نیز در فصول سرد نیز مورد استفاده قرار می گیرند. سرویس نکردن مرتب و مستمر، نگهداری نامناسب و عدم رسیدگی و همچنین استفاده بلند مدت از اسپلیت ها می تواند مشکلات و آسیب های عدیده ای را برای کولر گازی به وجود بیاورد. خاموش و روشن شدن کولر دو تیکه از جمله مشکلاتی است که می تواند برای اسپلیت ها به وجود بیاید. دلایل اصلی این مشکل به شرح زیر است:

ایراد در سیم کشی ساختمان یا اتصالات دستگاه ها

یکی از اصلی ترین مواردی که در هنگام خاموش و روشن شدن های تمام لوازم برقی باید بررسی کرد، اتصالات برق ساختمان و خود سیستم است. در صورتی که هر گونه مشکلی در سیم کشی و اتصالات وجود داشته باشد می تواند باعث خاموش شدن دستگاه شود و حتی باعث آسیب دیدن آن گردد. تمام اتصالات و سیم کشی ها را از نظر سلامت و ایمنی بررسی کند و در صورت نیاز مشکلات آن را برطرف کنید.

معیوب شدن برد اسپلیت

برد اسپلیت مهم ترین قطعه این سیستم به حساب می آید چرا که مرکز اصلی فرماندهی کولر گازی به حساب می آید و تمام دستورات و اطلاعات از این قطعه به سایر قطعات ارسال می شود. چنانچه برد کولر دو تیکه با مشکل مواجه شود می تواند دستورات اشتباهی به قطعات مختلف ارسال کند و در نهایت مشکلات و آسیب های جدی تری به سیستم وارد شود. خاموش و روشن شدن کولر دو تیکه یکی از نتایج خراب شدن برد است و باید بررسی و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض شود.

کثیف بودن فیلترهای کولر دو تیکه

از دیگر علت های خاموش و روشن شدن کولر دو تیکه می توان به کثیف شدن فیلترهای آن اشاره کرد. کثیف شدن فیلترها می تواند باعث مسدود شدن کانال های هوا شود و این کار باعث می شود که فشار مضاعفی به کولر وارد شود و دیرتر از حد معمول فضا را خنک کند. این مشکل می تواند بعد از مدتی باعث خاموش شدن کولر گازی دو تیکه شود. برای رفع این مشکل لازم است که فیلترها به صورت مستمر تمیز شوند و در صورت نیاز تعویض گردند.

وجود ایراد در ترموستات اسپلیت

ترموستات یکی از مهم ترین قطعات کولر گازی دو تیکه است که وظیفه آن تنظیم زمان خاموش شدن کولر در یک درجه حرارت مشخص است. در صورتی که این قطعه تنظیمات نامناسبی داشته باشد و یا با مشکلاتی مواجه شده باشد می تواند مشکلات و آسیب هایی جدی را به کولر وارد کند که خاموش و روشن شدن یکی از این مشکلات است. سعی کنید تنظیمات ترموستات را به صورت مداوم بررسی کنید و از تنظیم بودن آن مطمئن شوید و در صورت معیوب بودن، آن را تعویض یا تعمیر کنید.

نیم سوز شدن کمپرسور یا فن

نیم سوز شدن موتور کمپرسور یا فن کولر دو تیکه می تواند از دیگر دلایل اصلی خاموش و روشن کولر دو تیکه باشد. زمانی که فن کولر یا موتور کمپرسور نیم سوز شود دیگر قادر نخواهد بود مدت زمان زیادی کار کند و بعد از مدتی خاموش خواهد شد. معمولا نیمسوز شدن چنین قطعاتی می تواند در اثر استفاده بلند مدت از کولر گازی دو تیکه باشد.

معیوب بودن رله استارت

رله استارت یکی دیگر از قطعاتی است که در کولر گازی نقش بسیار مهمی دارد و در صورتی که آسیب ببیند و دچار مشکلاتی شود می تواند برای کل دستگاه مشکلات عدیده ای را ایجاد کند که خاموش و روشن شدن کولر دو تیکه یکی از مهم ترین آنها است. اگر له استارت خراب شود، کمپرسور به صورت مداوم کار خواهد کرد و می تواند کولر را تحت فشار زیادی قرار دهد. تعمیر و تعویض رله استارت نیاز به دانش و مهارت تخصصی دارد.

گرفتگی مسیر گاز مبرد یا عدم شارژ شدن آن

در صورتی که کولر گازی به میزان مناسب گاز نداشته باشد می تواند عوارض متعددی داشته باشد و باعث شود کولر تحت فشار زیادی قرار بگیرد. همچنین گرفتگی مسیر گاز می تواند انتقال گاز مبرد را با مشکل رو به رو کند و در نهایت باعث آسیب ها و مشکلات متعددی شود. بنابراین لازم اسکه به صورت مرتب و در هنگام سرویس کولر میزان گاز مبرد آن شارژ شود و در صورت گرفتگی یا نشتی داشتن آن تعمیر و برطرف شود.

خراب شدن اورلور کولر دو تیکه

یکی دیگر از دلایل عمده خاموش و روشن شدن کولر دو تیکه خراب شدن اورلود است. معمولا زمانی اورلود خراب می شود که تحت فشار زیادی باشد. برای رفع این مشکل می توانید از یک آمپر متر استفاده کنید و بعد از مشخص شدن خرابی اورلود آن را تعویض کنید

 • کار کردن بیش از حد اسپلیت، خراب شدن کمپرسور، پریدن یا سوختن فیوز، داغ شدن بیش از حد کولر گازی و… نیز می تواند از دیگر دلایل خاموش و روشن شدن کولر دو تیکه باشد که باید به صورت کامل بررسی و برطرف شوند. به صورت کلی اگر کولر گازی دو تیکه به صورت مستمر سرویس شود، طول عمر بیشتری خواهد داشت و دیرتر دچار آسیب خواهد شد.

13 دیدگاه برای “علت خاموش و روشن شدن کولر دو تیکه

 1. حسین گفته:

  سلام کمپورسول بالا پشت بام صدای کمپورسول ۳ یا ۵ دقیقه صدا میده زمانی روشن میکنم زیر بار میرا وبعد صدای کمپرس میاد و فن پشت بام کار نمی کنه ن

  • حسین گفته:

   سلام
   احتمال ۹۰ درصد رله کندانسور خراب شده,از تعمیرکار بخواهید درصورتیکه خراب شده از کنتاکتور صنعتی ۳۲ امپر مارک معتبر استفاده کنه

 2. محمد گفته:

  سلام . اسپیلت ما سر ظهر ساعت یازده حدودا هر روز آف می‌کنه و فن پشت خاموش میشه و باد داغ میزنع تا غروب همنیجوره . گاهی وقتی بین این ساعت چند بار استارت میزنه تا روشن بشه . فقط هم همین ساعت اینجوره

  • مهرداد گفته:

   سلام کولر جنرال من به محض اینکه برقشو وصل میکنم، شروع به روشن و خاموش شدن خودکار می‌کنه. برقشو قطع کردم تا ساکت بشه. چی میتونه باشه؟ مرسی.

 3. علیرضا بدیعی گفته:

  باسلام بنده کولر جنرال ۲۴ طرح لبخند دارم الان مدتی میشه بعد از خاموش کردن کولر پنل داخلی خاموش میشه ولی موتور بیرون کارمیکنه ولی فن بیرون خاموش میمونه بعداز چنددقیقه موتور خاموش میشه بعد دوباره روشن میشه ولی فن بیرون کار نمیکنه لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر

  • محمد فراقی گفته:

   منم همین مشکلو پیدا کردم ز داخل که با کنترل کولر رو خاموش میکنم ولی قسمت بیرونی روشن میمونه و زور میزنه تا اینکه برقشو به کل قطع کنم الز فیوز کار میکنه!!
   بعدشم که دوباره برقو وصل میکنم بدون اینکه با کنترل روشن کنم سیستمو کمپرسور شروع به کار میکنه ولی یونیت داخلی خاموشه!! در کل کمپرسور یه سره شده ! لطفا راهنمایی بفرمایید مشکل از کجا میتونه باشه!

 4. محمد فراقی گفته:

  منم همین مشکلو پیدا کردم ز داخل که با کنترل کولر رو خاموش میکنم ولی قسمت بیرونی روشن میمونه و زور میزنه تا اینکه برقشو به کل قطع کنم الز فیوز کار میکنه!!
  بعدشم که دوباره برقو وصل میکنم بدون اینکه با کنترل روشن کنم سیستمو کمپرسور شروع به کار میکنه ولی یونیت داخلی خاموشه!! در کل کمپرسور یه سره شده ! لطفا راهنمایی بفرمایید مشکل از کجا میتونه باشه!

 5. محسن نیک پور گفته:

  با سلام. کولر اسپلیت ۲۴۰۰۰ ال جی داریم که بصورت خودکار روشن شد بدون اینکه به چیزی دست بزنیم و بعدش خودبخود در هر چند ثانیه خاموش و روشن میشه و فقط با قطع برق فیوز خاموش میشه. علتش را میفرمایید چی هست؟

 6. علی گفته:

  سلام کولر گری ۲۴۰۰۰ داریم هر از گاهی تازگیا موقعی که روشن میکنم کمپرسور بیرونی خود به خود خاموش میشه در حالی که قسمت داخلی روشنه بعد از چند دقیقه باز کمپرسور روشن میشه
  علت خاموش روشن کردن کمپرسور چیه

 7. هادی نارویی گفته:

  سلام
  چند ماه قبل کولر گازی 24000 ایولی خریدم. در حالت سرمایشی مشکلی نداره ولی در حالت گرمایشی بعد از چند دقیقه خاموش می شود بطوری که فقط باد بیرون نمی دهد اما درجه روشن است دوباره بعد از چند دقیقه شروع بکار می کند و این کار ادامه دارد.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *