ده علت اصلی گرم نکردن کولر گازی

ده علت اصلی گرم نکردن کولر گازی

کولر گازی به عنوان یکی از ضروری‌ترین لوازم خانگی، در سال‌های اخیر به محبوبیت بالایی دست یافته است. برندهای متعددی در تولید این سیستم‌ها فعال هستند و با توجه به نصب ثابت کولرها در محل مورد نظر،  قابلیت گرمایشی نیز به آن‌ها اضافه شده است تا در زمستان نیز قابل استفاده باشند. همانند هر وسیله‌ی دیگری، کولرهای گازی نیز عمر مشخصی دارند و پس از مدتی ممکن است دچار مشکلاتی شوند.

دلایل مختلفی می‌توانند برای گرم نکردن کولر گازی در زمستان وجود داشته باشند. عدم سرویس دوره‌ای و ماهانه کولر گازی، کمبود گاز مبرد، خرابی کمپرسور و قطعات و متعلقات دستگاه از جمله مهم‌ترین این دلایل هستند. در این مطلب قصد داریم به بررسی دلایل گرم نکردن کولر گازی بپردازیم تا در صورت بروز این مشکل، بتوانید عیب‌یابی اولیه را انجام دهید.

مطالعه پیشنهادی: علت خنک نکردن کولرگازی اجنرال

دلایل اصلی کار نکردن ظرفیت گرمایشی و گرم نکردن کولر گازی

کولرهای گازی که از آن‌ها در  هر چهار فصل سال استفاده می‌شود، نیاز به مراقبت و سرویس دوره‌ای دارند. عدم توجه به این موضوع، می‌تواند منجر به مشکلات متعددی، از جمله عدم تولید گرمای کافی در زمستان شود؛ البته فراموش نکنید که برخی از کولرها، فقط قابلیت سرمایشی دارند و برای گرمایش در زمستان مناسب نیستند. کولرهای گازی دارای گرمایش، از قطعات مختلفی مانند: شیر چهار طرفه، شیر یکطرفه، برد، فن، کمپرسور، اواپراتور و کندانسور تشکیل شده‌اند. گرم نکردن کولر گازی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه، به برخی از مهم ترین آن‌ها اشاره می کنیم.

عدم تولید باد گرم

در فصل سرما، زمانی که کولر گازی خود را روشن می‌کنید، اولین قدم انتخاب حالت گرمایش (Heat) و تنظیم دمای دلخواهتان است. توجه داشته باشید که اگر کولر، بر روی حالت سرمایش (Cool) تنظیم شده باشد، به جای گرم کردن محیط، آن را خنک‌تر خواهد کرد.

خراب شدن شیر چهار طرفه کولر گازی

شیر چهار طرفه یکی از قطعات مهم، در کولر گازی است که وظیفه‌ هدایت گاز مبرد را در جهت گرمایش یا سرمایش بر عهده دارد. خرابی یا نقص در این قطعه، یکی از دلایل گرم نکردن کولر گازی بوده و می‌تواند مانع از تولید باد گرم شود؛ یا عملکرد آن را با اختلال مواجه کند. در برخی موارد، خرابی شیر چهار طرفه می‌تواند، در حالت سرمایشی نیز خود را نشان دهد. به عنوان مثال، ممکن است فشار گاز در حالت سرمایش، بسیار بالا یا بسیار پایین باشد.

مطالعه پیشنهادی: علت خاموش شدن ناگهانی کولرگازی

شارژ بیش از حد مجاز کولر گازی

فشار استاندارد گاز در کولرهای گازی بین 300 تا 320 psi است. اگر این فشار بیش از حد مجاز باشد، می‌تواند بر روی عملکرد گرمایشی دستگاه، تاثیر منفی بگذارد و از گرم شدن مطلوب محیط جلوگیری کند.

یخ زدن کندانسور کولرگازی

کندانسور یکی از قطعات حیاتی، در کولرهای گازی است. یخ زدن کندانسور می‌تواند یکی از اصلی‌ترین دلایل گرم نکردن کولر گازی، در زمستان باشد. در صورتی که مشکلی در عملکرد برد یا سنسور کولر گازی وجود داشته باشد و فرمان دهی به کندانسور به درستی انجام نشود، ممکن است گاز داغ به موقع به این قطعه نرسد و در لوله‌های ورودی آن، یخ بزند و مانع از تولید باد گرم شود.

خراب شدن برد کولر گازی

برد کولر گازی وظیفه‌ ارسال فرمان به سایر قطعات و کنترل عملکرد آن‌ها را، بر عهده دارد. در صورتی که برد کولر گازی با مشکلی مواجه شود، می‌تواند اختلالات مختلفی را در عملکرد دستگاه ایجاد کند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، عدم گرمایش و تولید هوای گرم در زمستان است. در صورت خرابی این قطعه، توصیه می‌شود که از یک تکنسین مجرب، برای بررسی و عیب یابی برد کولر گازی کمک بگیرید.

معیوب بودن فن داخلی کولر گازی

فن داخلی کولر گازی، نقشی حیاتی در انتشار هوای گرم در محیط دارد. در صورتی که این فن خراب یا معیوب باشد، حتی اگر کولر به درستی گرمای مورد نیاز را تولید کند؛ این گرما به محیط انتقال نخواهد یافت.

خراب شدن سنسورهای کولر گازی

سنسورهای کولر گازی در کنار برد دستگاه، جزو قطعات حیاتی این دستگاه محسوب می‌شوند و نقش مهمی، در کنترل عملکرد و تنظیمات مختلف آن دارند. یکی از دلایل گرم نکردن کولر گازی، مشکلات ناشی از خرابی سنسور است.

کولر گازی نیاز به شارژ گاز دارد

همانطور که قبلا گفته شد، شارژ نامناسب گاز مبرد در کولر گازی، می‌تواند مشکلات متعددی را به وجود آورد. کمبود گاز نیز مانند شارژ بیش از حد، می‌تواند یکی از دلایل گرم نکردن کولر گازی باشد. توصیه می‌شود که به طور مرتب و طبق برنامه، کولر گازی خود را توسط یک تکنسین مجرب شارژ کنید.

خراب شدن کمپرسور کولر گازی

کمپرسور را می‌توان مهم‌ترین قطعه کولر گازی دانست. این قطعه وظیفه‌ فشرده سازی و جابجایی گاز مبرد در سیستم را، بر عهده دارد و نقشی حیاتی، در تولید گرما و سرما ایفا می‌کند. معمولا از سه نوع کمپرسور روتاری، اسکرول و پیستونی در کولرهای گازی، استفاده می‌شود که این کمپرسورها با به کارگیری مکانیسم‌های خاص خود، گاز مبرد را منتقل می‌کنند و در نهایت، دمای محیط را به حد مطلوب می‌رسانند. اختلال در عملکرد کمپرسور، به نقص در فرآیند گرمایش و سرمایش کولر گازی منجر می‌شود.

نیم سوز شدن موتور کمپرسور یا موتور فن

نیم‌سوزی موتور کمپرسور یا موتور فن کولر گازی، یکی از دلایل گرم نکردن کولر گازی است که می‌تواند بعد از مدتی استفاده، اختلالاتی در عملکرد دستگاه ایجاد کند و حتی منجر به خاموش شدن ناگهانی آن شود. یکی از شایع‌ترین عواقب نیم‌سوزی موتورها، عدم گرمایش کافی محیط توسط کولر گازی است.

در این حالت، با وجود روشن بودن دستگاه در حالت گرمایش، دمای محیط به طور قابل توجهی افزایش نمی‌یابد. در صورت نیم‌سوزی موتورها، باید توسط یک تکنسین متخصص تعویض شوند.

مطالعه پیشنهادی: صداهای غیرعادی کولرگازی

توصیه های استفاده از کولرهای گازی در فصول مختلف سال

برای اینکه از کولر گازی به طور ایمن و کارآمد در طی فصول سال استفاده کنید، باید نکاتی را رعایت نمایید که عبارت‌اند از:

  • اولین قدم برای داشتن کولری سالم، انجام سرویس دوره‌ای آن قبل از شروع فصل گرما است. در این سرویس، یک تکنسین متخصص، اجزای مختلف کولر گازی را به طور کامل بررسی و در صورت نیاز، تمیز یا تعمیر می‌کند.
  • از سلامت و اتصالات محکم تمام قطعات سیستم و برق‌کشی ساختمان، اطمینان حاصل کنید. اتصالات ضعیف یا سیم‌کشی نامناسب می‌تواند؛ منجر به اتصال کوتاه، نوسانات برق و آسیب جدی به کولر گازی شود.
  • انتخاب دقیق محل نصب پنل‌های داخلی و خارجی کولر گازی، نقش مهمی در طول عمر دستگاه و راندمان آن دارد؛ پس آن را با دقت انجام دهید.
  • استفاده از کولر گازی با ظرفیت و موتور مناسب، با مساحت محیط و شرایط آب و هوایی، مصرف انرژی را بهینه می‌کند و از کارکرد بیش از حد و استهلاک زودرس دستگاه جلوگیری می‌کند؛ در نتیجه باید ظرفیت و موتور کولر گازی را، متناسب با مساحت محیط و شرایط آب و هوایی انتخاب کنید.

با رعایت این نکات ساده، می‌توانید از کولر گازی خود به طور کارآمد و ایمن در طول فصل گرما استفاده کنید و از خنکای مطبوع آن لذت ببرید.

اصلی ترین دلایل گرم نکردن کولر گازی

برخلاف تصور رایج، کولر گازی فقط برای خنک کردن محیط در تابستان کاربرد ندارد. کولر گازی‌های مدرن و داکت اسپلیت‌ها، می‌توانند دما را مطابق میل شما در هر دو فصل تابستان و زمستان تنظیم کنند. در سیکل گرمایش، فرآیندی معکوس سرمایش اتفاق می‌افتد. مبرد در اواپراتور با انبساط، گرم می‌شود. فن با گردش هوا بر روی اواپراتور، گرمای آن را به محیط منتقل می‌کند.

پس از رسیدن به دمای تنظیم شده توسط ترموستات، کمپرسور خاموش می‌شود. گاز مبرد در کندانسور مجددا متراکم شده و سرد می‌شود. فن با گردش هوا بر روی کندانسور، سرما را به فضای بیرون منتقل می‌کند. نقص در هر یک از اجزای اصلی کولر گازی مانند کمپرسور، سنسور، شیر انبساط، موتور فن یا برد الکتریکی می‌تواند مانع از گرمایش صحیح آن شود. نشت گاز مبرد از سیستم نیز می‌تواند یکی از شایع‌ترین دلایل گرم نکردن کولر گازی باشد؛ همچنین انسداد در لوله‌های کولر گازی مانع از گردش صحیح گاز مبرد در سیکل و گرم نشدن محیط می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *