ده علت اصلی گرم نکردن کولر گازی

ده علت اصلی گرم نکردن کولر گازی

در صورتی که می خواهید از مشکلات کولر گازی خود آگاه شوید توصیه می شود مطلب زیر را مطالعه کنید تا ده علت اصلی گرم نکردن کولر گازی را متوجه شوید.

کولر گازی به عنوان یکی از کاربردی ترین لوازم خانگی شناخته می شود که در چند سال اخیر در میان مردم محبوبیت بالایی پیدا کرده است. برندها و شرکت های زیادی در زمینه تولید این سیستم ها فعالیت دارند. با توجه به آنکه معمولا کولر گازی در یک محل مشخص نصب می شود و کمتر جابجا و تعویض می شود، شرکت های تولید کننده سعی کرده اند امروزه علاوه بر قابلیت سرمایشی این لوازم، قابلیت گرمایشی نیز برای آنها در نظر بگیرند تا بتوان در فصول سرد سال نیز از آنها استفاده کرد. کولر گازی مانند تمامی لوازم دیگر مصرف دارای یک طول عمر و دوام مشخصی است و بعد از مدتی استفاده می تواند دچار ایرادات و اشکالاتی شود.

دلایل اصلی کار نکردن ظرفیت گرمایشی و گرم نکردن کولر گازی

در صورتی که کولر گازی به صورت مستمر سرویس نشود و از آن به خوبی نگهداری نشود می تواند با  مشکلات عدیده ای روبه رو شود و حتی منجر به هزینه های زیادی شود. از مهم ترین مشکلاتی که برای این سیستم ها پیش می آید می توان به عدم تولید باد گرم اشاره کرد که در فصول سرد سال بسیار حائز اهمیت است. البته باید به این نکته توجه داشت که تعدادی از کولرهای گازی فقط دارای ظرفیت سرمایشی هستند و به ظرفیت گرمایشی مجهز نیستند.

کولر گازی هایی که دارای ظرفیت گرمایشی هستند دارای قطعاتی مانند شیر چهار طرفه، شیر یکطرفه، برد کولر گازی، فن، کمپرسور، اواپراتور و کندانسور می باشند. گرم نکردن کولر گازی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم ترین آنها به شرح زیر می باشد:

1-     عدم تولید باد گرم

در هنگام روشن کردن کولر گازی و قبل از هر چیزی لازم است که از انتخاب گزینه گرمایش (Heat) مطمئن شوید و آن را بر روی دمای مورد نظر خود تنظیم کنید. در صورتی که کولر بر روی ظرفیت سرمایش خود تنظیم شده باشد قطعا باد گرم تولید نخواهد کرد و حتی محیط را خنک تر خواهد کرد.

2-     خراب شدن شیر چهار طرفه کولر گازی

در صورتی که این شیر با اشکالی مواجه شود و یا خراب شده باشد می تواند از تولید باد گرم کولر گازی جلوگیری کند و یا آن را با اختلال مواجه کند. در صورتی که کولر گازی در حالت سرمایش قرار داشته باشد و فشار آن بسیار بالا یا بسیار پایین باشد می تواند نشان از خراب شدن این شیر داشته باشد و لازم است که تعمیر یا تعویض شود.

3-     شارژ بیش از حد مجاز کولر گازی

کولر گازی باید به صورت استاندارد شارژ شود و فشار هوای آن به صورت میانگین از 300 تا 320 psi باشد و چنانچه فشار آن از این مقدار بیشتر باشد می تواند باعث ایجاد اختلال در گرمازایی کولر شود و نتواند به خوبی محیط را گرم کند.

4-     یخ زدن کندانسور کولرگازی

همانطور که گفته شد کندانسور یکی از قطعات مهم و کاربردی در کولرهای گازی است و یکی از اصلی ترین دلایل گرم نکردن کولر گازی می تواند یخ زدن این قطعه باشد. در صورتی که برد کولر گازی یا سنسور آن دچار مشکل شده باشد و عملکرد آن مختل شده باشد فرمان شروع به کار ارسال هوای گرم به کندانسور صادر نشود می تواند باعث یخ زدن کندانسور شود که در نهایت می تواند از تولید باد گرم جلوگیری کند

5-     خراب شدن برد کولر گازی

همانطور که گفته شد برد کولر گازی مرکز اصلی فرماندهی کولر گازی است که تمام پیام ها را به قطعات دیگر ارسال می کند. در صورتی که برد کولر گازی با مشکلی مواجه شود می تواند مشکلات زیادی را برای کولر گازی پیش می آید که گرم نکردن و عدم تولید هوای گرم یکی از این ایرادات است. برای بررسی برد کولر گازی لازم است که افراد متخصص و با دانش اقدام کنند و در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض کنند.

6-     معیوب بودن فن داخلی کولر گازی

کار نکردن یا معیوب بودن فون داخلی کولر گازی نیز می تواند یکی از دلایل اصلی گردم نکردن کولر گازی باشد. شاید حتی کولر به خوبی هوای گرم تولید کند اما فن کولر به شیوه ای عمل نکند که هوا را به محیط تزریق کند. بنابراین فن کولر باید بررسی شود و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض شود.

7-     خراب شدن سنسورهای کولر گازی

همانطور که گفته شد سنسورهای کولر گازی به همراه برد دستگاه از اهمیت بالایی برخوردارند و در صورتی که دچار مشکل شوند می تواند مشکلاتی برای کولر به وجود بیاورد که گرم نکردن محیط یکی از آنها است. سنسورهای کولر گازی باید بررسی شوند در صورت نیاز تعویض شوند.

8-     کولر گازی نیاز به شارژ گاز دارد

همانطور که شارژ بیشتر از حد مجاز کولر می تواند مشکلاتی ایجاد کند و باعث گرم نکردن آن شود، کمبود گاز نیز می تواند دلیل گرم نکردن کولر گازی باشد، بنابراین لازم است که کولر گازی به صورت مداوم و استاندارد شارژ شود.

9-     خراب شدن کمپرسور کولر گازی

کمپرسور را می توان اصلی ترین قسمت کولر گازی دانست. معمولا از 3 نوع مختلف کمپرسور در کولرها استفاده می شود که هر کدام دارای یک مکانیسم خاص برای انتقال گاز مبرد هستند و می توانند فضا را به تعادل دمایی برسانند. در صورتی که کمپرسور دچار مشکل شود نمی تواند روند عملکرد خود را اجرایی کند و هم در تولید گرما و هم سرما دچار مشکل خواهد شد.

10 نیم سوز شدن موتور کمپرسور یا موتور فن

در صورتی که موتور کمپرسور یا موتور فن نیمسوز شود می تواند بعد از مدتی استفاده باعث ایجاد اختلال در کارکرد کولر شود و حتی منجر به خاموش شدن آن شود. یکی از علت های اصلی گرم نکردم کولر گازی همین مورد است و لازم است که موتور کمپرسور و فن بررسی شوند و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض شوند.

توصیه های استفاده از کولرهی گازی در فصول مختلف سال

  • هر ساله و قبل از استفاده از کولر گازی سعی کنید به صورت کامل آن را سرویس کنید
  • از اتصالات سیستم و برقکشی ساختمان مطمئن باشد تا مشکلات جدی پیش نیاید
  • محل نصب پنل های داخلی و خارجی کولر را با حساسیت بالا انتخاب کنید تا طول عمر دستگاه بالا رود
  • از کولری با ظرفیت و موتور مناسب با مساحت و محیط جغرافیایی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *