علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای

علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای

اگر کولر گازی شما ایراد پیدا کرده است و می خواهید علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای و نحوه برطرف کردن آن را بدانید مطلب زیر را مطالعه کنید.

کولر گازی به عنوان یکی از مهم ترین و کارآمدترین لوازم خانگی در فصول گرم سال خصوصا در مناطق گرمسیری شناخته می شود و تقریبا در تمام ایران مورد استفاده قرار می گیرد از این رو بازار خرید و فروش، تعویض و جابجایی و تعمیر این وسایل همیشه رونق بالایی دارد. این سیستم های تهویه مطبوع و سرمایشی در مدل ها و طرح های مختلفی در دسترس عموم قرار دارند که هر کدام برای محیط های ویژه ای استفاده می شوند.

کولر گازی پنجره ای یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین مدل های کولر گازی است که در میان مردم محبوبیت بالایی دارد. کولر گازی پنجره ای نیز مانند سایر مدل های این سیستم ها می تواند بعد از مدتی استفاده دچار مشکلات و ایراداتی بشود که نیاز به برطرف کردن داشته باشد. خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای یکی از مشکلات عمده و رایجی است که ممکن است بعد از چند مدت برای این سیستم پیش بیاید.

دلایل اصلی خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای و روش های رفع آن

عدم سرویس کردن مستمر، عدم نگهداری مناسب و استفاده بلند مدت از کولر گازی باعث بروز مشکلاتی در این سیستم ها می شود که ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات در آن پیدا شود. خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای یکی از اشکلات رایج در این سیستم ها است. مهم ترین دلایل این مشکل به شرح زیر هستند:

مشکل در سیم کشی دستگاه و برق ساختمان

در صورت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای، اولین کاری که باید انجام شود بررسی اتصالات و سیم کشی ساختمان و همچنین سیم کشی دستگاه است. بعد از بررسی اتصالات و سیم کشی ساختمان می تواند پنل های داخلی و خارجی کولر گازی را باز کنید و از برقراری اتصال جریان برق مطمئن شوید.

تنظیم نبودن ترموستات کولر گازی پنجره ای

ترموستات قطعه ای است که با تنظیم آن در یک درجه حرارت مشخص، کولر به صورت خودکار و اتوماتیک خاموش می شود اما اگر تنظیمات این قطعه مناسب نباشد می تواند باعث بروز مشکلاتی شود که یکی از مهمترین آنها خاموش شدن ناگهانی کولر گازی است. برای رفع این مشکل لازم است که تنظیمات ترموستات به صورت مستمر بررسی شود و بر روی درجه حرارت مناسب قرار داده شود.

معیوب بودن اورلود کولر گازی پنجره ای

خراب شدن اورلود یکی از مهم ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای و سایر کولرهای گازی است. برای رفع این مشکل لازم است که با استفاده از یک آمپر متر آن را از مدار خارج کنید و سپس اورلود جدیدی را جایگزین آن کنید.

نیم سوز شدن موتور کمپرسور یا موتور فن کولر گاز پنجره ای

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای نیم سوز شدن موتور کمپرسور یا موتور فن کولر است. معمولا نیم سوز شدن موتور کمپرسور یا موتور فن در اثر استفاده طولانی مدت از کولر پیش می آید. زمانی که موتور کمپرسور یا موتور فن کولر گازی پنجره ای نیم سوز شود بعد از مدت کوتاهی که از آن استفاده می شود به صورت ناگهانی خاموش می شود.

خراب شدن رله استارت

از دیگر علت های خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای معیوب بودن رله استارت است. برای تعمیر رله استارت نیاز به دانش تخصصی هست و لازم است که افراد ماهر و متخصص این کار را انجام دهند. در صورتی که رله استارت خراب شود باعث می شود که کمپرسور به صورت مداوم کار کند و خاموش نشود و همین امر می تواند باعث خاموش شدن ناگهانی کولر گازی شود.

خراب شدن برد کولر گازی پنجره ای

برد کولر گازی به عنوان مغز و سیستم اصلی فرمان دهنده کولر گازی شناخته می شود که تمام اطلاعات و دستورات از طرف آن به قطعات مختلف کولر ارسال و انتقال داده می شود. در صورتی که برد کولر گازی با مشکلی مواجه شود می تواند ایرادات و مشکلاتی جدی در کولر به وجود بیاورد که حتی منجر به سوختگی کامل آن شود. خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای یکی از نتایج خراب شدن برد است. برای تعمیر و بررسی برد کولر گازی لازم است که افراد متخصص و ماهر اقدام کنند.

خراب شدن کمپرسور کولر گازی پنجره ای

تا زمانی که کمپرسور کولر گازی استارت نخورد و شروع به کار نکند، کولر نمی تواند عمل خنکسازی و تعدیل دما را انجام دهد. در صورتی که کولر را روشن کردید و بلافاصله صدایی عجیب از آن شنیدید و یا کولر بدون صدا خاموش شد ممکن است که کمپرسور خراب شده باشد و باید بررسی شود.

گرفتگی مسیر گاز مبرد یا کم شدن مقدار گاز

گاز مبرد به عنوان عامل اصلی خنکسازی در کولرهای گازی شناخته می شود و در صورتی که مقدار این گاز کم شود یا مسیرهای انتقال آن با ایرادی مواجه شوند می تواند باعث خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای شود. در صورتی که بعد از روشن کردن کولر گازی، بلافاصله یک صدا از کولر به گوش رسید و کولر خاموش شود می تواند به علت گرفتگی مسیرهای گاز مبرد باشد. شارژ گاز مبرد باید به صورت مرتب انجام شود و تمام مسیرهای آن بررسی شوند.

کثیف بودن فیلترهای کولر گازی پنجره ای

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ناگهانی کولر گازی پنجره ای کثیف بودن فیلترهای آن است. کثیف بودن فیلتر باعث مسدود شدن کانال های هوا شود. این کار باعث می شود که کولر دیرتر از حد معمول فضا را خنک کند و یا کمپرسور کولر را تحت فشار قرار دهد و در نهایت باعث خاموش شدن کولر گازی پنجره ای شود.

کار کردن بیش از حد کولر گازی

کولر گازی پنجره ای مانند هر وسیله دیگری دارای یک قابلیت و ظرفیت مشخص است و چنانچه بیشتر از حد معمول از آن استفاده شود و به صورت مداوم از آن استفاده شود می تواند باعث خاموش شدن آن شود. برای رفع این مشکل معمولا از یکی سوئیچ استراحت استفاده می شود اما تحت فشار قرار دادن بیش از حد کولر باعث خراب شدن این سوئیچ نیز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *