آموزش صفر تا صد سرویس کولر گازی ال جی

آموزش صفر تا صد سرویس کولر گازی ال جی

اگر تمایل دارید که اطلاعات جامع و کاملی در مورد آموزش صفر تا صد سرویس کولر گازی ال جی داشته باشید، وب‌سایت سرما گرما ایرانیان به شما توصیه می‌کند که مطلب زیر را مطالعه کنید.

درسال­های اخیر و در فصول گرم سال استفاده از سیستم‌های سرمایشی و تهویه مطبوع مدرن بسیار رایج شده‌اند و این سیستم‌ها به سرعت توانسته‌اند جای کولرهای آبی را بگیرند و در میان مردم محبوب شوند. با توجه به استقبال بسیار زیاد مردم در سراسر جهان از کولرهای گازی، عملکرد خوب آن‌ها، کیفیت و کارکرد عالی و طراحی و ظاهر زیبا، برندها و شرکت‌های معتبر دنیا در زمینه تولید این وسایل شروع به فعالیت کردند به‌گونه‌ای که امروزه بیش از ده‌ها برند مختلف از کشورهای متعدد محصولات سرمایشی خود را به بازارهای جهانی عرضه می‌کنند.

شرکت ال جی یکی از باسابقه‌ترین و معتبرترین برندهای حال حاضر بازار است که جایگاه ویژه‌ای در میان مردم سراسر جهان به دست آورده است. کولر گازی ال جی مانند تمام لوازم‌خانگی و مصرفی دارای یک طول عمر مشخص است و ممکن است که بعد از مدتی که از آن استفاده می‌شود دچار مشکلاتی شود و نیاز به سرویس داشته باشد.

اهمیت سرویس کولر گازی ال جی

مانند تمام برندهای معتبر دنیا سرویس کولر گازی ال جی می‌تواند فواید و مزایای بسیار زیادی برای این وسیله داشته باشد. مهم‌ترین فایده سرویس کردن اسپلیت­های ال جی بهبود عملکرد دستگاه در فصول گرم و بالا رفتن راندمان آن است، بنابراین با سرویس سالیانه کولر گازی ال جی می‌توان در زمانی که بیشترین نیاز به کولر احساس می‌شود با خیالی آسوده از آن استفاده کرد. درصورتی‌که به صورت منظم و مستمر کولر گازی‌های ال جی سرویس شوند می‌توان از بروز مشکلات و خسارات جدی در قطعات اصلی این دستگاه مانند کمپرسور، کندانسور و اواپراتور جلوگیری کرد.

با گذشت زمان و استفاده مداوم از کولر گازی ال جی، بهره‌وری، راندمان و کارایی آن کاهش پیدا می‌کند و این به این معنی است که دستگاه برای آنکه بتواند همانند روزهای اول عملکرد مناسبی داشته باشد نیاز به مصرف انرژی بیشتری است. در صورتی سرویس کولر گازی ال جی به صورت منظم و در زمان درست انجام شود به راحتی می‌توان مشکلات و ایرادات پیش آمده برای آن را رفع کرد و از خسارت‌های بیشتر جلوگیری کرد و از همه مهم‌تر کیفیت عملکرد دستگاه را در سطح مورد نظر حفظ کرد.

نکاتی در مورد سرویس سالیانه کولر گازی ال جی

نکته جالبی که در مورد سرویس سالیانه کولر گازی ال جی وجود دارد این است که با سرویس کردن این سیستم می‌توان درصد بالایی از کارایی از دست رفته سیستم را بازیابی کرد. بر اساس اعتقاد افراد تکنسین و حرفه‌ای می‌توان تا حدود 95 درصد از کارایی از دست رفته کولر را با سرویس کردن آن بازیابی کرد. پس سرویس منظم و سر وقت کولر گازی علاوه بر بهبود عملکرد و کارایی و جلوگیری از بروز خسارات و مشکلات دیگر می‌تواند از نظر اقتصادی نیز به صرف باشد چرا که مانع از مصرف بالای انرژی سیستم خواهد شد.

 • همچنین با سرویس کردن مستمر کولر می‌توان مانع از پرداخت هزینه سرویس کولر گازی ال جی به افراد متخصص شد چرا که اگر در زمان مناسب کولر سرویس شود دیگر مشکلات آن بزرگ‌تر و غیرقابل‌حل نخواهد شد به‌گونه‌ای که به افراد ماهر برای رفع آن نیاز باشد. در واقع سرویس کولر گازی ال جی به صورت منظم می‌تواند از نظر اقتصادی در کاهش مقدار قبض برق و کاهش هزینه‌های تعمیر بسیار مؤثر باشد.
 • با توجه به آنکه یونیت‌های خارجی اسپلیت­های گازی در فضای بیرون و در معرض شرایط محیطی مانند گرد و غبار قرار دارند و همچنین گذشت زمان باعث می‌شود که کارایی و عملکرد آن کاهش پیدا کند و دستگاه برای جبران راندمان خود مجبور به استفاده بیشتر از انرژی برق خواهد بود که در نهایت منجر به افزایش هزینه‌ها خواهد شد.

مدت زمان نیاز کولر گازی ال جی به سرویس کامل

با توجه به شرایط نامساعد بازار امروز کشور اهمیت نگهداری وسایل خانگی خصوصاً لوازمی که از خارج از کشور وارد می‌شوند بسیار پررنگ‌تر است چرا که در صورت کوتاهی می‌تواند هزینه‌های بسیار زیادی بر جای بگذارد. سرویس کولر گازی ال جی نیز گاهی در اثر کوتاهی افراد به تعویق می‌افتد و در نهایت می‌تواند منجر به خسارات متعددی شود. کولر گازی از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که هر کدام از آن‌ها نیاز دارند که در یک بازه زمانی خاص سرویس شوند و مشکلات آن‌ها رفع شود. به گفته بسیاری از کارشناسان و متخصصان امر لازم است که کولر گازی ال جی حداقل سالی یک بار صورت پذیرد تا عملکرد 100 درصدی آن تضمین شود.

بهترین زمان برای سرویس کولر گازی ال جی

از آنجا که استفاده کولر گازی با شروع فصل گرما شروع می‌شود بنابراین لازم است که سالانه قبل از شروع گرمای شدید و غیرقابل تحمل سرویس کولر گازی ال جی صورت گیرد تا از بروز هرگونه مشکل و خسارتی در زمان پیک دمایی جلوگیری شود. درصورتی‌که مشکلی برای کولر گازی در اوج گرمای تابستان پیش بیاید ممکن است که تا زمان برطرف کردن آن شرایط و گرمای هوا غیرقابل تحمل شود بنابراین قبل از شروع فصل گرما بهترین زمان برای سرویس کولر گازی ال جی است.

قطعاتی از کولر گازی ال جی که نیاز به سرویس دارند

با توجه به مطالعات انجام شده و به گفته متخصصان امر به ازای هر سالی که از کولر گازی ال جی استفاده می‌شود اما سرویس نمی‌شود به میزان 5 درصد از کارایی آن کاسته خواهد شد. این میزان می‌تواند در گذشت چندین سال به حدی برسد که دیگری کولر گازی ال جی توانایی تعدیل دمای محیط را نداشته باشد.

 مهم‌ترین قطعاتی که در سرویس سالانه کولر گازی ال جی باید بررسی شوند

 • فیلتر: فیلتر از جمله قطعاتی است که سرویس کردن آن نیاز به هیچ مهارت و تبحر خاصی ندارد و همه افراد می‌توانند آن را انجام دهند. فیلترهای هوای کولر گازی ال جی نقش بسیار پررنگی در عملکرد و کارایی آن دارند و لازم است که به صورت مداوم (هر دو هفته یک بار) سرویس شوند. امروزه انواع فیلترهای هوای متفاوتی در کولرهای گازی استفاده می‌شوند و با توجه به محیط مورد استفاده، میزان استفاده و سایر شرایط می‌توانند در مدت زمان‌های مختلفی نیاز به سرویس و تمیز کردن پیدا کنند. تعدادی از فیلترها هستند که قابلیت شستشوی دارند و می‌تواند چندین بار از آن‌ها استفاده کرد. در بدترین حالت لازم است که فیلترهای هوای کولر گازی ال جی ماهانه سرویس شود.
 • لوله‌ها: سیستم کولر گازی ال جی دارای دو کویل است. زمانی که گرد و غبار بر روی این کویل ها قرار بگیرد منجر به افزایش دمای آن‌ها می‌شود و همین امر باعث کاهش راندمان کولر خواهد شد. لوله‌های اواپراتور و کندانسور از مهم‌ترین قطعات کولر گازی هستند که باید سرویس شوند تا کارایی و عملکرد دستگاه دچار افت نشود.
 • فین‌ها: کویل­های کولر گازی توسط فین‌های آلومینیومی پوشش داده می‌شوند. این فین‌ها بسیار شکننده و حساس هستند، بنابراین برای جلوگیری از خم‌شدگی، مسدود کردن هوا و یا شکستگی لازم است که به صورت مرتب سرویس شوند.
 • کمپرسور: زمانی که دمای کمپرسور کولر گازی ال جی بیش از اندازه بالا رود می‌تواند علاوه بر کاهش عملکرد و راندمان سیستم باعث خسارت‌هایی نیز بشود بنابراین کمپرسور نیز از جمله قطعاتی است که نیاز به سرویس منظم و مستمر دارد.

هزینه سرویس کولر گازی ال جی

هزینه سرویس کولر گازی ال جی در مقایسه با تعمیر یا تعویض قطعات خراب شده بسیار ناچیز است اما اگر سرویس به صورت مستمر و منظم انجام نشود ممکن است که این هزینه‌ها در نهایت با هزینه تعمیرات و تعویض قطعات همراه شود که مبالغ بیشتری را طلب می‌کند. به صورت کلی نمی‌تواند برای هزینه سرویس کولر گازی ال جی مقادیر مشخصی را تعیین کرد. این هزینه‌ها با توجه به فاکتورهایی مانند موارد زیر تعیین می‌شود:

 • شهر یا استان (به عنوان مثال هزینه‌ها در شهری مانند تهران از شهرستان‌ها بیشتر است)
 • قدرت و نوع کولر گازی که در میزان مصرف و هزینه شارژ کولر دخیل است
 • نوع و مدل کولر گازی ال جی (کولر گازی ایستاده، اسپلیت دیواری، کولر گازی پرتابل، کولر گازی کاستی و …)
 • دسترسی به یونیت خارجی و داخلی کولر گازی ال جی
 • قطعات تعویض شده یا تعمیر شده احتمالی
 • رفع نشتی‌ها
 • شستشوی اواپراتور
 • سرویس حوضچه درین
 • شستشوی کندانسور
 • شستشوی کامل مدارها
 • رفع لرزش یونیت‌ها
 • تعویض قطعات

به صورت کلی سرویس کولر گازی ال جی شامل دو قسمت اصلی سرویس یونیت داخلی و سرویس یونیت خارجی است که می‌تواند شامل شستشو و نظافت فیلترها، سرویس بلوور، سرویس سنسورهای کولر گازی، سرویس فین‌ها و کویل ها، سرویس لوله درین یا مسیر خروجی و … است و هزینه‌های سرویس می‌تواند بر اساس انجام هر کدام از عملیات فوق متغیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *