آموزش تعمیر کولر گازی اجنرال از عیب‌یابی تا تعمیر کامل

آموزش تعمیر کولر گازی اجنرال از عیب‌یابی تا تعمیر کامل

اگر به دنبال آموزش تعمیر کولر گازی اجنرال از عیب‌یابی تا تعمیر کامل هستید، وب‌سایت سرماگرمای ایرانیان به شما توصیه می‌کند که مطلب زیر را مطالعه کنید.

استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع و خنک‌کننده در فصول گرم به کاملاً اجتناب‌ناپذیر است خصوصاً در مناطق گرمسیری و حاره‌ای که دمای هوا بعضاً بیشتر از 50 درجه سانتی گراد خواهد شد. امروزه برندهای بسیار زیادی وجود دارند که با توجه به نیاز بازار اقدام به تولید کولرهای گازی می‌کنند که برند معروف و معتبر اجنرال (Ogeneral) را می‌توان یکی از نام‌آشناترین آن‌ها دانست. کولر گازی اجنرال مانند تمام وسایل الکتریکی و خانگی دیگر می‌تواند بعد از آنکه مدتی مورد استفاده قرار گرفت دچار عیب و نقص‌هایی در قطعات مختلف خود شود که طبیعتاً به تعمیر یا تعویض نیاز پیدا خواهند کرد. در این مطلب سعی می‌کنیم که رایج‌ترین مشکلات و نحوه تعمیر کولر گازی اجنرال را برای شما تشریح کنیم.

  • توجه داشته باشید که تعمیر کولر گازی اجنرال یک امر کاملاً تخصصی و حرفه‌ای است و این مطلب صرفاً برای افزایش آگاهی و اطلاعات افراد ارائه می‌شود.

رایج‌ترین عیب‌های کولر گازی اجنرال

همان‌طور که گفته شد کولر گازی اجنرال نیز مانند سایر وسایل خانگی و مصرفی می‌تواند بعد از مدتی استفاده دچار نقص یا عیب شود و به تعمیر و تعویض قطعات نیاز پیدا کند. از جمله رایج‌ترین مشکلات این سیستم‌ها می‌تواند موارد زیر را عنوان کرد:

کار نکردن کولر گازی

کار نکردن کولر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها شامل نبود برق در محل مورد نظر، معیوب بودن سه شاخه و معیوب بودن اتصالات برق که باید هر کدام بررسی شوند. برای بررسی این مشکلات ابتدا با استفاده از ولت متر برق پریز یا محل مورد استفاده کولر را تست کنید. در صورتی که برق نبود ممکن است که مشکل از سیم‌کشی داخلی یا قطعی برق باشد. دوشاخه را باز کنید و از صحیح بودن اتصالات آن مطمئن شوید. تمامی سیم‌های رابط را کاملاً بررسی کنید.

عدم کار کردن کمپرسور با وجود کار کردن موتور پروانه

این مشکل می‌تواند در اثر خراب شدن ترموستات، خراب شدن سیم‌ها رابط ترموستات، عیب پیدا کردن سیم‌ها رابط موتور اصلی و معیوب بودن موتور کولر گازی باشد. برای بررسی این عیب ابتدا برق کولر را قطع کنید و سپس سیم‌های وصل شده به ترموستات را جدا کنید. بعد از آن با استفاده از دستگاه اهم‌متر سلامت ترموستات را بررسی کنید. در صورتی که ترموستات مشکل داشته باشد باید عوض شد. همچنین می‌توانید سیم‌های ترموستات را تست کنید و سپس در صورت معیوب بودن آن‌ها را تعویض کنید.

بعد از بررسی ترموستات می‌توانید سیم‌های رابط موتور را از فیش مربوطه در موتور جدا کنید و سپس سلامت آن را بررسی کنید و در صورت وجود مشکل یا عیب در سیم یا فیش آن را تعویض کنید. با استفاده دستگاه اهم‌متر سه‌پایه کمپرسور کولر گازی را بررسی کنید و از سلامت آن مطمئن شوید.

عدم داشتن سرما و صدای لرزش موتور

این مشکلات نیز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها شامل ضعیف بودن خازن، معیوب بودن سیم‌ها رابط خازن، معیوب بودن اتصالات و یا خراب شدن موتور است. برای برطرف کردن این مشکل لازم است که به ترتیب زیر عمل کنید:

ابتدا کولر را از برق جدا کنید و خازن آن را از مدار خارج کنید و سپس آن را تست کنید. در صورتی که خازن مشکل داشت لازم است که تعویض شود. سیم‌های رابط خازن و اتصالات آن را تست کنید و در صورتی که دارای عیب و ایرادی بودند آن‌ها را تعویض کنید. اگر موتور کولر گازی خراب شده است می‌توانید موتور را به صورت جداگانه به برق متصل کنید و سلامت آن را بررسی کنید. می‌توانید لوله‌های رفت و برگشت را از کمپرسور جدا کنید و دوباره موتور را روشن کنید. اگر موتور کار کند سالم است. همچنین می‌توانید با استفاده از آمپرمتر مقدار شدت جریان موتور را ارزیابی کنید.

اگر شدت جریان مناسب باشد و کمپرسور در حال کار باشد می‌توانید انگشت خودتان را به دهانه لوله بگیرید. اگر باد تولید شده انگشت شما را دفع کرد ممکن است که عیب از گرفتگی لوله‌ها باشد اما اگر بعد از آزاد شدن لوله‌ها موتور کار نکند، موتور مشکل دارد و باید تعویض شود.

دور تند کولر کار نمی‌کند

این مشکل می‌تواند که دلایل مختلفی داشته باشد که می‌توان به معیوب بودن کلید چند وضعیتی دور تند کولر یا معیوب بودن سیم رابط بین دور تند موتور پروانه‌ها و کلید مربوط به آن باشد. برای بررسی این مشکل ابتدا کلید مربوط به دور تند کولر گازی اجنرال را پیدا کنید و آن را از نظر سلامت تست کنید و اگر دچار عیب و نقصی بود آن را تعمیر یا تعویض کنید. همچنین می‌توانید سیم رابط بین دور تند موتور پروانه‌ها و کلید دور تند را بررسی کنید و چنانچه دچار عیب و نقصی بود آن را رفع کنید

کم کاری کمپرسور در حالی که موتور پروانه به خوبی کار می‌کند

کم کاری کمپرسور می‌تواند ناشی از کثیف بودن فیلترهای هوا، عدم تنظیم ترموستات یا خراب شدن آن است و یا اینکه ترموستات در حالت کم قرار دارد. برای رافع این مشکل می‌توانید درجه ترموستات را بر روی حالت مناسب قرار دهید، فیلترهای خروجی هوای را به خوبی تمیز کنید و یا آنکه در صورت وجود مشکلی در ترموستات آن را تعویض کنید.

کار طولانی کمپرسور و سرمای کمی تولید می‌شود

دلیل کار کردن طولانی مدت کمپرسور می‌تواند کثیف بودن کندانسور و یا در معرض آفتاب بودن آن و کم شدن گاز مبرد کولر باشد و یا آنکه کمپرسور از فشار افتاده باشد. برای رفع این مشکلات می‌توانید ابتدا کندانسور را به دقت تمیز کنید، میزان گاز کولر را شارژ کنید و اگر فشار موتور کم شده است پس از آزاد کردن لوله‌های خروجی و ورودی، میزان فشار موتور را بررسی کنید. در صورتی که موتور از فشار افتاده باشد لازم است که تعویض یا تعمیر شود که تعمیر آن یک کار حرفه‌ای و تخصصی است.

صدای ناهنجار کولر گازی اجنرال

از جمله مهم‌ترین دلایل ایجاد سروصداهای ناهنجار در کولر گازی اجنرال می‌توان به محل نامناسب قرار گرفتن کولر گازی، شل شدن پیچ‌های کانال‌ها، دریچه‌ها و سایر قسمت‌های کولر، سابیده شدن پروانه به بدنه کولر، خراب شدن لاستیک‌های لرزه‌گیر موتور و سابیده شدن لوله‌ها به همدیگر یا به بدنه کولر اشاره کرد. برای برطرف کردن صداهای ناهنجار کولر ابتدا محل قرارگیری آن را تست کنید. قسمت‌های مختلف کولر که شل شده‌اند را بررسی کنید و در صورت لزوم پیچ‌ها را محکم کنید. حرکت پروانه‌های کولر را بررسی کنید و از تراز بودن و تنظیم بودن آن‌ها مطمئن شوید و از وضعیت لوله‌های کولر گازی مطمئن شوید و در صورت لزوم مشکلات آن‌ها را برطرف کنید.

برفک زدن اواپراتور

برفک زدن اواپراتور کولر گازی اجنرال می‌تواند ناشی از کم شدن گاز مبرد کولر، کثیف شدن لوله‌ها، کثیف بودن صافی اواپراتور، خراب شدن لاستیک‌های لرزه‌گیر کمپرسور و معیوب شدن کمپرسور باشد. برای رفع این مشکل میزان گاز مبرد کولر را تست کنید و در صورت نیاز آن را شارژ کنید، لوله مویی یا فیلتر کثیف شده را به همراه صافی اواپراتور تمیز کنید، لاستیک‌های لرزه‌گیر را در صورت داشتن مشکل تعویض کنید و اگر مشکل از کمپرسور بود آن را تعمیر یا تعویض کنید.

سرویس کولر گازی اجنرال

با توجه به آنکه در فصل تابستان به صورت مداوم از کولر گازی استفاده می‌شود و تقریباً بدون این وسیله نمی‌تواند گرمای تابستان را تحمل کرد لازم است که هر ساله قبل از شروع فصل گرما به خوبی سرویس شود و تمامی قطعاتی که دچار مشکل و ایراد هستند تعمیر یا تعویض شوند تا در اوج گرمای تابستان مشکلی ایجاد نشود. از جمله مهم‌ترین قطعاتی که در کولر گازی اجنرال باید به صورت مستمر سرویس شوند می‌توان به فیلترها، کویل ها، فین‌ها و کمپرسور اشاره کرد که اصلی‌ترین قطعات کولر گازی اجنرال به حساب می‌آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *