آموزش قدم به قدم تعمیر کولر گازی گری

آموزش قدم به قدم تعمیر کولر گازی گری

اگر می‌خواهید اطلاعات جامع و کاملی در مورد آموزش قدم به قدم تعمیر کولر گازی گری داشته باشید توصیه می‌کنیم که مطلب زیر را مطالعه نمایید

با گرم شدن هوا و فرا رسیدن فصول بهار و تابستان استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع و خنک‌کننده اجتناب‌ناپذیر می‌شود و بازار خرید، تعویض، جابه‌جایی و تعمیر این وسایل داغ خواهد شد. کولرهای گازی در چند دهه اخیر محبوبیت بسیار زیادی در میان مردم سراسر جهان پیدا کرده‌اند و بر همین اساس تقریباً تمامی برندهای معتبر و معروف تولید کننده لوازم خانگی دست به تولید این محصولات نیز زده‌اند. کولر گازی گری از جمله محبوب‌ترین، باکیفیت‌ترین و پرفروش‌ترین کولرهای حال حاضر بازارهای جهانی است که استفاده می‌شود.

کولر گازی گری نیز مانند تمامی وسایل الکتریکی و مصرفی خانگی دارای یک طول عمر مشخص است و ممکن است بعد از مدتی دچار مشکل و ایراداتی شود که باید برطرف شوند. هرچند که تعمیر کولر گازی Gree یک کار کاملاً تخصصی و حرفه‌ای است و لازم است اما در این مقاله سعی می‌کنیم اطلاعات جامع و کاملی در مورد مشکلات احتمالی و راهکارهای آنان به شما ارائه کنیم.

عیب‌یابی و تعمیر کولر گازی گری به صورت قدم به قدم

همان‌طور که گفته شد قطعات کولر گازی گری مانند سایر لوازم خانگی دارای یک عمر مفید هستند و ممکن است که بعد از مدتی استفاده دچار نقص یا ایرادی شوند که باعث کاهش کیفیت و راندمان کولر شود. از جمله مهم‌ترین عیب‌هایی که ممکن است برای کولر گازی گری به وجود بیاید می‌تواند موارد زیر را عنوان کرد:

روشن نشدن کولر

روشن نشدن کولر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم‌ترین آن‌ها شامل عدم وجود جریان برق در پریز، معیوب بودن شاخه یا سیم رابط یا قطع شدن آن‌ها و خراب شدن کلید قدرت هستند. برای رفع این موارد باید ابتدا پریز برق را چک کنید و سپس تمام اتصالات و سیم‌های برق را بررسی کنید و از سلامت آن‌ها مطمئن شوید. در صورت وجود در سیم‌ها باید آن را تعمیر یا تعویض کنید. در تعدادی از کولرها کلید قدرت وجود دارند که فاز اصلی مدار از آن عبور می‌کند. در صورتی که این کلید خراب باشد کولر قادر به روشن شدن نخواهد بود.

عدم کار کردن کمپرسور

عدم کار کردن کمپرسور کولر گازی گری نیز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم‌ترین آن قطع شدن سیم‌کشی و اتصالات برق، قطع شدن مداوم اورلود، معیوب بودن کمپرسور و خراب بودن خازن راه‌انداز کمپرسور هستند. برای رفع این مشکل ابتدا لازم است که تمام اتصالات برق و سیم‌کشی‌ها را بررسی کنید. سپس کنتاکتورهای اورلود را با استفاده از اهم‌متر بررسی کنید و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید. اگر کمپرسور دارای ایراد است باید آن را در حالتی که به برق متصل است آزمایش کنید و موتور فن را به حرکت در بیاورید و ترموستات را در حالت روشن قرار دهید. ولتاژ سیم‌های اصلی موتور را بررسی کنید. در صورتی که ولتاژ کافی به هر دو سیم‌پیچ موتور می‌رسد اما حرکت نمی‌کند لازم است که کمپرسور تعویض شود. همچنین باید خازن راه‌انداز را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.

عدم کارکردن فن کولر گازی گری

کار نکردن فن کولر می‌تواند در اثر قطع شدن سیم و اتصالات کولر، خراب شدن کلید فن، معیوب بودن خازن راه‌انداز موتور فن و یا خراب شدن موتور فن اتفاق بیفتد. برای رفع این ایراد لازم است که ابتدا تمامی سیم‌ها و اتصالات را بررسی کند و در صورت نیاز آن‌ها را تعمیر کنید. کلید فن و کنتاکت­های آن را با استفاده از اهم‌متر تست کنید و در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض نمایید. بعد از بررسی این موارد خازن راه‌اندازی موتور فن کولر گازی گری را تست و بررسی کنید و از سلامت آن مطمئن شوید. در نهایت اگر این موارد رفع شدند می‌تواند موتور فن را بررسی کنید که در صورت داشتن عیب باید سرویس شود.

قدرت خنک‌کنندگی پایین کولر گازی گری

زمانی که کولر گازی گری از قدرت خنک‌کنندگی پایین برخوردار است می‌تواند به علت تنظیم نبود ترموستات، نیم‌سوز شدن موتور فن، کثیف شدن فیلترهای هوا، مسدود شدن مسیرهای ورودی هوا و یا خراب شدن یاتاقان‌های محور فن باشد. برای رفع این مشکل ابتدا باید ترموستات را بر روی درجه برودت مناسب تنظیم کنید. سپس موتور فن را مورد آمپرکشی قرار دهید تا از سلامت آن مطمئن شوید و در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض کنید. بعد از بررسی ترموستات و موتور فن می‌توانید فیلترهای هوا را تمیز کنید و یا آن‌ها را تعویض نمایید و همچنین ورودی‌های هوا را با استفاده از فرچه یا هر وسیله دیگری تمیز کنید. در نهایت می‌توانید سلامت یاتاقان‌ها را بررسی کنید و هرگونه عیب و ایراد آن‌ها را برطرف کنید.

عدم اتوماتیک سیستم و توزیع سرمای بیش از حد

این ایراد می‌تواند در اثر جوش خوردن کنتاکت­های درون کلید ترموستات باشد. برای رفع آن ابتدا ترموستات را در خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید، در صورتی که خاموش نشد لازم است که تعویض شود. البته می‌توانید با استفاده از سمباده کشی، ترموستات را تعمیر کنید و برای مدت بیشتری از آن استفاده کنید اما معمولاً زمانی که ترموستات مشکلی پیدا می‌کند بهتر است که تعویض شود.

قطع شدن فیوز یا کنتور برق با روشن شدن کولر

این نوع قطع شدگی می‌تواند در اثر مشکل در سیم‌کشی و اتصالات و همچنین خراب شدن عایق‌های خازن اتفاق بیفتد. برای رفع این مشکل می‌توانید پوشش کولر را خارج کنید و داخل پنل را از نظر هرگونه سوختگی و ترک‌خوردگی بر روی بدنه خازن بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید. البته اتصالات کوتاه می‌تواند در کمپرسور یا موتور فن نیز اتفاق بیفتد که باید به صورت کامل بررسی شوند و به صورت جداگانه مورد آزمایش قرار گیرند.

تولید باد گرم

این عیب می‌تواند ارتباط مستقیمی با روشن نشدن کمپرسور داشته باشد. همچنین نشت گاز مبرد یا کم شدن آن نیز می‌تواند دلیل دیگری برای این ایراد باشد که باید کمپرسور و میزان گاز مبرد بررسی و در صورت نیاز تعمیر و شارژ شوند. همچنین هرزگرد شدن پروانه خنک‌کننده کندانسور نیز می‌تواند دلیل دیگری برای این مشکل باشد که لازم است پروانه عوض شود. طولانی بودن توقف‌های ترموستات نیز می‌تواند دلیل این ایراد باشد که باید آن را بررسی و در حالت مناسب تنظیم کنید.

داغ شدن موتور کمپرسور

داغ شدن موتور کمپرسور می‌تواند در دراز مدت باعث سوختن آن شود. این عیب می‌تواند دلایل مختلفی مانند معیوب بودن فن، کثیف بودن کندانسور، ولتاژ نامناسب برق، نامرغوب بودن سیم‌های لاکی موتور، وجود مشکل در اتصالات و سیم‌کشی‌ها و کاهش گاز مبرد داشته باشد. برای رفع این مشکل لازم است که تمامی موارد ذکرشده را به صورت دقیق بررسی کنید و در صورت لزوم قطعات معیوب را تعمیر یا تعویض کنید.

سرویس کولر گازی گری

همان‌گونه که گفته شد کولر گازی گری مانند سایر لوازم خانگی دارای یک عمر مفید است و در صورت استفاده مداوم ممکن است که دچار مشکل و عیب‌هایی شود. برای آنکه کیفیت، راندمان و عملکرد کولر گازی گری در حالت طبیعی خود باقی بماند لازم است که به صورت مستمر قطعات مهم آن مانند فیلترها، فین­ها، کویل­ها و کمپرسور سرویس شوند. سرویس کردن کولر مانند تعمیر می‌تواند یک کار حرفه‌ای و تخصصی باشد و افراد عادی قادر به انجام آن نباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *