علت خنک نکردن کولر گازی اجنرال

علت خنک نکردن کولر گازی اجنرال

اگر کولر گازی شما از برند معروف و معتبر اجنرال است توصیه می کنیم مطلب زیر در مورد علت خنک نکردن کولر گازی اجنرال را مطالعه کنید.

کولر گازی به عنوان یکی از پر استفاده ترین و پرمصرف ترین لوازم خانگی در فصول گرم سال شناخته می شود و همانند سایر لوازم خانگی دارای یک طول عمر و کیفیت مشخص است. برندهای بسیار زیادی وجود دارند که در زمینه تولید سیستم های تهویه مطبوع و سرمایشی فعالیت می کنند. یکی از معروف ترین و معتبرترین برندهای این زمینه برند اجنرال است که بسیار نام آشنا و معروف است. کولر گازی اجنرال نیز مانند سایر لوازم مصرفی می تواند بعد از استفاده بلند مدت دچار مشکلات و ایراداتی شود. علت خنک نکردن کولر گازی اجنرال و نحوه برطرف کردن آن از جمله مشکلات رایجی است که در این مطلب به بررسی آن می پردازیم.

دلایل اصلی خنک نکردن کولر گازی اجنرال و راهکارهای رفع آن

در فصول گرم سال استفاده از سیستم های تهویه مطبوع و سرمایشی رواج بالایی دارد و به همین دلیل بازار خرید، تعمیر، تعویض و جابجایی این لوازم داغ است. عدم خنکسازی و سرمازایی کولر گازی از جمله مهمترین مشکلاتی است که برای این سیستم ها به وجود می آید که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مهمترین دلایل خنک نکردن کولر گازی اجنرال شامل موارد زیر هستند:

کثیف یا معیوب بودن فیلترهای کولر گازی اجنرال

فیلتر هوا یکی از مهم ترین قطعات سازنده کولرهای گازی است که بسیار زیاد در معرض گرد و غبار قرار دارد. در صورتی که هوای محیط مطبوع نیست و عمل خنک سازی محیط مانند قبل نیست می تواند ناشی از کثیف شدن فیلترها یا خراب شدن آنها باشد. در صورتی که فیلتر هوای کولر کثیف است آن را تمیز کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید و اگر باز هم کولر گازی به خوبی فضا را خنک نکرد می توانید عوامل دیگر را بررسی کنید.

مشکل در فن کولر گازی

در صورتی که فن پنل بیرونی دچار مشکلی شود و نتواند گرمای محیط را به بیرون منتقل کند، هوای خنک نمی تواند به خوبی جایگزین هوای گرم داخل باشد. در صورتی که هوای خنک به خوبی جایگزین هوای گرم داخل نشود باعث می شود به کمپرسور فشار مضاعفی وارد شود و در دراز مدت می تواند مشکلات جدی تری به کولر وارد کند.

پایین بودن سطح سرمایش کولر گازی

یکی از ساده ترین دلایل خنک نکردن کولر گازی اجنرال می تواند به پایین بودن سطح سرمایش اشاره کرد. در صورتی که چنین مشکلی باشد احتمالا کولر نشتی گاز خواهد داشت که باید به دقت مسیرهای گاز مبرد بررسی شود. این کار معمولا توسط افراد متخصص صورت می گیرد. البته باید توجه داشت میزان سرمازایی کولر گازی باید بر اساس محیط مورد استفاده تنظیم شود.

وجود ایراد در برد الکتریکی کولر گازی اجنرال

خراب شدن یا معیوب بودن برد الکتریکی می تواند یکی از دلایل اصلی و مهم برای خنک نکردن کولر گازی اجنرال باشد. برد الکتریکی کولر گازی به عنوان مرکز فرماندهی سیستم شناخته می شود و اگر مشکلی برای آن پیش بیاید می تواند مشکلات جدی تری برای سیستم به وجود بیاورد و حتی باعث سوختگی کولر شود.

معیوب بودن کویل های کولر گازی

یکی دیگر از علت های اصلی خنک نکردن کولر گازی اجنرال می تواند به ایراد داشتن کویل های کولر گازی برگردد. معیوب بودن یا برفک پیدا کردن کویل های کولر گازی می تواند در اثر کثیف بودن فیلترهای هوای کولر باشد. برفک زدن لوله های کولر گازی می تواند سبب مسدود شدن و سخت شدن رد و بدل شدن هوا شود.

معیوب بودن فن موتور، ترموستات یا خازن ها

علاوه بر موارد ذکر شده که به عوامل خارجی و داخلی مرتبط بودند می توان یکی دیگر از علت های خنک نکردن کولر گازی اجنرال را خراب شدن قطعاتی مانند فن موتور، ترموستات یا خازن ها دانست. لازم است که هر کدام از این قطعات به صورت جداگانه بررسی شوند و در صورت داشتن ایراد تعمیر شوند و اگر نیاز بود آن را تعویض کنند.

نشت آب از کولر

سرریز شدن آب از یونیت داخلی کولر گازی اجنرال می تواند دلیل بر خنک نکردن کولر گازی باشد. این مشکل می تواند باعث انسداد راه آب خروجی کولر شد و همین امر می تواند خنکسازی کولر گازی را با اختلال مواجه کند. آبریزی کولر علاوه بر آنکه باعث می شود خنک شدن محیط با مشکل مواجه شود می تواند باعث بروز مشکلات دیگری نیز شود.

سوختن کمپرسور کولر گازی اجنرال

در صورتی که کولر گازی به صورت مداوم سرویس نشود و مشکلات آن برطرف نشود بعد از مدتی که از آن استفاده می شود باعث می شود که کندانسور به خوبی تخلیه نشود و همین امر می تواند مشکلات زیادی برای کولر به وجود آورد که سوختن کمپرسور یکی از این مشکلات است. زمانی که کمپرسور کولر گاز نیمسوز شود یا به صورت کامل بسوزد قطعا خنکسازی آن نیز با مشکل مواجه می شود.

اتمام گاز مبرد کولر گازی یا مسدود شدن مسیرهای آن

چنانچه گاز مبرد کولر تمام شود و یا میزان آن کاهش پیدا کند می تواند منجر به مشکلات زیادی شود و حتی منجر به سوختگی کولر شود. اگر گاز مبرد کم شود می تواند خنکسازی کولر را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین لازم است که میزان گاز مبرد به صورت مرتب بررسی شود و در صورت نیاز مقدار آن شارژ گردد.

قرار گرفتن کمپرسور کولر گازی در مسیر مستقیم نور خورشید

برای آنکه کولر گازی اجنرال بتواند به خوبی دمای محیط را به تعادل برساند باید از کمپرسور استفاده کند. کمپرسور کولر معمولا در پنل خارجی قرار می گیرد که در فضای بیرون نصب می شود. در صورتی که این پنل و کمپرسور در مسیر مستقیم نور خورشید قرار بگیرد می تواند عملکرد و کارایی کولر را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث شود که کولر به خوبی فضای مورد نظر را خنک نکند. بنابراین لازم است که پنل خارجی در یک محیط مناسب و به دور از نور مستقیم خورشید نصب شود.

مسدود شدن شبکه های یونیت داخلی

شبکه های یونیت داخلی به عنوان خروجی هوای تولید شده از کولر شناخته می شوند و اگر این شبکه ها مسدود شوند می تواند خنک شدن محیط را با مشکل مواجه کنند بنابراین لازم است این شبکه ها هم بررسی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *