علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای

علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای

در این مقاله سعی می کنیم که علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای را بررسی کنیم تا در صورتی که این مشکل را مشاهده کردید به راحتی بتوانید آن را برطرف کنید

با توجه به آنکه کولر گازی یکی از لوازم خانگی پرکاربرد و مصرفی خصوصا در فصول گرم سال است و تحمل گرما تقریبا در مناطق گرمسیری غیر ممکن است. کولر گازی دارای انواع مدل های مختلفی است که هر کدام با توجه به شرایط محیط و جغرافیا مورد استفاده قرار می گیرند. کولر گازی پنجره ای یکی از محبوب ترین مدل های کولر گازی است که در میان مردم جایگاه ویژه ای دارد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از مدتی که از کولر استفاده می کنید، عملکرد و کارکردن آن مانند سابق نبوده و هوا را خنک نمی کند. اگرچه سرویس کردن مستمر کولر می تواند از این مشکل جلوگیری کند اما این ایراد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

دلایل عمده گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای

همانطور که گفته شد سرویس کردن کولر گازی می تواند از آن در برابر خسارت ها و مشکلات مختلف محافظت کند اما در صورتی که مشکلات مختلفی برای آن به وجود آمد لازم است که راهکارهایی برای رفع آن اتخاذ کرد. گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم ترین آنها به شرح زیر هستند:

عدم سرویس شدن مستمر و نگهداری مناسب

می توان گفت اصلی ترین علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای و سایر مشکلاتی که برای آن به وجود می آید ناشی از عدم سرویس دهی مناسب و نگهداری خوب است. با توجه به آنکه کولر گازی در فصول گرم سال و حتی در تعدادی از مدل ها در فصول سرد نیز به صورت مداوم به کار گرفته می شود لازم است که مرتب سرویس شود و تمام قطعات آن بررسی گردد و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض شوند. بهترین زمان سرویس کولر گازی قبل از شروع فصل گرما و استفاده از آن است.

معیوب بودن برد کولر گازی

برد کولر گازی به عنوان مغز اصلی و مرکز فرماندهی کولر گازی شناخته می شود و در صورتی که به هر دلیل با مشکلی مواجه شود می تواند باعث خسارات و ایرادات مختلفی شود که گرم شدن باد کولر گازی یکی از مهمترین نتایج آن است. در صورتی که برد کولر گازی فرمان مناسب را به قطعات ارسال نکند، عملکرد و کارایی کولر نیز دچار مشکل خواهد شد.

معیوب بودن کمپرسور کولر گازی

در صورتی که کمپرسور کولر گازی با مشکلی مواجه شود می تواند باعث بروز مشکلات متعددی در آن شود که گرم شدن باد کولر گازی یکی از این مشکلات است. دلایل زیادی برای خراب شدن کمپرسور وجود دارد که مهم ترین آنها شامل خراب بودن رله، دریافت جریان برق ضعیف، هرز شدن پیچ پروانه و … برای بررسی عیب و ایراد کمپرسور کولر گازی لازم است تمام این موارد بررسی شوند که یک کار تخصصی است و لازم است  تعمیرکاران حرفه ای آن را چک کنند

کثیفی یا گرفتگی فیلترهای هوا

یکی دیگر از دلایل اصلی گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای کثیف شدن یا گرفتگی فیلترهای آن است. اگر فیلتر هوا کثیف شود جریان هوا کند و کم می شود. کثیف شدن فیلتر باعث برفک گرفتن کویل های خنک کننده می شود و این برفک ها می توانند مسیر جریان هوا را مسدود کنند و زمانی که هوا به راحتی نتواند در مسیر کویل های خنک کننده حرکت کند باعث گرم شدن باد خروجی از کولر می شود. برای رفع این مشکل لازم است که فیلترها را به صورت مرتب تمیز کنید و شستشو دهید و یا آنها را تعویض کنید

معیوب بودن اورلود

خراب شدن اورلورد از دیگر دلایل تولید باد گردم از کولر گازی است. چنانچه کولر گازی تحت فشار قرار بگیرد و بیش از حد مجاز از آن استفاده شود می تواند باعث خراب شدن اورلود شود. اورلور همچنین می تواند در اثر خراب بودن استارت، نصب نامناسب و… خراب شود و باعث گرم شدن باد کولر گازی شود.

محل نامناسب نصب پنل خارجی کولر گازی

نصب پنل خراجی می تواند یکی دیگر از علت های گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای باشد. یونیت خارجی کولر گازی باید در محلی قرار داده شود که از نور مستقیم آفتاب در امان باشد، برف و باران بر روی آن قرار نگیرد و بتوان به راحتی پنل آن را باز کرد تا بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

سوختن فن موتور

در صورتی که فن موتور بسوزد نمی تواند باد کولر را به محیط منتقل کند. اگر فن موتور بسوزد لازم است که حتما تعویض شود تا به خوبی جریان هوا را به فضا منتقل کند . محیط را خنک کند

کم شدن مقدار گاز مبرد

بعد از آنکه مدت زیادی از کولر گازی استفاده می شود میزان گاز مبرد آن کاهش پیدا می کند و همین امر باعث می شود که باد کولر گازی گرم شود و به خوبی محیط را خنک نکند. برای رفع این مشکل لازم است که مقدار گاز مبرد کولر گازی را شارژ کنید. میزان استاندارد فشار گاز کولر گازی بین 300 تا 320 psi است. البته گاهی ممکن است که مسیر عبور گاز دچار نشتی یا گرفتگی شود که باید بررسی شود.

معیوب بودن ترموستات

ترموستات قطعه ای است که میزان دمای کولر گازی را تنظیم می کند و مسئول خاموش و روشن کولر به صورت اتوماتیک است و در صورتی که دچار مشکل شود می تواند درجه حرارت کولر گازی را با مشکل روبه رو کند.  خراب شدن ترموستات یا ولوم آن می تواند باعث گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای شود و برای رفع این مشکلات باید تمام اتصالات ترموستات بررسی شود و این قطعه تعمیر یا تعویض گردد

برفک زدن اواپراتور

اواپراتور کولر گازی از دیگر قطعاتی است که اگر دچار مشکلی شود می تواند منجر به گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای شود. خراب شدن کلید چند حالته، خراب بودن فن، هرز شدن پروانه اواپراتور، پارگی تسمه، انسداد مسیرهای جریان هوا و … می توانند باعث خراب شدن اواپراتور و در نهایت گرم شدن باد کولر شوند که باید بررسی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *