علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای

علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای

یکی از مشکلات رایج کولرهای گازی، خصوصا در گرمای طاقت‌فرسای تابستان، تولید باد گرم به جای هوای خنک است که این اتفاق می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اولین تصوری که در هنگام مواجهه با باد گرم کولر گازی به ذهن می‌رسد، کمبود گاز است.در واقع، نشت گاز مبرد یکی از علل شایع این مشکل است؛ اما به جز کمبود گاز، عوامل دیگری نیز می‌توانند در گرم شدن باد کولر گازی پنجره‌ای نقش داشته باشند. در این مقاله به بررسی، علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای می‌پردازیم، تا در صورت بروز این مشکل، بتوانید به راحتی آن را رفع کنید.

دلایل عمده گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای: همانطور که قبلا ذکر شد، سرویس دوره‌ای کولر گازی، می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات و خرابی‌ها جلوگیری کند. با این حال، اگر با مشکلاتی مانند گرم شدن باد کولر گازی پنجره‌ای، مواجه شدید؛ راه‌حل‌های مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

مطالعه پیشنهادی: ده علت اصلی گرم نکردن کولر گازی

عدم سرویس شدن مستمر و نگهداری مناسب

همانطور که می‌دانید، سرویس دهی و نگهداری نامناسب، ریشه‌ اصلی بسیاری از مشکلات اسپلیت و علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای است. با توجه به استفاده‌ مداوم کولر گازی، به خصوص در فصول گرم سال و حتی در برخی مدل‌ها در فصول سرد، سرویس دوره‌ای و بررسی دقیق تمام قطعات آن، از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهترین زمان برای سرویس کولر گازی، قبل از شروع فصل گرما و استفاده‌ی مداوم از آن است. با انجام سرویس دوره‌ای، می‌توان از بروز بسیاری از مشکلات و خرابی‌ها پیشگیری کرد و عمر مفید دستگاه را افزایش داد.

معیوب بودن برد کولر گازی

برد کولر گازی حکم مغز متفکر و مرکز فرماندهی این دستگاه را دارد و در صورت بروز هرگونه مشکل در آن، شاهد خسارات و ایرادات مختلفی خواهیم بود. گرم شدن باد کولر گازی، یکی از مهم‌ترین پیامدهای خرابی برد است. در واقع، اگر برد کولر گازی نتواند فرمان‌های مناسب را به قطعات مختلف دستگاه ارسال کند، عملکرد و کارایی کولر گازی به طور چشمگیری مختل می‌شود.

معیوب بودن کمپرسور کولر گازی

کمپرسور نیروی محرکه کولر گازی است و نقش کلیدی در فرایند خنک سازی، ایفا می کند و از آن می‌توان به عنوان علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای، نام برد. در صورت بروز هرگونه مشکل در کمپرسور، شاهد مشکلات متعددی از جمله گرم شدن باد کولر گازی خواهیم بود. دلایل مختلفی برای خرابی کمپرسور وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  • خراب بودن رله
  • دریافت جریان برق ضعیف
  • هرز شدن پیچ پروانه
  • و غیره

بررسی و عیب یابی کمپرسور کولر گازی، یک کار تخصصی است و نیاز به دانش و مهارت کافی دارد. تعمیرکاران حرفه‌ای، با بررسی موارد مختلف، می‌توانند عیب کمپرسور را تشخیص داده و نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنند.

مطالعه پیشنهادی: خاموش شدن ناگهانی کولرگازی پنجره ای

کثیفی یا گرفتگی فیلترهای هوا

علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای، می‌تواند ناشی از کثیفی یا گرفتگی فیلترهای آن باشد. فیلتر هوا در کولر گازی وظیفه‌ جذب گرد و غبار، آلاینده‌ها و ذرات معلق در هوا را بر عهده دارد. اگر این فیلتر به مرور زمان کثیف شود، جریان هوا به داخل دستگاه کاهش پیدا می‌کند.

کثیف شدن فیلتر همچنین می‌تواند، باعث برفک زدن کویل‌های خنک کننده شود. این برفک‌ها مسیر جریان هوا را مسدود می‌کنند و در نهایت، مانع از خنک شدن هوا و گرم شدن باد خروجی از کولر گازی می‌شوند. برای رفع این مشکل، لازم است که فیلترهای کولر گازی را به طور مرتب تمیز کرده و بشویید یا در صورت نیاز آن‌ها را تعویض کنید.

معیوب بودن اورلود

خرابی اورلورد، یکی دیگر از علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای است. کارکرد بیش از حد مجاز کولر گازی و فشار بیش از حد بر موتور، می‌تواند باعث خرابی اورلورد شود. علاوه بر این، خرابی استارت، نصب نامناسب کولر گازی و نوسانات برق نیز، می‌توانند به اورلورد آسیب برسانند و در نهایت، منجر به گرم شدن باد کولر گازی شوند.

محل نامناسب نصب پنل خارجی کولر گازی

نصب نامناسب پنل خارجی کولر گازی نیز، می‌تواند یکی از دلایل گرم شدن باد آن باشد. محل نصب یونیت خارجی کولر گازی، باید به گونه‌ای باشد که:

  1. از تابش مستقیم نور آفتاب در امان باشد.
  2. بر روی آن برف و باران جمع نشود.
  3. به راحتی بتوان پنل آن را برای سرویس و نگهداری باز کرد.

عدم توجه به این نکات در هنگام نصب پنل خارجی، می‌تواند به عملکرد نامناسب کولر گازی و گرم شدن باد آن، منجر شود.

سوختن فن موتور

سوختن فن موتور، علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای است. فن موتور وظیفه‌ انتقال باد خنک کولر گازی به محیط را بر عهده دارد. در صورتی که فن موتور بسوزد؛ دیگر قادر به انجام این وظیفه نخواهد بود و باد خنک کولر گازی به محیط منتقل نمی‌شود. در صورت سوختن فن موتور کولر گازی، ضروری است که این قطعه توسط یک تکنسین مجرب تعویض شود.

کم شدن مقدار گاز مبرد

کولرهای گازی برای خنک کردن محیط از گاز مبرد استفاده می‌کنند. این گاز در طول استفاده طولانی مدت از کولر گازی به تدریج تبخیر می‌شود و میزان آن کاهش می‌یابد. کاهش گاز مبرد علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای و عدم توانایی آن در خنک کردن مطلوب محیط است.

شارژ گاز کولر گازی، یکی از راه حل‌های رفع مشکل کمبود گاز مبرد است. برای عملکرد صحیح کولر گازی، فشار گاز آن باید بین 300 تا 320 psi باشد. علاوه بر شارژ گاز، لازم است که مسیر عبور گاز نیز به طور کامل بررسی شده، تا نشتی یا گرفتگی احتمالی در آن تشخیص و رفع شود.

معیوب بودن ترموستات

ترموستات نقش مهمی در تنظیم دمای مطلوب محیط شما، با استفاده از کولر گازی ایفا می کند. این قطعه به طور خودکار کولر را روشن و خاموش می‌کند تا دمای دلخواه شما را حفظ نماید. اگر ترموستات یا ولوم آن خراب شود، می‌تواند منجر به گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای شما شود. برای حل این مشکل، باید تمام اتصالات ترموستات را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض نمایید.

برفک زدن اواپراتور

اواپراتور، یکی از اجزای کلیدی در سیستم خنک‌کنندگی کولر گازی است، که در صورت بروز مشکل در آن، با پدیده ناخوشایند گرم شدن باد کولر، مواجه خواهید شد و می‌توانید علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای را در آن جستجو کنید. عوامل متعددی می‌توانند بر عملکرد اواپراتور تاثیر بگذارند و منجر به نقص آن شوند.

از جمله این عوامل می‌توان به خرابی کلید چند حالته، ایراد در فن، هرز شدن پروانه اواپراتور، پارگی تسمه، انسداد مسیرهای جریان هوا و غیره اشاره کرد. هر کدام از این مشکلات می‌تواند به نوبه خود، فرآیند خنک‌سازی را مختل کرده و در نهایت منجر به گرم شدن باد کولر شود.

همه چیز در مورد دلایل گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای

کولر گازی که باد گرم تولید می‌کند، نه تنها آزاردهنده است؛ بلکه می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی در دستگاه باشد. گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند کمبود گاز، مشکلات فن، کثیفی فیلترها، خرابی ترموستات، نقص در کمپرسور یا مشکلات برد الکتریکی باشد.

برای رفع این مشکل، ابتدا باید علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای را، به درستی تشخیص داده و سپس اقدام به تعمیر یا تعویض قطعات معیوب نمود. توصیه می‌شود برای عیب یابی و تعمیر کولر گازی، از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید. با انجام اقدامات پیشگیرانه و رسیدگی به موقع به مشکلات، می توانید از خنک کنندگی مطلوب و عملکرد بی وقفه کولر گازی پنجره ای خود برای سال های متمادی بهره مند شوید.

1 دیدگاه برای “علت گرم شدن باد کولر گازی پنجره ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *