گاز R32 کولر گازی چیست؟ ( صفر تا صد گاز R32)

گاز R32 کولر گازی چیست؟ ( صفر تا صد گاز R32)

گرمایش جهانی، این پدیده نا متعارف و غالبا نا محسوس که چند دهه است گریبان تنها سیاره قابل سکونت یعنی زمین را فرا گرفته است  شاید از خودتان پپرسید خب گرم می‌شود که بشود به ما چه؟ اصلا گرمایش کره زمین چه چیزی را عوض می‌کند؟

بگذارید اینگونه بگوییم با گرم شدن سالانه زمین و از بین رفتن و ذوب شدن یخ های قطبی آرام آرام و بدون این که نسل بشر احساس کند در مخمصه ای بسیار عظیم گرفتار می‌شود. انسان به عنوان تنها موجود هوشمند عملیات این کار بسیار وحشتناک را بر عهده گرفته و با جدیت تمام کمر به نابودی این خانه دوستداشتنی گرفته است.

اجازه دهید کمی تخصصی تر به بررسی زمین و عوامل تهدید کننده آن بپردازیم. زمین کلا از شش لایه تشکیل شده است که اولین آن هسته و آخرین لایه آن پوسته نام دارد که ما روی آن زندگی می‌کنیم. با فعالیت های نابشر دوستانه انسان که از جمله آن می‌توان به ایجاد کارخانجات گسترده و رها سازی زباله های صنعتی در محیط زیست و دریا ها و همچنین شهر سازی های بسیار انبوه که در پی انفجار زاد و ولد که در انتهای قرن بیست میلادی رخ داده اشاره کرد.

این لایه آخر یعنی پوسته بسیار بسیار متضرر شد و سبب گرمایش سطحی زمین گشت با پیشرفت این کار های نابخردانه بشر هسته زمین نیز از طرفی با ایجاد راه های نفوذی مانند آتشفشان ها به این گرمایش افزود. نسل انسان به جای کنترل این حالت و رهایی از گرما ناگزیر به ساخت وسایل سرمایشی رویی آورد و با استفاده بی رویه از آن و استفاده از گاز های گلخانه ای موسوم به CFC ها آخرین تیر را بر پیکر نیمه جان زمین زد.

هسته ای فعال و سطح ششمی آلوده و لایه اوزونی سوراخ حاصل دستاورد چند هزار ساله فعالیت انسان روی زمین بود. اما در این میان کسانی هم بودند که همیشه به فکر زمین بوده اند و با راه حل های هوشمندانه سعی بر حفاظت از زمین داشتند. مثلا مهم ترین کار در این میان حذف گاز های گلخانه ای بود که لایه اوزون را از گزند آنها در امان نگه دارند.

به زبانی ساده تر گاز های گلخانه ای دشمن اوتری ها یا همان اوزون هستند که رهاسازی آن در زمین پیامد از بین رفتن این لایه حیاطی را در پی دارد. از بین رفتن این لایه منجر به مشکلات عدیده ایی برای ساکنان زمین می‌شود که کمترین آن ها تابش مستقیم اشعه فرا بنفش بر زمین و از بین رفتن بافت گیاهی و همچنین بیماری مهلکی همچون سرطان پوست می‌شود.

دقت کنید یک خانواده، یک شهر و یا یک قاره تماما سرطان داشته باشند. میخواهید شاهد طاعونی دیگر مانند طاعون سیاه باشید؟ مطمئنا خیر. پس باید تمام توان خودمان را به کار بیاندازیم تا از این لایه محافظت کنیم. شاید از خودتان سوال کنید که خب ما که کارخانه دار نیستیم چطور از آن حفاظت کنیم؟

جواب خیلی ساده است اگر هرکدام از ما از در انتخاب وسایل سرمایشی خود دقت داشته باشیم به راحت ترین شیوه می‌توانیم در حفاظت از لایه اوزون و محیط زیست خودمان نقش داشته باشیم. همانطور که گفتم گاز های گلخانه ای بسیار بسیار برای زمین و لایه اوزون مضر بودند، اما گاز های خنک کننده دیگری هم هستند که نه تنها مشکلی برای محیط زیست ندارند بلکه همان کارایی را بلکه بهتر نیز انجام می‌دهند و آن گاز ها را تقریبا در هر خانه ای می توان یافت. کجا؟ جواب واضح است: در یخچال ها و کولر های گازی

قبل از هر چیز باید بگوییم که گاز مبرد چیست و چه گونه کار می‌کند؟ تمامی گاز های برودتی با پیشوند R که اول کلمه رفرجیورنت است نمایش داده می شود مبرد یا سرمازا شکل سیال و روان دارد و پس از حرکت در یک سیکل از حالت مایع به گاز در می‌آید و پس از تبرید دوباره به حالت گاز تغییر ماهیت می‌دهد. این کار یکی از رایج ترین حالت های تبرید سازی در صنعت کولر سازی است اما باید مواظب بود که کولر اتاق و یا محل کار شما دارای چه نوع گازی است.

گاز های رایج در کولر ها عمدتا R407 ،R410 ،R22 و جدیدا R32 هستند. یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین این گاز ها گازی است موسوم به R32 و امیدواریم تا اینجای مقاله به اهمیت استفاده از گاز های دوستدار محیط زیست پی برده باشید اما اکنون می خواهیم R32 را به طور بسیار تخصصی و البته با زبانی قابل فهم برایتان توضیح دهیم.

مبرد R32 یا همان دیفلوئورومتان گاز الی ایست که تقریبا به R410 شبیه است و به دلیل داشتن شاخصه ODP فاقد اثرات منفی و تخریبی زیست محیطی است و درصد تاثیر گذاری آن بر روی لایه اوزون صفر است. عملکرد آن نسبت به گاز  R410 بسیار مطلوب تر است و می‌تواند بسیار سریع تر گرمای محیط اطراف را بگیرد و به سرما تبدیل کند. از این رو در مصرف برق و انرژی نیز برای دستگاه های تهویه مطبوع بسیار بهتر هم رده های خویش است.

این گاز برتری بسیار محسوسی نسبت به هم نوعان خویش دارد که همین امر باعث شده شرکت های سازنده سیستم های تهویه مطبوع از جمله شرکت های کولر سازی به استفاده از این گاز روی بیاورند. در واقع می توان اینگونه گفت گاز R32 تا این لحظه بهترین دستاورد بشر برای حفاظت از محیط زیست بوده و بعد از این همه جبهه گیری علیه زمین R32 اولین نشانه های مثبت در آشتی دوباره با محیط زیست است.

انتظار می رود R32 در آینده ای نزدیک به طور کامل جایگزین گاز R410a شود و به طور کامل انحصار این صنعت را به زیر سلطه خویش بکشد. اما خب R32 نیز آنچنان که باید کامل نیست و در مقایسه با R410a دارای قدرت اشتعال پذیری بالاتری است که می‌بایست در کار کردن با آن دقت بیشتری را به خرج داد.

خنک کننده R32 از مهم ترین تولیدات شرکت دایکین ژاپن است و شرکت های تولید کننده کولر گازی از سرار جهان باید برای استفاده از این گاز به چشم بادامی ها حق ثبت اختراع بپردازند برای همین هم تولیدات محصولات سرمازا از جمله کولر های گازی  مجهز به R32 نسبت به دیگر محصولات مشابه گرانتر و صد البته با کارایی بسیار بهتری هستند.

کولر گازی های مجهز به R32 تحمل بالایی در مقابل فشار دارد، لذا تجهیزات مورد استفاده در این نوع کولر ها نیز باید به همان میزان تحمل خوبی در برابر فشار داشته باشند. از جمله موارد استفاده از R32  می‌توان در مدل های جدید کولر گازی و اسپلیت ها بسیار یافت کرد و هم اکنون که این مقاله را می‌خوانید شرکت های تهویه مطبوع گری، ال جی و کولر های نسل جدید پاناسونیک، هیتاچی و دایکین کولر گازی های خود را به مبرد R32 مجهز کرده اند. همچنین سایر سیستم های خنک کننده و تهویه مانند سیستم های VRF و چیلر جدید نیز به مبرد R32 مجهز شده اند.

امید است که این مقاله به خوبی ماهیت و کارایی های R32 را برایتان بازگو کرده باشد. ازهمراهی شما عزیزان با سایت سرما گرما متشکریم. شما عزیزان میتوانید با مشاورین کار بلد و زبده ما جهت رفع مشکلات و مشاوره خود تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *