کولر گازی دور ثابت یعنی چه؟

کولر گازی دور ثابت یعنی چه؟ | تفاوت کولر دور ثابت با کولر گازی اینورتر

کولر گازی دور ثابت یا بدون اینورتر، اولین انواع کولر گازی تولید شده هستند و حالت ابتدایی و ساده‌ای دارند؛ به طور مثال در قسمت خروج هوای این نوع کولرها، قطعه‌ای به نام ترموستات قرار گرفته است. ترموستات می‌تواند به طور کامل میزان دمای هوا را بررسی و دنبال کند؛ زمانی که دمای هوا به میزان مورد نظر برسد، کولر خاموش می‌شود! بعد از خاموش شدن کولر گازی، مجدداً استارت خورده و روشن می‌شود؛ در حد فاصل خاموش و روشن شدن مجدد کولر، مقدار ولتاژ زیاد و قابل توجهی مصرف خواهد شد.

در نتیجه مصرف برق و انرژی در کولرهای گازی دور ثابت بیشتر است؛ همچنین در صورتی که سیستم سیم‌کشی کولر دچار ضعیف و قدیمی شده باشد، در ادامه این عملکرد، می‌تواند دچار آسیب جدی ببیند؛ بزرگ‌ترین عیب کولر گازی‌های دور ثابت، وجود یک کمپرسور بزرگ با ابعاد نامناسب است! در مقابل هم در زمان کار، سر و صدای زیادی تولید می‌کنند که آرامیش کاربران را از بین می‌برد. در ادامه بیشتر در رابطه با این نوع کولر گازی، توضیح خواهیم داد.

ثابت بودن دور کولر گازی یعنی چه؟

کولر های گازی با دور ثابت با مقدار قدرت و سرعت ثابت کار می‌کنند؛ این بدان معنی است که در زمان رسیدن دمای اتاق به حد مطلوب، کمپرسور به طور کامل متوقف شده و دوباره شروع به کار خواهد کرد. در این نوع کولر گازی، به ترتیب، کمپرسور خاموش یا روشن می‌شود که در زمان روشن بودن، کولر بالاترین ظرفیت مصرف برق را دارد. در هنگامی که ترموستات در درجه حرارت مورد نیاز قرار می‌گیرد، کمپرسور متوقف شده ولی فن همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. اما در زمانی که ترموستات احساس می‌کند دمای اتاق از درجه حرارت مورد نظر خارج شده و تغییر کرده است، کمپرسور را دوباره به کار وا می‌دارد.

کولر با دور ثابت یعنی چی؟

نحوه کارکرد کولر گازی معمولی

کولر گازی دور ثابت بعد از روشن شدن، آمپر برق را به بالا می‌کشد و سپس با حداکثر توان برودتی خود، شروع به کار می‌کند. بعد از گذشت مدتی، دمای هوای محیط به حد مطلوب رسیده و کمپرسور دستگاه خاموش می‌شود. در این نوع عملکرد، دو نکته اصلی وجود دارد:

  • خاموش و روشن شدن مداوم و مکرر کمپرسور، موجب بروز نوسانات برقی و افزایش استهلاک می‌شود. در واقع تمامی تجهیزات مکانیکی، اعم از کمپرسور، بیشترین استهلاک را در زمان روشن و خاموش شدن دارند.
  • برای بهبود و کنترل زمان خاموش و روشن شدن دستگاه، باید میان دمای روشن و خاموش شدن، یک اختلاف قرار داد تا کولر گازی با کوچک‌ترین تغییر دمایی، روشن یا خاموش نشود. این اختلاف دما می‌تواند بین یک تا 3 درجه باشد. در نتیجه این امر، دمای محیطی که کولر گازی در آن قرار دارد، همیشه متغیر بوده و در حال افزایش و کاهش است.

تفاوت کولر گازی دور ثابت با نوع اینورتر

برای بررسی تفاوت‌های میان کولر های گازی با دور ثابت با نوع اینورتر، باید از تفاوت‌های آشکار این دو دستگاه، اطلاع داشت. هر دو نوع این کولرها، دارای سیستم برودتی و ترمودینامیکی مشابه هستند و تفاوت آن‌ها در مدار الکتریکی است. از مهم‌ترین تفاوت‌های کولر گازی اینورتر با نوع دور ثابت به شرح زیر است:

تفاوت کولر گازی دور ثابت با نوع اینورتر

  • نوع کمپرسور؛ کمپرسورهای کولر گازی اینورتر دارای ترموستات دیجیتال بوده که امکان تنظیم دمای محیط برای درجه خاص دارد که پس از رسیدن به دما، برق کمپرسور قطع شده و مجدد وصل می‌شود. این در حالی است که در کولر گازی با دور ثابت، تا مادامی که دستگاه روشن است، کمپرسور نیز فعال است.
  • نوع گاز مصرفی؛ مبرد، گازی است که در کولر گازی‌های اینورتر برای خنک‌سازی استفاده می‌شود. در حالی که در کولر گازی‌های دور ثابت و معمولی، از گاز R22 استفاده خواهد شد. گاز R22 به نسبت مبرد، آلایندگی بیشتری تولید کرده و به علت نقطه جوش بالا، قدرت سرمایش آن نیز کمتر است.
  • جریان برق مصرفی؛ از دیگر مواردی که موجب تمایز میان کولر گازی اینورتر با نوع دور ثابت می‌شود، مصرف کم برق در این نوع کولر گازی‌ها است. کولر گازی دور ثابت، در همان زمان شروع فعالیت، به دو برابر جریان برق بیشتر نیاز دارد. در نتیجه اگر مصرف انرژی برای شما اهمیت دارد، باید به راهنمای انتخاب کولر گازی توجه کنید و خرید بهینه‌ای داشته باشید.
  • طول عمر؛ از دیگر تفاوت‌های کولر گازی اینورتر با دور ثابت، استهلاک کمتر کولر نوع اینورتر به علت عملکرد یکنواخت دستگاه است. کولر گازی‌های دور ثابت و معمولیف توانایی تنظیم دمای محیط و نگهداشت را ندارند و به همین علت، مدام خاموش و روشن می‌شوند. این در حالی است که در کولر گازی‌های اینورتر، با تنظیم دمای محیط رو درجه مورد نظر، دما تعدیل یافته و نیازی به خاموش و روشن کردن مداوم دستگاه نخواهد بود. این موضوع تأثیر مستقیم روی طول عمر دستگاه داشته و موجب افزایش طول عمر کولر گازی اینورتر نسبت به نوع معمولی می‌شود.
  • آلودگی صوتی؛ یکی دیگر از مشکلات کولر گازی دور ثابت، سر و صدای زیاد ناشی از خاموش و روشن شدن مکرر دستگاه است. این در حالی است که در کولر گازی اینورتر، به دلیل عملکرد مناسب کمپرسور، آلودگی صوتی به حداقل میزان خود می‌رسد.

کولر گازی دور ثابت به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود: اصلی و تقلبی! کولر گازی اصلی، از تولیدکنندگان معتبر خریداری می‌شود و دارای گواهینامه‌ها و استانداردهای لازم است؛ قطعات و مواد اصلی در آن‌ها استفاده می‌شود و عملکرد آن‌ها بهینه است؛ برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی، به نکات زیر توجه کنید: برچسب‌ها و گواهینامه‌ها، تاریخ تولید و نصب توسط متخصصین. از طرف دیگر، کولر گازی تقلبی اغلب از تولیدکنندگان غیرمعتبر یا بازار سیاه تهیه می‌شود. قطعات و مواد کم‌کیفیت در آن‌ها استفاده می‌شود و عملکرد آن‌ها معمولاً پایین‌تر است.

نکته نهایی درباره کولر گازی دور ثابت

در این مقاله به معرفی کولر گازی دور ثابت پرداخته و نکات مهم در خرید کولر گازی معمولی با نوع اینورتر و تفاوت‌های میان آن‌ها شرح داده شد؛ کولر گازی‌های دور ثابت، دارای کمپرسور ثابت هستند که بعد از رسیدن دمای محیط، به دمای مورد نظر، کمپرسور آن‌ها به طور کامل خاموش شده و دوباره بعد از مدتی روشن می‌شود. این روشن و خاموش شدن مداوم دستگاه موجب می‌شود تا انرژی مصرفی کولر افزایش یابد و استهلاک آن نیز بالاتر برود. با توجه به این موارد شما می‌توانید نوع کولر گازی مناسب منزل خود را انتخاب کرده و در نهایت آن را خریداری نمایید؛ همچنین اگر نیاز به اطلاعات بیشتری برای خرید کولر دارین، پیشنهاد میکنیم که راهنمای انتخاب کولر گازی رو مطالعه بفرمایین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *