فرق کولر گازی اینورتر با بدون اینورتر؟ تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی

فرق کولر گازی اینورتر با بدون اینورتر | تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی چیست؟

برای بررسی فرق کولر گازی اینورتر با بدون اینورتر باید در ابتدا مواردی که موجب تفاوت واضح و بنیادی میان این دو مدل کولر گازی می‌شود را بشناسید؛ هر دو نوع کولر گازی معمولی و اینورتر در نوع سیستم برودتی و ترمودینامیکی مشابه یکدیگر هستند و تفاوت اصلی میان این دو، در مدار الکتریکی خواهد بود. بدین صورت که در سیستم کولر گازی اینورتر، از ترموستات دیجیتال استفاده شده و با رسیدن دمای محیط به حد مورد نظر، برق کمپرسور قطع می‌شود؛ این در حالی است که در کولرهای گازی معمولی، کمپرسور بعد از رسیدن دمای محیط به حد مورد نظر یا به فعالیت خود ادامه می‌شود یا به طور کامل خاموش خواهد شد.

البته این تنها تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی نیست و در ادامه به مهم‌ترین تفاوت‌ها اشاره می‌شود؛ با ما همراه باشید.

نوع کمپرسور در کولر گازی اینورتر و بدون اینورتر

نوع کمپرسور مورد استفاده و موتور مصرفی در کولرهای گازی معمولی و اینورتر در واقع مهم‌ترین تفاوتی است که می‌توان میان دو نوع کولر گازی نام برد شاید؛ در کولرهای اینورتر از کمپسورهای متغیر استفاده شده، در حالیکه در کولرهای گازی معمولی، کمپرسور دور ثابت به کار رفته‌ است.

کمپرسورهای دور ثابت به این صورت کار می‌کنند که بعد از رسیدن دمای محیط به دمای مورد نظر، کامل خاموش می‌شوند؛ ولی در کمپرسورهای متغیر، یک ترموستات دیجیتال وجود دارد که امکان تنظیم دما داشته و بعد از رسیدن دما به حد مشخص شده، دور موتور کاهش یافته و کمپرسور به آرامی کار می‌کند یا برق کمپرسور قطع شده و تنها فن داخلی به کار خود ادامه می‌دهد.

بنابراین کمپرسور کولرهای معمولی تنها دارای دو حالت خاموش و روشن هستند؛ اما در مدل اینورتردار، به این صورت است که کمپرسور با دور کم شروع به کار کرده و به تدریج بر شدت فعالیت آن افزوده می‌شود و در واقع دور موتور در ابتدای عملکرد تا انتهای آن، ثابت نیست. این اقدام به نسبت روشن و خاموش شدن مکرر، از لحاظ مصرف انرژی، بسیار بهینه‌تر بوده و سبب می‌شود تا کولر عملکرد سرمایشی یکنواختی داشته باشد و فضای اتاق را به یک اندازه خنک کند.

نوع گاز مصرفی در هر دو مدل کولر گازی چیست؟

گاز مصرفی در کولرهای گازی اینورتر با مدل معمولی متفاوت است؛ در کولرهای اینورتر از گاز مبرد R410a استفاده می‌شود، اما در کولرهای معمولی، نوع R22 به کار گرفته شده است. گاز مبرد به کار رفته در مدل‌های معمولی، نقطه جوش بالاتر و آلایندگی بیشتری دارد و در عین در تولید سرمایش نیز عملکرد خنک‌سازی ضعیف‌تری دارد؛ علاوه بر این، استفاده از گاز R22 در بسیاری از کشورها ممنوع شده است، زیرا دسترسی به این گاز به نسبت R410a سخت‌تر است.

مقایسه میزان مصرف برق در کولر گازی اینورتر با بدون اینورتر

اینورتر کولر گازی چیست؟ اینورتر در واقع همان قطعه‌ای است که موجب کاهش میزان مصرف انرژی برق در کولر گازی می‌شود و این محصول را به یک سیستم کم مصرف تبدیل می‌کند. کولرهای گازی معمولی در زمان آغاز فعالیت خود، به دو برابر جریان برق نسبت به مدل اینورتر نیاز دارند؛ اما در مدل‌های اینورتردار به علت نصب برد اینورتر، فرکانس برق ورودی کاهش یافته و در نتیجه افت ولتاژ نیز در جریان برق ایجاد نمی‌شود.

به طور کلی، در کولرهای مدل اینورتر، نیازی نیست کمپرسور همیشه به طور مداوم و با قدرت کامل کار کند و با یک تنظیم خودکار، سرعت کمپرسور کنترل می‌شود و در نهایت گزینه بهترین برای صرفه‌جویی در مصرف برق به شمار می‌رود.

قدرت سرمایش و گرمایش کولر گازی اینورتر با معمولی

در کولرهای گازی اینورتر، به دلیل وجود قابلیت تنظیم دمای محیط، برای تمامی محیط‌های آب و هوایی قابل استفاده است؛ زیرا که با تنظیم دمای دستگاه بر روی دمای مورد نظر و تا رسیدن محیط به دمای مشخص شده، کمپرسور به فعالیت خود ادامه داده و سپس بدون نیاز به خاموش شدن، دور سرعت موتور کاهش می‌یابد و دمای محیط بدون نوسان، ثابت باقی می‌ماند.

این در حالی است که در کولرهای گازی معمولی، کمپرسور بعد از رسیدن دمای محیط به حد مورد نظر، کاملاً خاموش شده و سپس باید مجدداً روشن شود. همچنین به علت وجود اینورتر در کولرهای گازی جدید، تمامی محیط در زمان بسیار محدودی به طور یکنواخت، هم‌دما می‌شود.

تفاوت طول عمر کولر گازی معمولی با اینورتر چیست؟

تفاوت طول عمر کولر گازی معمولی با اینورتر چیست؟

از دیگر تفاوت‌های مهم میان کولرهای گازی معمولی با اینورتر، استهلاک کمتر کولرهای دارای اینورتر به علت عملکرد یکنواخت آن‌ها است. در کولرهای گازی معمولی، قابلیت تنظیم دمای محیط و ثابت نگه داشتن دما وجود ندارد و به همین علت، کمپرسور مدام خاموش و روشن می‌شود؛ این در حالی است که در کولرهای اینورتر، با تنظیم دمای محیط روی حد مشخص، دیگر نیازی به خاموش و روشن کردن مکرر دستگاه وجود ندارد. همین امر تأثیر مستقیم بر طول عمر کولر گازی دارد و موجب برتری مدل‌های اینورتردار نسبت به کولرهای معمولی می‌شود.

میزان آلودگی صوتی در مدل کولر گازی مختلف

یکی از دیگر از مشکلات کولر گازی معمولی، آلودگی صوتی این دستگاه‌ است که به این امر به علت خاموش و روشن شدن مکرر کمپرسور به جهت عدم تنظیم و تعدیل دمای محیط است؛ در حالی که در کولرهای اینورتر به دلیل بهینه شدن عملکرد کمپرسور، آلودگی صوتی و سروصدای کولر گازی به حداقل رسیده است.

قیمت کدام نوع کولر گازی گران‌تر است؟

فاکتور قیمت نیز از مهم‌ترین تفاوت‌ها میان کولرهای گازی اینورتر با بدون اینورتر است؛ به طور کلی، شما در زمان خرید کولر گازی اینورتر یا معمولی باید مواردی ابعاد، میزان مصرف انرژی، سیستم فنی و برند را در نظر بگیرید. همچنین باید توجه کنید که در کولرهای گازی اینورتر از تکنولوژی جدید و بهینه‌ای استفاده شده است که موجب افزایش قیمت آن‌ها می‌شود؛ علاوه بر این نباید فراموش کرد که روش تست کمپرسور اینورتر کولر گازی پیچیده‌تر بوده و هزینه تعمیرات و نگهداری قطعات این مدل کولر گازی نسبت به مدل بیشتر است و تخصصی‌تر خواهد بود.

علاوه بر این‌ها، باید این امر را در نظر داشته باشید که علت ارزان بودن کولرهای گازی معمولی به دلیل مزیت نسبی آن‌ها به شمار نمی‌رود؛ بلکه این موضوع به دلیل کیفیت پایین‌تر و کارایی کمتر این مدل‌ها نسبت به نوع اینورتر است که به نوعی نقطه ضعف نیز محسوب می‌شود. همچنین اگر شما به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی هستید، بهتر است به سراغ کولری بروید که از تکنولوژی روز دنیا بهره برده و کیفیت و کارایی بالایی برای شما به ارمغان می‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *