آموزش مراحل نصب کولر گازی اجنرال فارسی به صورت تصویری

کولر گازی اجنرال مانند تمامی دستگاه‌های الکترونیکی احتیاج به نصب دارد، نصب این دستگاه‌ها پروسه‌ای خاص داشته که باید با علم کافی صورت بگیرد. اگر شما هم به تازگی این دستگاه را خریداری کرده‌اید یا قصد خرید آن را دارید حتما به دنبال چگونگی نصب آن رفته‌اید؛ اما ممکن است محتوایی با اطلاعات کامل و به درستی پیدا نکرده باشید؛ اما جای هیچ نگرانی نیست ما در ادامه این صفحه به راحت‌ترین روش ممکن، از ابتدا تا انتهای فرایند نصب کولر گازی اجنرال را در بهترین حالت ممکن در اختیار شما قرار می‌دهیم.

به طوری که پس از مطالعه این صفحه بتوانید به راحتی وسایل مورد نیز برای نصب را تهیه کنید و پس از آن پروسه نصب را انجام دهید؛ البته که پیش از انجام این اقدامات اطمینان حاصل کنید که تمامی نکات لازم را در کنار چگونگی پروسه نصب متوجه شده‌اید و ابهامی برایتان وجود ندارد.

آموزش مرحله به مرحله نصب کولر گازی اجنرال

نصب کولر گازی اجنرال دارای مراحل متعدد و جداگانه‌ای است که تمامی این مراحل باید به ترتیب و بر اساس اصول انجام بگیرد. اشتباه در هر یک از مراحل یا ترتیب آن‌ها می‌تواند کارکرد نادرست کولر گازی را به همراه داشته باشد. شما در جایگاه نصاب باید به ترتیب و اصول انجام تمامی مراحل تسلط پیدا کنید. اگر احساس کردید که در یکی از مراحل مشکل دارید یا نمی‌توانید آن را به نحوه احسنت انجام دهید، حتما با یک نصاب ماهر مشورت داشته باشید. در ادامه تمامی مراحل به ترتیب شرح داده شده‌اند.

مرحله یک: مشخص کردن مکان نصب یونیت داخلی و خارجی کولر گازی

ابتدایی‌ترین مرحله در نصب کولر گازی اجنرال، انتخاب فضای مناسب برای نصب یونیت داخلی است. فضایی که نصب یونیت داخلی در آن صورت می‌گیرد، باید دارای پارامترهای خاصی باشد، این موارد برای این یونیت عبارت‌اند از:

 • فضای مورد نظر برای نصب یونیت داخلی باید حتی یک درصد احتمال نشتی گاز، نفت و گاز گوگرد نداشته باشد.
 • ارتفاع محل نصب باید استاندارد باشد و تا جایی که ممکن است، یونیت داخلی کولر گازی را در بالا نصب کنید تا دستگاه گردش هوای بهتری را در محیط داشته باشد.
 • دیوار مورد نظر برای نصب یونیت داخلی، باید به اندازه کافی مستحکم و مقاوم باشد تا بتواند در طی سال‌ها وزن یونیت داخلی کولر گازی اجنرال را تحمل کند.
 • دیوار مد نظر برای نصب باید عاری از هر گونه قطعه‌ای باشد. منظور از قطعه لوله آب، لوله فاضلاب و هر گونه سیم کشی برق است.
 • پنل داخلی کولر گازی اجنرال، باید در قسمتی باشد که هیچ وسیله بزرگی در جلو آن قرار نداشته باشد.
 • وجود وسایل برقی در زیر پنل داخلی یونیت کاملا ممنوع است.
 • دیواری که قرار است نصب روی آن انجام شود، نباید در معرض نور خورشید و گرد و غبار باشد.

تمامی موارد گفته شده مرتبط به مرحله اول نصب، یعنی انتخاب فضای نصب بوده که بهتر است در کنار توجه به تمامی پارامترها به زیبایی ظاهری محیط نیز توجه داشته باشید. محل نصب یونیت خارجی، مانند یونیت داخلی باید بر اساس اصول انتخاب شود. این قطعه باید در محلی استاندار نصب گردد. چنانچه قصد دارید کندانسور را روی دیوار نصب کنید، حتما میزان استحکام دیوار را بسنجید.

مکان مد نظر برای نصب باید دارای فضایی باشد که بتوان در آن تعمیرات، سرویس کاری و نصب را انجام داد. محل نصب یونیت خارجی کولر گازی اجنرال باید جایی باشد که تبادل هوا به راحتی صورت بگیرد. این قطعه باید به دور از نور مستقیم خورشید نصب شود. توصیه می‌شود که بین یونیت داخلی و خارجی 15 متر فاصله وجود داشته باشد.

مرحله دو: تهیه ابزار آلات مورد نیاز نصب کولر گازی اجنرال

در زمان نصب شما به وسایل و ابزارهای خاصی احتیاج دارید که لازم است، این ابزارها را پیش از شروع کار به طور کامل تهیه کنید؛ البته توجه داشته باشید که برخی از قطعات مورد نیاز اعم از لوله پلاستیکی، نوار پرایمر، کلاف عایق پلی اتان، پلاک درپوش لوله‌ها، یونیت داخلی و خارجی، جعبه مخصوص یونیت کنترل، مجرا برای خروجی لوله‌ها، لوله‌های مسی، ریموت کنترل، فیلتر هوا و مهره ماسوره در داخل جعبه وجود دارند.

علاوه بر این موارد، شما باید وسایلی همچون پیچ گوشتی چهارسو، پیچ گوشتی دوسو، آچار فرانسه، دستگاه وکیوم، گیج منیفولد، دستگاه پرچ کن، آچار بکس، دریل، کابل فرمان، سیم چین، لوله بر مسی، مته، متر و تراز را تهیه کنید.

مرحله سه: نصب صفحه یونیت داخلی و پایه‌های نگهدارنده یونیت خارجی کولر گازی اجنرال

برای انجام این مرحله باید ابتدا به وسیله متر، ابعاد صفحه پشت یونیت داخلی را به صورت کامل اندازه گیری کنید تا اندازه دقیق طول و عرض صفحه مشخص شود. سپس ابعادی را که اندازه گیری کردید، روی دیوار محل نصب پیاده کنید تا محل پیچ‌ها تعیین گردند. برای آسانی در لوله کشی و سیم کشی، مرکز دیوار را، در جایگاه مرکز صفحه در نظر بگیرید.

پیچ‌های صفحه را باز کرده تا بتوانید قطعه را از پشت یونیت جدا نمایید و سپس روی دیوار نصب کنید. صفحه باید کاملا تراز و لبه بالایی آن تا سقف حداقل 15 سانتی متر فاصله داشته باشد. محلی که برای نصب پیچ‌ها است را با استفاده از مداد یا خودکار روی دیوار مشخص نمایید و سپس با دریل آن را سوراخ کنید.

بهتر است سوراخ کمی شیب دار و به سمت بیرون ایجاد شود. رول پلاک‌ها را به صورت کامل وارد سوراخ‌ها کنید و سپس صفحه را با کمک پیچ متصل نمایید. بعد از اتمام این مراحل، مجددا تراز بودن صفحه را بررسی کنید. در این مرحله در فاصله 4 سانتی‌ متری از لبه پایینی صفحه یک سوراخ با قطر 50 میلی‌متر به جهت استفاده برای خروج کابل برق، کابل فرمان و غیره ایجاد کنید. حتما از دریل و گردبر برای زدن سوراخ‌ها استفاده کنید تا کاملا گرد و تمیز ایجاد شوند.

برای اینکه یونیت خارجی به درستی نصب شود، باید در ابتدا اندازه‌گیری‌های مهم انجام شوند. با استفاده از متر باید فاصله میان پایه یونیت خارجی تا کنار بدنه، بین دو پایه یونیت و ارتفاع پایه تا بالای بدنه کندانسور را اندازه گیری کنید. اندازه‌ها را روی دیوار با استفاده از مداد یا وسایل دیگر مشخص و سپس با دریل سوراخ و رول پلاک‌ها را درون آن‌ها قرار دهید. بعد از آن کلیه پیچ‌های مربوطه را محکم ببندید.

مرحله چهار: وصل نمودن اتصالات برق یونیت داخلی و اتصال برق بین یونیت داخلی و خارجی کولر گازی اجنرال

برای مشاهده محل قرار گیری سیم‌های کولر گازی اجنرال، باید قاب جلویی پنل یونیت داخلی را بلند کنید؛ در گوشه سمت راست قاب مستطیل شکلی را مشاهده می‌کنید که این قاب محل قرار گیری سیم‌های برق است. درپوش جعبه را باز کنید تا به کلیه ترمینال‌های دستگاه، دسترسی داشته باشید. پس از آن کابل فرمان را که بر اساس مدل دستگاه تعداد ریشه‌های آن فرق می‌کند، از زیر یونیت وارد جعبه ترمینال کنید. باید هر رشته سیم به ترمینال خود متصل شود که این مورد را می‌توانید، بر اساس نقشه سیم کشی کولر گازی انجام دهید.

بین یونیت داخلی و خارجی با استفاده از کابل فرمان ارتباط ایجاد می‌شود. برای این کار باید رنگ تمامی سیم‌ها و شماره ترمینال‌ها بین دو یونیت یکسان باشد. مانند فرایند اتصال برق یونیت داخلی، برای این کار هم می‌توانید از نقشه سیم کشی استفاده کنید.

مرحله پنج: خم کردن لوله‌های مسی یونیت داخلی و تخلیه لوله‌ها و یونیت داخلی از رطوبت و هوا کولر گازی اجنرال

تعدادی لوله مسی در پشت یونیت کولر گازی وجود دارد که با پوشش عایق با رنگ سفید پوشانده شده‌اند، از آنجایی که این لوله‌ها مسئولیت حمل جریان گاز را در بین قسمت‌های مختلف دارند، باید پیش از نصب به سمت سوراخ ارتباطی بین دو یونیت خم شوند. برای انجام این کار یونیت داخلی را روی زمین در حالتی که پشت یونیت به سمت شما باشد، قرار دهید و سپس دستتان را در قسمت کنج لوله مسی بگذارید و لوله را آرام به سمت پایین بچرخانید.

اگر محل نصب غیر عادی است و لوله‌ها باید به سمت دیگری خم شوند، همین پروسه را انجام دهید فقط در مرحله آخر لوله را به طرف مدنظر بچرخانید. برای خم شدن صحیح لوله‌ها می‌توانید از لوله خم کن استفاده کنید. در طی نصب حتما هوا و رطوبت وارد یونیت شده است؛ برای از بین بردن این موارد باید از پمپ خلا استفاده کنید. مراحل وکیوم کردن دستگاه را می‌توانید از تعمیرکاران ماهر سوال کنید.

مرحله شش: عایق کاری لوله‌های یونیت داخلی کولر گازی اجنرال

در مرحله بعدی نصب، باید نوار پرایمر را به دور لوله‌های مسی عایق بندی شده، کابل برق و کابل فرمان بپیچانید. لوله درین نیز باید به صورت کامل، عایق بندی شود و همچنین باید لوله انتقال تقطیر را به سر لوله درین محکم کنید.

مرحله هفت: نصب نهایی یونیت داخلی و خارجی کولر گازی اجنرال

در حال حاضر یونیت داخلی کولر گازی اجنرال، برای نصب آماده است و ابتدا باید لوله درین را از مجرایی که آن را قبلا در کنار صفحه ایجاد کردید؛ خارج کنید. پس از آن لوله‌های مسی عایق کاری شده را با کابل فرمان و برق، از راه همان مجرا به سمت یونیت خارجی کولر هدایت نمایید. در پایان کار یونیت را به صورت کامل روی صفحه قرار می‌دهیم. حتما پس از این که کلیه مراحل به پایان رسید، مجددا تراز بودن دستگاه را چک کنید.

برای نصب یونیت خارجی، باید آن را روی پایه‌های نگهدارنده قرار دهید و پس از آن مقداری آب داخل سینی کولر بریزید و سپس سالم بودن لوله تخلیه کولر را چک کنید. توجه داشته باشید که حتما بین پایه‌ها و کندانسور از لاستیک‌های لرزه گیر، استفاده کنید تا حرکت فن باعث ایجاد صدا نشود. برای ایجاد ارتباط بین یونیت خارجی و داخلی، باید لوله‌های مسی را به شیر دوراهی و سه راهی وصل کنید.

نکات مهم در هنگام نصب کولر گازی اجنرال

در زمان نصب کولر گازی اجنرال، باید به نکات زیادی توجه کنید. در نظر گرفتن این نکات پروسه نصب را راحت‌تر می‌کند و احتمال وجود هر گونه مشکل را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. شما باید نکات ذکر شده در ادامه را برای نصب این کولرهای گازی در نظر بگیرید:

بهتر است برای نصب به تنهایی اقدام نکنید و از فردی بخواهید تا به شما کمک کند؛ برای راحتی کارتان می‌توانید این فرد را از بین افراد فنی و متخصص انتخاب کنید. در هنگام اتصال برق یونیت‌ها، حتما دقت کافی را به خرج دهید و برای تمامی اتصالات حتما از ترمینال‌ها استفاده نمایید. به طور کلی نکات مهمی که در آموزش نصب کولر گازی اجنرال باید آن‌ها را بدانید همگی مربوط به مسائل ایمنی هستند که با انجام دادن درست کلیه مراحل خطری به وجود نخواهد آمد.

آموزش راه اندازی کولر گازی اجنرال

پس از اینکه نصب مرحله به مرحله کولر گازی اجنرال را به صورت دقیق انجام دادید، باید در حالت آزمایشی آن را راه اندازی کنید و اگر در طی این مرحله تمامی پارامترها درست بود؛ سپس راه اندازی را به صورت دائم انجام دهید. در ابتدا باید دکمه روشن _ خاموش دستگاه را به مدت 6 ثانیه نگه دارید و سپس جریان فشار و ولتاژ دستگاه را چک کنید. چنانچه کولر گازی به درستی نصب شده باشد؛ در بازه زمانی 18 دقیقه جریان باد به صورت اتوماتیک با پره‌های عمودی، سرعت بالای فن داخلی، کمپرسور روشن با فرکانسی ثابت، عملکرد سرمایشی و Thermal روشن خواهد داشت.

برای اطمینان بیشتر از درستی نحوه نصب کولر گازی اجنرال و کارکرد آن باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. دمای خروجی و ورودی کولر را اندازه گیری کنید. در این اندازه گیری باید اختلاف بین دو دما، در عملکرد گرمایشی بیشتر از 14 درجه و در عملکرد سرمایشی بیش از 8 درجه سانتی گراد باشد.
 2. سپس با استفاده از گیج فشار، مقدار فشار در شیر سیروس را اندازه گیری می‌کنیم؛ فشار کمتر و بیشتر از حالت نرمال نشانه مشکل در یکی از بخش‌ها است.
 3. اکنون نوبت اندازه گیری ولتاژ به کمک ولت سنج است؛ مقدار ولتاژ به دست آمده در طی این مرحله باید با مقادیر ثبت شده روی پلاک کولر گازی اجنرال، یکی باشد.
 4. چنانچه لرزشی در کولر در هنگام روشن بودن وجود دارد، نصب درست انجام نشده است.

اگر تمامی مراحل بالا را انجام دادید و همه چیز درست بود، می‌توانید راه اندازی را دائمی کنید؛ برای راه اندازی کولر گازی اجنرال به صورت دائمی، باید دکمه ON- OFF کولر را چند ثانیه نگهدارید تا صدای بوق را بشنوید و سپس دکمه MODE را بزنید و حالت سرمایشی را انتخاب نمایید. دما را بر اساس هوایی که در نظر دارید، با استفاده از دکمه TEMP کم و زیاد کنید. با استفاده از دکمه FAN Speed، می‌توانید سرعت فن را به راحتی تغییر دهید.

مروری بر نحوه و قیمت نصب کولر گازی اجنرال

نصب مرحله به مرحله کولر گازی اجنرال، به طور کامل توضیح داده شد. اگر نمی‌خواهید برای این کار از نمایندگی اجنرال کمک بگیرید، باید تمامی مراحل را با دقت کامل مطالعه کنید و سپس آن‌ها با احتیاط پیش ببرید. چنانچه در هر مرحله به مشکل خوردید، حتما از یک فرد متخصص در این رابطه مشاوره بگیرید. توجه داشته باشید که پروسه نصب و قیمت آن کاملا وابسته به شما و تجهیزاتتان است.

اگر که تمامی وسایل مورد نیاز را در منزل داشته باشید و نخواهید چیزی را خریداری کنید، هزینه زیادی برای نصب نخواهد داشت؛ اما در صورتی که اقدام به خرید تجهیزات کنید یا از افراد نصاب برای این کار کمک بگیرید، متناسب با شرایط، هزینه‌هایی را باید پرداخت نمایید. چنانچه همچنان سوالی در ذهن دارید و ابهامی در نصب کولر گازی اجنرال برایتان وجود دارد، می‌توانید با ما در میان بگذارید! در نهایت برای مشاهده جدیدترین مدل ها و همچنین خرید کولرگازی اجنرال روی لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *