آموزش مراحل نصب کولر گازی داکت اسپلیت گری

آموزش مراحل نصب کولر گازی داکت اسپلیت گری

برای کسب اطلاعات و آگاهی کامل از آموزش مراحل نصب کولر گازی داکت اسپلیت گری به صورت کامل و جامع توصیه می‌کنیم که مطلب زیر را مطالعه نمایید

افزایش دما خصوصاً در فصل تابستان باعث می‌شود که بازار خرید، تعمیر، نصب و جابه‌جایی سیستم‌های تهویه مطبوع و خنک‌کننده رونق بگیرد و استفاده از این سیستم‌ها به حداکثر میزان خود برسد. با توجه به نیاز بالای مردم در سراسر جهان به سیستم‌های خنک‌کننده در فصول گرم سال بسیاری از برندها و شرکت‌های معتبر جهان در چندین سال اخیر شروع به تولید انواع کولرهای گازی نموده‌اند. این کولرها با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فردشان جایگزین کولرهای آبی شده‌اند.

کمپانی گری یکی از معروف‌ترین و معتبرترین برندهای جهانی است که کولرهای گازی خود را در انواع مدل‌های مختلف تولید و عرضه می‌کند. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که نصب کولر گازی فقط از عهده افراد متخصص و حرفه‌ای بر می‌آید و افراد عادی قادر به انجام این کار نیستند. در این مطلب سعی می‌کنیم که مراحل نصب کولر گازی داکت اسپلیت گری را به‌صورت کامل و جامع توضیح دهیم که افراد عادی هم بتوانند به خوبی کولر خود را نصب کنند.

  • البته باید توجه داشت که نصب کولر توسط افراد متخصص و حرفه‌ای می‌تواند بسیار مطمئن‌تر و ایمن‌تر باشد اما این مقاله نیز می‌تواند اطلاعات جامعی در خصوص نصب کولر گازی داکت اسپلیت گری ارائه کند.

مراحل نصب کولر گازی داکت اسپلیت گری

کولر گازی داکت اسپلیت همان‌گونه که از اسم آن مشخص است مانند بسیاری از مدل‌های کولر گاز از دو یونیت خارجی و داخلی تشکیل شده است. این یونیت ها در هنگام نصب باید هر دو یونیت به شکل صحیح و بی‌نقص در جای مخصوص به خود قرار بگیرند. برای نصب کولر گازی داکت اسپلیت لازم که است که مراحل زیر به‌صورت منظم و دقیق انجام شوند.

نصب یونیت داخلی

قبل از هر چیز لازم است که برای یونیت داخلی کولر گازی یک محل مناسب با شرایط خاص در نظر بگیرید. این محل لازم است که به هیچ عنوان در معرض نور مستقیم خورشید، بخارات و منابع گرما نباشد، در مسیر نشت گاز، نفت و یا گوگرد قرار نداشته باشد. یونیت داخلی کولر گازی داکت اسپلیت گری لازم است که در فضایی باز قرار داده شود (15 سانتیمتر از بالا و 2.13 سانتی‌متر از پایین) تا عملکرد مناسبی داشته باشد و بتوان به‌راحتی آن را سرویس کرد. همچنین لازم است که محل یونیت داخلی حداقل یک متر از انواع اتصالات و آنتن‌ها و سیستم‌های امنیتی دور باشد چرا که نویز الکتریکی این منابع می‌تواند باعث اختلالاتی در عملکرد کولر گاز گری شود.

  • می‌توان گفت داکت اسپلیت بهترین نوع سیستم تهویه مطبوع و خنک‌کننده حال حاضر دنیا است که هم در فضاهای مسکونی و هم فضاهای غیرمسکونی کاربردهای زیادی دارد. محل قرارگیری داکت اسپلیت در داخل سقف کاذب یا دیوار باید به گونه‌ای باشد که امکان شستشو غربال، دسترسی سهل و آسان، امکان سرویس و… برای آن وجود داشته باشد.
  • همچنین برای نصب داکت اسپلیت در دیوار و سقف کاذب باید به موارد مانند تعداد داکت ها، ظرفیت و قدرت موتور کولر گاز و … توجه شود.

قرار دادن لوله‌ها

بعد از مشخص کردن محل مورد نظر برای نصب داکت اسپلیت لازم است که بهترین مکان را برای ایجاد سوراخ بیرونی انتخاب کنید. سپس با توجه به میزان طول و قطر لوله‌ها، سوراخی در داخل دیوار ایجاد کنید. سوراخ حداقل باید دارای قطری 7.5 سانتی‌متری باشد تا لوله‌های کولر گازی به‌راحتی از آن عبور کند. باید توجه داشت که محل نصب داکت و سوراخ لوله‌ها به گونه‌ای باشد که از راندمان و کیفیت کولر گازی داکت اسپلیت گری کاسته نشود.

بررسی اتصالات

بعد از تعیین محل نصب داکت اسپلیت و همچنین ایجاد سوراخ مناسب برای عبور لوله­ ها لازم است که از صحت و سلامت اتصالات مطمئن شوید. برای این کار باید ابتدا پوشش محافظ پنل جلوی یونیت داخلی را بردارید و تمام اتصالات و سیم‌های کابل برق را بررسی کنید

اتصال لوله‌ها

در نصب کولر گازی داکت اسپلیت گری و بعد از مشخص کردن محل یونیت داخلی و ایجاد سوراخ در دیوار باید اندازه لوله‌های بین یونیت داخلی و خارجی را مشخص کنید و سپس آن را برش دهید. توجه داشته باشید که طول لوله باید 6 میلی‌متر کوتاه‌تر از فاصله اصلی بین دو یونیت باشد تا به‌راحتی بتوان آن‌ها را به هم متصل کرد. لوله را به یونیت داخلی محکم کنید و مطمئن شوید که تخلیه آب در یک محل مناسب صورت می‌گیرد. لوله‌ها و کابل‌های مرزی را از راه سوراخ دیوار پیاده‌سازی کنید.

نصب یونیت خارجی کولر گازی داکت اسپلیت گری

بعد از آنکه کار نصب یونیت داخلی تمام شد لازم است که برای نصب یونیت خارجی اقدام کنید. برای این کار لازم است که مناسب‌ترین محل را برای قرار دادن یونیت خارجی و کندانسور کولر گازی گری انتخاب کنید. این محل باید به دور از عوامل بیرونی مانند نور خورشید، گرد و خاک، باد، باران و برف باشد تا باعث کاهش راندمان و کیفیت کار کولر نشود. محل یونیت خارجی همچنین باید دور از مناطق پرتردد باشد و فضای آزاد کافی داشته باشد تا بتواند عملکرد مناسبی از خود به جا بگذارد.

زیرسازی مناسب

برای آنکه یونیت خارجی ارتعاش و لرزش نداشته باشد و همچنین در برابر عوامل محیطی در امان باشد باید زیرسازی مناسبی برای آن انجام شود. مطمئن شوید که محل یونیت خارجی از آنتن رادیوی و تلویزیون فاصله مناسبی دارد چرا که نویز الکتریکی آنتن باعث کاهش کیفیت و عملکرد کولر می‌شود. همچنین می‌توانید برای کاهش ارتعاش و لرزش کولر از لایه‌های پلاستیکی استفاده کنید.

بررسی اتصالات یونیت خارجی

بعد از مشخص کردن محل مناسب برای یونیت خارجی لازم است که اتصالات برقی آن را بررسی کنید. برای این کار ابتدا کاور و پوشش پنل را بردارید و سپس به طرح سیم‌کشی آن مراجعه کنید و تمام سیم‌ها و کابل‌ها را بررسی کنید و از صحت و سلامت آن‌ها مطمئن شوید. بعد از اطمینان از سیم‌کشی و اتصالات کاور پنل را دوباره قرار دهید و پیچ‌های لوله را به لوله‌های مربوطه به کندانسور محکم کنید.

تکمیل نصب کولر گازی داکت اسپلیت گری

بعد از انجام تمام این مراحل لازم است که هوا و رطوبت را از مدار کولر خارج کنید. برای آن کار باید ابتدا سرپوش را از دریچه‌های دوراهی و سه‌راهی باز کنید و سپس شلنگ پمپ خلأ را به شیر سرویس کولر متصل کنید و پمپ را روشن کنید. ب خلأ مطلق پمپ باید به 10 میلی‌متر جیوه برسد. دستگاه فشار پایین را ببندید و سپس خلأ را خاموش کنید. بعد از این مراحل تمامی دریچه‌ها و اتصالات را برای نشتی تست کنید و از سلامت آن‌ها مطمئن شوید. در آخر خدا را قطع کنید و سرپوش‌ها در جای خود قرار دهید.

بعد از وکیوم کردن کولر گازی داکت اسپلیت گری باید تمامی مفاصل لوله کشی را با عایق مخصوص و نوار عایق‌بندی کنید و سپس لوله‌ها را با استفاده از گیره‌های وصل کنید. سپس سوراخ دیوار را با استفاده از فوم پلی اورتان ببندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *