مراحل اصلی نصب کولر گازی اسپلیت

در صورتی که مایل هستید تمام مراحل اصلی نصب کولر گازی اسپلیت را یاد بگیرید تا بتوانید شخصا و بدون نیاز به مراجعه به نصاب کولر گازی اسپلیت را نصب کنید مطلب زیر را مطالعه کنید.

مراحل اصلی نصب کولر گازی اسپلیت یکی از دغدغه هایی است که معمولا افراد نگران آن هستند و به دنبال راهی هستند که بدون مراجعه به نصاب و افراد حرفه ای آن را انجام دهند. با فرا رسیدن فصل گرما و بالا رفتن دمای هوا، بسیاری از مردم در نقاط مختلف ناچار به استفاده از سیستم های تهویه هوای مطبوع و خنک کننده هستند. سیستم های خنک کننده متنوعی در بازار وجود دارند که مصرف کننده ها می توانند حق انتخاب داشته باشند. از محبوب ترین سیستم ها می توان به کولر گازی اشاره کرد که خود به چندین دسته مختلف تقسیم می شوند.

 اسپلیت ها، کولرهایی هستند که قسمت های اصلی آن (کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور) در دو یونیت داخلی و خارجی تعبیه شده اند. هر چند که بیشتر افراد برای نصب اسپلیت های خود از نصاب های حرفه ای کمک می گیرند اما در صورتی که با لوله کشی و کارهای الکتریکی آشنایی مختصری داشته باشند و به ابزارهای اولیه دسترسی داشته باشند می توانند می توانند به تنهایی و بدون کمک نصاب حرفه ای کار نصب کولر را انجام دهند.

مراحل اصلی نصب کولر گازی اسپلیت به چه شکل است؟

هر چند که کولر گازی اسپلیت هر برند و شرکتی دارای طراحی و ساختاری ویژه است و تفاوت های ویژه ای با سایر اسپلیت های بازار دارد اما مراحل اصلی نصب کولر گازی اسپلیت به صورت کلی به شرح زیر است.

مراحل نصب کولر گازی

1- انتخاب محل مناسب برای نصب یونیت داخلی

نصب یونیت داخلی بر روی دیوار یکی از مهم ترین مراحل اصلی نصب کولر گازی اسپلیت است و لازم است که این یونیت در محلی قرار داده شود که از نور مستقیم نور خورشید در امان باشد و از منابع گرمایی و مکانهایی که احتمال نشت گاز وجود دارد دور باشد. همچنین یونیت داخلی باید حداقل در ارتفاع 213 سانتی متری از سطح زمین قرار داده شود و از سقف نیز فاصله مناسبی داشته باشد.

2- نصب صفحه پلیت بر روی دیوار

مرحله دوم نصب اسپلیت، ثابت کردن پایه فلزی است که قرار است یونیت داخلی را بر روی دیوار ثابت نگه دارد. برای این کار سعی کنید که پایه در یک سطح تراز باشد و سپس با استفاده از پیچ و رول­پلاک آن را محکم کنید

3- ایجاد سوراخ برای لوله کشی در دیوار

برای آنکه بتوان یونیت داخلی را به یونیت خارجی متصل کنید لازم است که یک سوراخ به قطر 8 تا 10 سانتی متر در قسمت بالایی پایه فلزی نصب شده بر روی دیوار ایجاد کنید. بهترین نقطه برای ایجاد سوراخ نقطه وسط پایه فلزی است

4- بررسی اتصالات الکتریکی

یکی از مراحل اصلی نصب کولر گازی اسپلیت، بررسی اتصالات الکتریکی در پنل داخلی اسپلیت است. برای این کار باید پوشش یونیت داخلی را بردارید و سپس تمام اتصالات سیم ها را چک کنید و از مطابقت کردن آنها با نمودار یونیت مطمئن شوید.

5- اتصال لوله ها

زمانی که اتصالات برقی یونیت داخلی اسپلیت را بررسی کردید، لوله کشی مسی را به سمت سوراخ ایجاد شده روی دیوار انجام دهید. سعی کنید که لوله را با کمترین انحراف نصب کنید تا در عملکرد دستگاه اختلالی ایجاد نشود. پس از قرار دادن کلاه لوله در قسمت داخلی انتهای لوله PVC و هدایت آن به داخل سوراخ دیوار، لوله های مسی، کابل های قدرت و لوله تخلیه را با نوار الکتریکی ببندید و لوله تخلیه را در پایین قرار دهید تا جریان آب آزاد شود.

 لوله را به یونیت داخلی وصل کنید و آن را در جای خود محکم کنید. همچنین لوله زهکشی آب را به پایه یونیت داخلی متصل کنید. در نهایت لوله ها وکابل را از سوراخ دیوار رد کنید و از محل تخلیه آب مطمئن شوید؛ و در نهایت یونیت داخلی را در جای خودش و بر روی پایه ثابت شده محکم کنید.

6- انتخاب محل مناسب برای یونیت خارجی

در فضایی بیرون از محیطی که یونیت داخلی نصب شده است محل مناسبی برای نصب یونیت خارجی پیدا کنید. توجه داشته باشید که این محل باید به دور از نور مستقیم آفتاب و عوامل طبیعی مانند برف، باران و گرد و خاک باشد. همچنین برای بهبود عملکرد اسپلیت لازم است که فضای باز مناسبی برای یونیت خارجی فراهم شود به گونه ای که حداقل 30 سانتی متر از دیوار و دیگر وسایل فاصله داشته باشد.

7- زیرسازی مناسب

برای نصب یونیت خارجی لازم است که کف زمین را با بتن بپوشانید و مطمئن شوید که بر روی سطح صافی قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید که عواملی مانند آنتن رادیو یا تلویزیون حداقل باید 3 متر از یونیت خارجی دور باشند.

8- اتصال سیم برق یونیت خارجی

سیم کشی یونیت خارجی یکی دیگر از مراحل اصلی نصب کولر گازی اسپلیت است که باید با دقت بالا انجام شود. برای این کا ابتدا پوشش یونیت را بردارید و سپس بر اساس نمودار سیم کشی، کابل های سیم را در جای مناسب و صحیح متصل کنید

9- تثبیت لوله ها

بعد از اطمینان از اتصالات صحیح کابل های برق، لوله ها را به یونیت خارجی متصل کنید و آنها را محکم کنید تا از هرگونه نشتی جلوگیری شود.

10- خارج کردن هوا و رطوبت از مدار کولر

بعد از نصب و آماده سازی یونیت های داخلی و خارجی، سرپوش دریچه های دوراهی و سه راهی و شیر سرویس را بردارید و شیر وکیوم را به به شیر سرویس متصل کنید. بعد از اتصال شیر سرویس پمپ خلا را روشن کنید تا میزان خلا به 10 میلیمتر جیوه برسد و سپس تمامی اتصالات را از نظر نشتی بررسی کنید و سپس با قطعه کردن پمپ خلا، تمام سرپوش ها در جای خود محکم کنید.

11- عایق بندی کردن اتصالات

یکی دیگر از مراحل اصلی نصب کولر گازی اسپلیت عایق بندی کردن تمام اتصالات لوله ها با استفاده از پوشش و نوار جدا کننده است که مانع از هرگونه نشتی لوله ها می شود و باعث بهبود عملکرد اسپلیت خواهد شد.

12- تثبیت لوله

بعد از انجام تمامی مراحل نصب یونیت های داخلی و خارجی لازم است که لوله های متصل کننده دو یونیت را با استفاده از گیره های مخصوص بر روی دیوار تثبیت کنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال و مشکلی در مورد مراحل اصلی نصب کولر گازی اسپلیت و سایر کولرهای دیگر می توانید به وب سایت https://sarma-garma.com/ مراجعه کنید و از کارشناسان آن پاسخ سوالات خودتان را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *