سرویس کولر گازی در چهار قدم

چگونه کولر گازی (اسپلیت) خود را بدون سرویسکار در منزل سرویس کنیم

کولر گازی ها انواع مختلفی دارند که در مقاله انواع کولر گازی به صورت کامل درباره آن توضیح داده شد. یکی از انواع کولر گازی، تحت عنوان کولرهای گازی دو تکه و یا همان اسپلیت شناخته می شوند، استفاده دوگانه دارد، یعنی هم در فصل گرم برای سرمایش از آن استفاده می شود و هم در فصل سرد برای گرمایش، ولی معمولا دغدغه سرویس کردن آن با شروع فصل گرم یعنی در اواخر بهار به سراغ ما می آید. سرویس کولر گازی عمدتا به دو دلیل افزایش راندمان و افزایش طول عمر دستگاه صورت می گیرد و باید به شکل منظم و دوره ای در طول سال انجام شده و فقط محدود به شروع فصل گرما نشود تا در طول سال عملکرد بهتری داشته باشد. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که معتقدید سرویس کولر گازی کار خودتان است و پیدا کردن یک سرویسکار خوب و ماهر را کار سخت و زمانبری می دانید پس در این مقاله با ما همراه باشید تا با نحوه سرویس کولر گازی یا اسپلیت دیواری آشنا شوید.

سرویس کولر گازی در چهار قدم

قدم اول سرویس کثیف کاری ممنوع

شما یا باید وقتی کسی دور و برتان نیست با خیال راحت به سرویس کولر مشغول شوید و در پایان به جان تمیز کردن خانه بی افتید یا وقت کافی برای اینکار را ندارید و در حضور بقیه افراد خانواده و لابلای کارهای خانه باید اینکار را انجام دهید. پس پیشنهاد می شود برای جلوگیری از هرگونه بگو مگو همان ابتدا از پارچه یا ملحفه ای که معمولا برای تعمیر و نظافت استفاده می کنید بر روی زمین و زیر سیستم پهن کنید تا گرد و خاک و قطرات آب کثیف ناشی از شستشوی کولر به جاهای دیگر پخش نشود.

قدم دوم- قطع برق دستگاه

برای اینکه با خیال راحت کار سرویس کولر را انجام دهید قبل از هر کاری برق دستگاه را قطع کنید.  برای اینکار می توانید دوشاخه کولر گازی را از پریز برق بکشید و یا فیوز برق مربوط به کولر گازی را از جعبه ‌فیوز در حالت off قرار دهید. با حدس و خطا فیوز مربوط به کولر را می توان از میان فیوزها پیدا کرد.

جدیدترین محصولات کولر گازی

قدم سوم سرویس کولر گازیشستشوی پنل داخلی کولر

فیلتر های هوا

در این مرحله به سرویس پنل داخلی کولر گازی می رسیم. برای شروع ابتدا قاب جلویی پنل را بازکرده و فیلترهای هوای آن را بیرون بکشید. بعد از گرد گیری آنرا با فشار آب، کاملا تمیز بشویید به شکلی که تمام گردوغبار روی از بین رفته و کاملا تمیز شود. و قبل از روشن شدن  اطمینان پیدا کنید که حتما خشک شده باشند.

سنسور دما

سنسور کولر را با دقت از جایش بیرون آورده آن را تمیز کنید و سپس در جای خودش قرار دهید. وظیفه‌ی این سنسور ارسال پیام به برد فرمان روشن و خاموش شدن خودکار کولر گازی و چک کردن دمای محیط است. در صورتیکه این سنسور گرد و غبار گرفته باشد کثیف باشد نمی تواند به خوبی پیام درست را به برد دستگاه ارسال کند و باعث پایین آمدن عملکرد کولر می شود. شست و شوی سنسور دما کولر گازی

کویل پنل داخلی

بعد از شستشوی فیلتر هوا و تمیز کردن سنسور دما، نوبت به تمیز کردن پره های نازک سیستم وکویل ها می‌رسد. وظیفه این پره­ها و کویل­ها، ارتباط مستقیم با هوا است و باید همیشه تمیز نگه داشته شوند تا تبادل سرما با هوای محیط را به خوبی انجام دهند. برای تمیز کرده پره ها و کویل ها در صورتیکه فقط گرد و غبار داشته باشند می توانیم با آب‌پاش و یک برس نرم یا مسواک بلا استفاده این کار را انجام دهید. ابتدا آب را بر روی پره ها پاشیده و سپس در راستای پره ها آنها را با برس تمیز می کنیم. درصورتیکه کثیفی پره ها محدود به گرد و غبار نباشد و ذرات چسبنده چربی هم وجود داشته باشد دیگر با آب و برس به تنهایی نمی توان آن را تمیز کرد و نیاز به اسپری های پاک کننده چربی که معمولا برای پاک کردن فر و گاز استفاده می شود خواهید داشت. برای اینکار با اسپری بر روی پره ها و کویل پاشیده و برای مدتی می گذاریم تا چربیها از سطوح جدا شود. سپس با همان برس میتوانید آلودگی باقیمانده را پاک کنید تا براق و تمیز شود. این مرحله در افزایش راندمان کولر بسیار مهم است. چون اگر به خوبی پره ها و کویل ها تمیز نشوند تبادل سرما بین هوا و پرده ها به خوبی انجام نشده و و کارکرد کولر را ضعیف می کند. همچنین در صورت داشتن بخار شوی شما می توانید از بخار شوی در این مرحله استفاده کنید. شست و شوی کویل پنل داخلی کولر گازی

قدم چهارم سرویس کولر گازی شستشوی پنل خارجی کولر

بعد از سرویس پنل داخلی کولر گازی نوبت به شستشوی پنل خارجی یا همان کندانسور می‌رسد. مانند سرویس پنل داخلی ابتدا باید از قطع بودن برق مطئن شوید تا از نظر ایمنی با مشکلی مواجه نشوید. قسمت پشتی کندانسور کولر گازی که شکلی شبیه به رادیاتور ماشین دارد را می توانید به راحتی با دستگاه کارواش خانگی و یا فشار آب کاملاً تمیزی کنید و گرد و غبار آن را پاک کنید تا کثیفی روی آن کاملا برطرف شود. جالب است بدانید طراحی موتور فن بیرونی به گونه ایست که کاملا در برابر آب عایق می باشد. پس نگران خیس شدن آن هنگام سرویس کندانسور نباشید. بعد از سرویس کامل پنل خارجی یکی دو ساعت به دستگاه فرصت دهید تا کاملا خشک شده و سپس آن را روشن کنید و نتیجه تلاشتان را با یک هوای مطبوع و دلچسب ببینید. در زمان شستشوی پره ها با فشار زیاد آب دقت کنید پره ها تغییر شکل ندهند و یا خم نشوند. در این صورت کولر شما آسیب جدی می بیند. با کمی حوصله و صرف زمان شما نتیجه فوق العاده ای از کارتان می گیرید. شستشوی پنل خارجی کولر در صورتیکه آشنایی فنی با سیستم کولرهای گازی دارید می توانید درب بالایی کندانسور را بازکرده و تمامی پره ها را با فشار آب بشویید. سپس درب بالایی را با دقت سر جای اولیه خود قرار می دهید و پیچ‌های آن را محکم کنید تا در هنگام روشن بودن کولر گازی،  صدای اضافی تولید نشود. در هنگام باز کردن و بستن درب مراقب خارهای تعبیه شده در درب کولر باشید تا نشکنند و با مشکل لق شدن و در آینده صدای خارجی کولر مواجه نشوید. با همین روش ساده و صرف یکی دو ساعت زمان، نیاز شما به سرویسکار کولر برطرف شده و لذت داشتن هوای مطبوع را خواهید چشید. از طرفی هم متحمل هزینه اضافی برای سرویس کولر خود نشده اید هم با این کار ساده عمر و راندمان کولر خود را افزایش داده اید.  

سوالات متداول کاربران

آیا بدون حضور سرویس کار می تونیم کولر گازی خودمون رو تو خونه سرویس کنیم؟

توصیه ما این است که حتما این کار رو به یک فرد مجرب و سرویسکار کولر گازی ماهر بسپرید. اما اگر فرد مجربی رو نمیشناسید یا قصد دارید در هزینه هاتون صرفه جویی کنید، با استفاده از ترفندهای ذکر شده در این مقاله ، می تونید کار سرویس کولر گازیتون رو به خوبی انجام بدین. اگر در حین سرویس با مشکل روبرو شدین و یا در مورد چهار قدم ذکر شده در این مطلب سوال داشتین، می تونین با مشاورین سرما گرما ایرانیان تماس گرفته و مساله مورد نظر را مطرح کنین.

هزینه سرویس کولر گازی چقدره؟

هزینه سرویس کولر گازی معمولا باتوجه به معیارهای مختلفی تعیین میشه. نوع کولر گازی ، برند اون، مشکلات زیادی که در اثر استفاده مداوم از کولر ایجاد شده، مدت زمانی که طول میکشه کولر سرویس بشه همه و همه روی قیمت سرویس کولر گازی تاثیر دارند. این نرخ در شهرهای مختلف ایران هم متفاوته. اگر قصد دارید کولر گازی خودتون رو سرویس کنین، پیشنهاد می کنیم با مشاورین سرما گرما تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنند.

هزینه سرویس کولر گازی برای همه کولرها یکسان است؟

اگرچه مدل های مختلف کولرگازی تمام برندها شباهت های خیلی زیادی دارند اما سرویس هر کدوم قلق های خاص خودش رو می طلبه. برای همین قیمت سرویس کولر گازی ال جی لزوما با کولر گازی اجنرال یکی نیست. قبل از اینکه سرویس کار درخواست بدین، حتما در طی تماس تلفنی خودتون، برند و مدل کولر گازی و اینکه چه مدت زمانه سرویس نشده رو با فرد مورد نظر در میان بذارید. اینجوری قیمت دقیق تری رو دریافت خواهید کرد.

2 دیدگاه برای “سرویس کولر گازی در چهار قدم

  1. سارا گفته:

    خیلی ممنون از شما واقعا مطلب مفیدی بود و استفاده کردیم. میشه راهنمایی بفرمائید هزینه سرویس کولر گازی ال جی چقدره؟

    • نژاد شمامی گفته:

      سلام مرسی از شما ، هزینه سرویس کولر گازی که سالیانه باید انجام شود بین 120 تا 250 هزار تومان بسته به نوع سرویس کولر می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *