آیا مصرف برق اسپلیت زیاد است؟

کولر گازی چقدر برق مصرف می‌کند؟ | جدول مصرف برق کولر گازی

یکی از متداول‌ترین سوالات بعد از مشخص شدن بهترین مارک کولر گازی، میزان مصرف برق این محصول است که در این مقاله به آن پاسخ داده‌ می‌شود؛ به طور کلی، انواع مارک‌های کولر گازی به علت برخورداری از قابلیت سرمایشی و گرمایشی، در تمامی طول سال قابل استفاده هستند و می‌توان از هوای مطبوع و تهویه‌شده آن لذت برد؛ این در حالی است که نگرانی از بابت قبض برق آخر ماه، می‌تواند مانع از خرید این کالای پرکاربرد شود. کولر گازی چقدر برق مصرف می‌کند؟ و چطور می‌توان میزان مصرف برق این محصول را محاسبه نمود؟ برای یافتن پاسخ این سوال‌ها، تا انتها با ما همراه باشید.

مطالعه پیشنهادی: چگونه کولرگازی را ثابت نگه داریم؟

کولر گازی چقدر برق مصرف می‌کند؟

به طور کلی، مصرف برق کولر گازی، در حدود 5 برابر کولرهای آبی است؛ اما برای آنکه بگوییم کولر گازی چقدر برق مصرف می‌کند، باید عوامل مختلفی را مورد بررسی قرار دهیم؛ در حالت کلی، یک کولر گازی به طور میانگین، در هر ساعت، 3 هزار وات انرژی مصرف می‌کند؛ البته باید توجه داشت که این میزان مصرف، در انواع مدل‌های کولر گازی، متفاوت خواهد بود. به طور معمول، میزان مصرف برق کولرهای گازی پرتابل یا ایستاده، 4100 وات در ساعت است که این عدد در کولرهای دیواری یا اسپیلت متوسط به 2900 وات در ساعت می‌رسد. درصورتی که کولرهای گازی دیواری، تنها روی حالت فن باشند، میزان انرژی مصرفی آن‌ها تا 750 وات در ساعت کاهش می‌یابد؛ همچنین به ازای هر یک درجه افزایش دما در روز، بین 500 تا 700 مگاوات، مصرف برق در این نوع کولرهای گازی، افزایش پیدا می‌کند.

در رابطه با کولرهای گازی پنجره‌ای در سایز بزرگ، در حدود 1440 وات، در سایز متوسط حدود 900 وات و در سایز کوچک حدود 500 وات برق در ساعت مصرف می‌کنند؛ البته باید توجه داشته باشید که تمامی ارقام گفته شده، در هر موقعیت جغرافیایی و در شرایط مختلف، می‌تواند تغییر کند. با پیشرفت علم و فناوری در دنیای امروز، انواع کولرگازی اینورتردار طراحی شده‌ و در بازار موجود هستند که به نسبت سایر کولر گازی‌های معمولی، مصرف برق بسیار کمتری دارند؛ تا حدی که گاهاً مصرف برق آن‌ها به اندازه کولرهای آبی است. به همین دلیل در زمان خرید بهترین مارک کولر گازی، به این مورد نیز توجه کرده و مدل‌های مختلفی را بررسی کنید.

نحوه محاسبه میزان برق مصرفی کولر گازی

کولر گازی چقدر برق مصرف می‌کند؟ برای محاسبه این میزان، باید قبل از هر چیز ظرفیت کولر گازی را مشخص کنیم؛ برای این کار، می‌توانید به نوشته مدل روی محصول توجه نمایید. در مدل نوشته شده روی محصول، ابتدا دو حرف انگلیسی و بعد از آن دو عدد و در آخر مدل محصول قابل مشاهده است؛ به طور مثال AR12FC5UAEB – AR18FC3TAUR – AR24FC2UAE. با توجه به این امر، مراحل محاسبه میزان برق مصرفی به شرح زیر است:

نحوه محاسبه میزان برق مصرفی کولر گازی

  • برای بدست آوردن ظرفیت کولر گازی، شما باید آن عدد دو رقمی موجود در نوشته را در 1000 ضرب کنید تا BTU یا همان میزان سرمادهی در زمان برای محصول بدست آید.
  • حالا باید BTU را که بدست آوردید به 12000 تقسیم کنید به TON تبدیل شود؛ به این علت که هر یک TON برابر با 1200 وات انرژی برق مصرفی خواهد بود.
  • عدد TON بدست آمده را در 1200 ضرب کنید تا در نهایت میزان برق مصرفی کولر گازی را بر اساس وات بدست آورید.
  • حال باید میزان برق مصرفی (میزان TON) را در تعداد ساعات استفاده از کولر گازی در طول یک روز، ضرب کنید؛ در این حالت، میزان وات مقدار مصرفی بدست می‌آید.
  • در نهایت با تقسیم عدد نهایی بر 100، میزان برق مصرفی به کیلووات ساعت مشخص خواهد شد.
  • شما می‌توانید این عدد را در میزان برق مصرفی خود به ازای هر کیلووات ساعت که روی قبض برق منزل شما مشخص شده است، ضرب کنید تا بفهمید، کولر گازی چقدر برق مصرف می‌کند؛ در واقع این عدد، میزان مصرف انرژی کولر گازی به ازای تعداد ساعت مصرفی را نشان می‌دهد.

همچنین توجه کنین که، کولرگازی‌هایی که هم گرم می‌کنند و هم سرد می‌کنند، در حالت گرمایش معمولاً کمی بیشتر برق مصرف می‌کنند نسبت به حالت سرمایش! این تفاوت معمولاً به دلیل نیاز به ایجاد گرما با استفاده از کمپرسور و سیکل مبرد در حالت گرمایش است. اگر مصرف برق دقیق‌تر را برای مدل خاصی میخواهید محاسبه کنید، نیاز به مشخص کردن ظرفیت دستگاه دارید؛ اما در کل، روشن کردن بخاری کولرگازی برای شما مصرف برق بیشتری به همراه خواهد داشت.

چگونه مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم؟

با استفاده از پنجره‌های دو جداره می‌توانید از ورود گرما در فصل گرم و هوای سرد در فصل سرما و زمستان به داخل ساختمان، جلوگیری کنید؛ این امر می‌تواند تأثیر زیادی در کاهش برق مصرفی کولر گازی داشته باشد. همجنین شما می‌توانید با استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف، دمای محیط را کاهش دهید و میزان کارکرد کولر گازی را متعادل نگه دارید. استفاده از سایبان مناسب برای پنل‌های خارجی، موجب بهبود عملکرد کندانسور کولر گازی شده و در کاهش مصرف برق، تأثیرگذار باشد؛ همچنین پنل بیرونی باید به گونه‌ای نصب شود که امکان جریان یافتن هوای آزاد به داخل و پشت پنل، وجود داشته باشد.

چگونه مصرف برق کولر گازی را کاهش دهیم؟

نکته انتهایی درباره میزان برق مصرفی کولر گازی

در این مقاله سعی کردیم تا به سوال “کولر گازی چقدر برق مصرف می‌کند؟”، به عنوان یکی از پرتکرارترین سوالات متقاضیان این محصول، پاسخ دهیم و به طور مرحله به مرحله، نحوه محاسبه میزان برق مصرفی دستگاه را توضیح دادیم. امیدواریم با مطالعه این محتوا، بتوانید میزان مصرف برق کولر گازی خود را محاسبه کرده و با رعایت نکات گفته شده برای کاهش برق، عملکرد دستگاه خود را بهبود بخشید.

1 دیدگاه برای “آیا مصرف برق اسپلیت زیاد است؟

  1. اشتراک‌ها: آیا کولر گازی نیاز به محافظ برق دارد؟ – دانستنی های پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *