نشت کولر گازی و اسپیلت و تشخیص آن

چرا کولر گازی ها نشت می کنند و چگونه باید نشتی آن ها را تعمیر کنیم؟ در این مقاله  درباره نشت کولر گازی و اسپیلت و تشخیص آن بحث می شود برای آشنایی در این زمینه در ادامه با ما همراه باشید.

نشتی کولر گازی شامل نشت آب و نشت گاز می باشد که برای هر کدام چندین دلیل وجود دارد. اگر متوجه جمع شدن آب در زیر کولرهای گازی خود هستید بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که آن را پشت گوش بیاندازید. اگر نشتی آب در کولر گازی یا اسپیلت پیدا کردید ، بلافاصله مشکل را حل کنید. نشت آب کولر گازی می تواند به سقف و دیوارها و هر چیز دیگری را که در اطراف آن قرار دارد آسیب برساند. اگر واحد تهویه مطبوع شما به طور صحیح کار نمی کند ، ممکن است لازم باشد کمپرسور تهویه مطبوع خود را برای نشت گاز مبرد بررسی کنید. این نشت گاز می تواند از مقدار توان خنک کننده شما کم کند و از این رو قابلیت خنک کننده آن را پایین می آورد.

در این مقاله دلایل نشت آب کولر گازی و راه های رفع آن و همچنین دلایل نشت گاز کولر گازی و دستورالعمل های کاربردی برای شناسایی سریع نشت آن مورد بررسی قرار می گیرد. این نکات، می تواند پس از خرید کولر گازی ، در نگهداری و تعمیر کولر شما را کمک نماید.

دلایل نشت آب کولر گازی

یک سؤال متداول وجود دارد و این است که چرا آب کولر گازی نشت می کند؟ دلایل متعددی برای این مشکل وجود دارد.

در این صورت ابتدا باید ترموستات کولر گازی خود را خاموش کنید تا از آسیب بیشتر به کولر گازی خود جلوگیری کنید.

برای درک اینکه چرا این اتفاق می افتد ، باید بدانید که نشتی آب در وهله اول چگونه بر روی کولر گازی شما ایجاد می شود.

واحد داخلی کولر گازی شما دارای کویل تبخیر کننده (در سمت راست) است که هوای گرم دمیده شده بر روی آن را خنک می کند. این باعث می شود رطوبت روی سیم پیچ شکل بگیرد ، درست مانند نحوه تشکیل قطرات آب در یک روز گرم روی یک لیوان آب.

رطوبت روی سیم پیچ درون تشت تخلیه و خط تخلیه میعانات (یک لوله پی وی سی سفید) ، تشکیل می شود.

بنابراین ، با توجه به تمام این موارد ، در اینجا مواردی وجود دارد که باعث می شود آن آب به خانه شما نشت کند.

علت اول: فیلتر هوای کثیف

چند دلیل برای نشت آب کولرهای گازی وجود دارد که اولین مورد آن فیلتر هوای کثیف و مسدود شده است. هنگامی که فیلتر هوای شما کثیف باشد ، هوا نمی تواند به راحتی عبور کند و این باعث می شود تا سیم پیچ های تبخیر کننده منجمد شوند.

فیلتر هوای کثیف جریان هوا را بر روی سیم پیچ تبخیر کننده مسدود می کند. وقتی این اتفاق بیفتد ، سیم پیچ تبخیر خیلی سرد می شود و منجمد می شود. هنگامی که ذوب شد ، مقدار زیادی آب را می کشد که مخزن ممکن است قادر به نگهداری آن نباشد.

فیلتر هوا را بررسی کنید تا ببینید آیا کثیف است و در صورت لزوم آن را تغییر دهید. شما می توانید با تعویض فیلتر هوا در هر 30 تا90 روز از بروز سوختن سیم پیچی خودداری کنید.

لازم به ذکر است که در تابستان که سیستم تهویه هوا برای مدت زمان طولانی کار می کند ، باید فیلتر هوا را زود تر تعویض کنید.

اگر تعویض فیلتر هوا و پاک کردن تمام منافذ آن مشکل را برطرف نکرد ، ممکن است مبرد کم فشار داشته باشید ، که این امر نیاز به خدمات یک متخصص دارد.

علت دوم: مسدود شدن خط تخلیه میعانات

دلیل دوم اینکه ممکن است سیستم تهویه هوا شما نشت کند ، خط تخلیه مسدود شده است. مسدود شدن خط تخلیه میعانات شایع ترین علت نشت آب از کولرهای گازی به خانه شما است.

خط میعانات با قارچ ها ، جلبک ها و بقایای آن ها مسدود می شود. اگر خط تخلیه با گرد و غبار ، خاک ، لجن یا رسوب گرفتگی پیدا کند ، لازم است هر چند وقت یک بار خط تخلیه را پاک کنید. برای این کار می توانید با یک شرکت حرفه ای تماس بگیرید و یا سعی کنید این کار را خودتان با استفاده از یک خلاء مخصوص انجام دهید.

اگر خط زهکشی شما مسدود است ، می توانید تصمیم بگیرید که با یک شرکت حرفه ای تماس می گیرید یا خودتان خط را پاک کنید.

برای پاک کردن خط تخلیه میعانات درپوش را جدا کرده و حدود 20 گرم سرکه را در خط تخلیه بریزید. انجام این کار هر چند ماه یک بار جلبک ها یا قارچ هایی که در خط شما ممکن است ایجاد شود را از بین می برد.

سیستم های تهویه مطبوع مدرن دارای سوئیچ خاموش اتوماتیک برای فیلترهای هوای مسدود شده و خطوط میعانات هستند. اگر کولر گازی روشن نمی شود ، ابتدا فیلتر هوا و خط تخلیه خود را بررسی کنید.

علت سوم: مخزن تخلیه آسیب دیده یا زنگ زده

اگر کولر قدیمی دارید مخزن تخلیه ممکن است آسیب دیده یا زنگ زده باشد ، بنابراین آب درون آن فرو می رود. شما باید یک مخزن جدید را جایگزین کنید.

مخزن تخلیه شما در زیر سیستم کنترل هوای داخلی شما (که کویل تبخیر کننده شما را در آن قرار دارد) قرار دارد و هر نوع تراکم را از واحد تهویه مطبوع شما جلب می کند. با خاموش شدن دستگاه ، قسمت داخلی لوله تخلیه خود را برای نشت بررسی کنید.

برای تمیز کردن سینی سرریز از یک دستمال مرطوب استفاده کنید و کف ، گوشه ها و لبه ها را با چراغ قوه بازرسی کنید. در صورت لزوم می توانید یک سینی تخلیه ترک خورده را جایگزین کنید ، اما بهتر است فقط مورد آسیب دیده را جایگزین کنید.

به خاطر داشته باشید که معمولاً دو مخزن تخلیه وجود دارد ، یکی دقیقاً در زیر کویل های اپراتور شما (ثابت) و دیگری در زیر واحد (قابل جابجایی) قرار دارد.

اگر تصمیم دارید که نشتی را برطرف کنید ، مخزن دائمی را در جای خود بگذارید. لازم است برای تعویض مخزن ثابت با یک شرکت حرفه ای تماس بگیرید ، اما مخزن کمکی را می توانید خودتان جایگزین کنید.

علت چهارم: مبرد کم فشار

مشابه فیلتر هوای کثیف ، مبرد کم فشار باعث کاهش فشار در سیستم کولر گازی می شود و باعث می شود تا سیم پیچ تبخیر مسدود شود. هنگامی که کویل ذوب می شود ، آب از درون ظرف تخلیه سرریز می شود.

کویل های تبخیر شده منجمد به این معنی است که مبرد شما دیگر نمی تواند گرما را تحمل کند. این امر باعث می شود هوای گرم یا عدم وجود هوا و مشکلات احتمالی کمپرسور شما ایجاد شود. اگر متوجه سیم پیچ تبخیر شده یخ زده شدید ، کولر گازی را فوراً خاموش کرده و دوباره آن را روشن نکنید تا علت این مشکل برطرف شود.

اگر کولر گازی هوا را به خوبی خنک نمی کند و یا صدای سر و صدا و حباب می شنوید نشانگر نشت مبرد است.

نشت کولر گازی به صورت گاز

نشت گاز کولر گازی مشکلی است که باید به محض بروز آن برطرف شود. با وجود نشت مبرد ، تهویه هوا در نهایت باعث می شود هوای سرد کافی تولید نشود. اگر چه ابزارهای حساس می تواند برای شناسایی سریع نشت گاز در هوا ، مفید باشد ، اما می توانید از روش های جایگزین نیز استفاده کنید که برای یافتن آن به همان اندازه مفید هستند.

به عنوان مثال ، شما می توانید یک بازرسی بصری انجام دهید. با این روش می بایست به دنبال تغییر رنگ یا لک های لوله کشی مبرد ، کویل های خنک کننده ، اپراتور  و اتصالات باشید.

علاوه بر این ، برخی از تکنسین ها مقداری روغن ردیابی کننده نشت را به شارژ مبرد اضافه می کنند زیرا این شواهد تصویری را در مورد وجود نشت در واحد تهویه مطبوع فراهم می کند.

علل نشت گاز سیستم تهویه هوا

علت اول :  لرزش کولر گازی باعث می شود خطوط مبرد به هم مالیده شوند و آسیب ببینند و این یکی از دلایل عمده نشت گاز است.

علت دوم :  یک تکنسین بی تجربه می تواند ضمن تلاش برای از بین بردن یخ های اضافی از روغن خنک کننده به سیم پیچ نیز آسیب برساند.

علت سوم :  خوردگی یکی دیگر از دلایل اصلی است. در صورت خوردن روغن تبخیر یا سیم پیچ چگالنده می تواند منجر به نشت گاز شود.

علت چهارم :  روغن خنک کننده موجود در واحد انتقال دهنده باعث نشت گاز می شود. این یک تعمیر پرهزینه است که اغلب نیاز به تعویض سیم پیچ دارد.

علت پنجم : خوردگی می تواند در سیم پیچ که درون کندانسور نصب شده است نیز رخ دهد. این تعمیرات گران و پرهزینه است که نیاز به تعویض سیم پیچ دارد.

علت ششم : خطوط مبرد که دچار خسارت مکانیکی شده اند نیز باعث نشت گاز می شوند. این امر به دلیل لرزش سطوح سخت اتفاق می افتد.

علت هفتم :   اتصالات ضعیف لحیم شده باعث نشت گاز می شوند.

دستورالعمل های کاربردی برای شناسایی سریع نشت گاز

آنچه اکثر دستورالعمل های دستگاه تشخیص نشت به روشنی مشخص نمی شود ، روش های عملی برای بررسی سیستم های هوایی برای یافتن نشت گاز موجود است.

برای شروع فرآیند ، باید اطمینان حاصل کنید که خنک کننده مبرد ، کندانسور و کویل های لوله کشی به درستی در معرض دید هستند زیرا این امکان دسترسی آسان تر را فراهم می کند. علاوه بر این ، هنگامی که فشار سر کمپرسور به اوج می رسد ، مکانیسم ایمنی وارد موتور کمپرسور داخلی می شود و خاموش می شود. با این حال ، اگر احساس کردید که روش ها برای درک شما تا حدودی پیچیده هستند ، می توانید با تکنسین های متخصص تماس بگیرید تا مشکل را تشخیص دهند. از طرف دیگر نشتی هایی که در قسمت زیرین ظاهر می شوند خبر خوبی نیست زیرا معمولاً نشانه ای از آلوده بودن کل سیستم توسط رطوبت ، هوا و خاک است.

اگر یک ردیاب نشت یا هر دستگاه مشابه دیگر دارید ، می توانید آن را روشن کرده و شروع به استفاده کنید.

با داشتن دستگاه تشخیص نشت ، می توانید نشتی سیم پیچ های خنک کننده و لوله کشی را پیدا کنید. برای انجام یک بررسی مناسب از نشت ، ممکن است بخواهید روند را از یک نقطه مناسب شروع کنید و تمام طول لوله و سازه های لوله کشی دنبال کنید.

شما می توانید با دقت صدای دریچه انبساط ترموستاتیک را گوش دهید. اگر صدایی مانند صدای سوت زدن ایجاد می شود ، ممکن است مبرد بسیار کم فشار باشد.

روش های مختلف تشخیص نشت مبرد در سیستم تهویه هوا

برخی از اثرات نشت گاز یا از بین رفتن گاز ممکن است خود را به روش های مختلفی نشان دهند ، اگر چه این امر تا حد زیادی به محل نشت بستگی دارد. نشت هایی که در قسمت فوقانی ظاهر می شوند را می توان به راحتی و تقریبا بدون دردسر تشخیص داد. تشخیص و کشف نشت در طرف پایین از طرف دیگر یا سیستم تهویه مطبوع سخت تر است. با این وجود ، در صورت نشت هوا کافی در سیستم لوله کشی مبرد ، کار ساده تر می شود.

تأثیر نشت کولر گازی بر عملکرد آن

برفک هایی که در دستگاه اندازه گیری مبرد ایجاد می شوند می توانند در خنک کننده اختلال بیشتری ایجاد کنند. علاوه بر این ، ذرات خاک همچنین می توانند لوله مویرگی را مسدود کنند. هنگامی که یخ زدگی رطوبت در شیر انبساط ترموستاتیک رخ می دهد ، سیستم هوایی احتمالاً از کار می افتد. با این حال ، برخی از سیستم ها می توانند برای خلاص شدن از یخ شروع به گرم کردن کنند. بیشتر اوقات ، سیستم هوایی برای مدت زمانی درست کار می کند و به محض اینکه قطرات آب از طریق سیستم هوایی عبور کرده و به لوله مویرگی برسند ، دوباره یخ می زند.

در صورت تجمع خاک در سیستم هوای مجاز ، باعث گرفتگی در شیر انبساط ترموستاتیک می شود. در نتیجه ، کولر گازی برای همیشه متوقف خواهد شد.

در بدترین حالت ، جمع آوری رطوبت در سیستم لوله کشی مبرد نیز می تواند با گاز مخلوط شود و این می تواند باعث ایجاد اسید شود. این واکنش شیمیایی می تواند عمر سیم پیچ موتور کمپرسور را کوتاه کند زیرا باعث حل شدن لاک موجود در سیم ها می شود. هنگامی که گاز مبرد با رطوبت ترکیب می شود ، مایع سیاه و بد بو تشکیل می شود. بنابراین ، این روش خوب دیگری است که می توانید برای تشخیص نشت گاز از آن استفاده کنید.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که عمر طولانی یک سیستم تهویه مطبوع باعث نمی شود که گاز مبرد به بیرون درز کند. این مشکل معمولاً در نتیجه پیچیدگی های سیستم کولر گازی رخ می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *