کولر گازی موتور کوچک بخرم یا موتور بزرگ؟

کولر گازی موتور کوچک بخرم یا موتور بزرگ؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در زمان خرید کولر گازی، خریداران با آن مواجه می‌شوند، تفاوت موتور مدل‌های مختلف و تأثیر آن‌ها در سرمایش و گرمایش محیط سکونت است. در واقع توجه به نوع موتور، از جمله نکات مهم در خرید کولر گازی بوده که می‌تواند قدرت محصول را تعیین کرده و بر قیمت آن تأثیر بگذارد. این مقاله به پاسخ این سوال که “کولر گازی موتور کوچک بخرم یا موتور بزرگ؟” می‌پردازد و تفاوت‌های موتور سنگین و سبک را در کولر گازی بررسی می‌کند. همچنین پیشنهاد میکنیم علاوه بر این موضوع، در انتها به مطالعه راهنمای انتخاب کولر گازی و نکات مهم در خرید کولرگازی بپردازید.

منظور از کولر گازی موتور کوچک و موتور بزرگ چیست؟

در بازار برخی از شهرها، کولرهای گازی با موتور پیستونی با نام کولر گازی موتور سنگین یا موتور بزرگ شناخته می‌شوند. همچنین کولر گازی‌ها با کمپرسور روتاری، همان کولر گازی‌های سبک با موتور کوچک هستند؛ در واقع در برخی مناطق به کمپرسورهای سه فاز، لقب موتور بزرگ و سنگین و به کمپرسور تک فاز، لقب موتور کوچک و سبک می‌دهند.

کمپرسور پیستونی یا موتور سنگین و بزرگ

عملکرد کمپرسور پیستونی در کولرهای گازی دقیقاً مشابه پیستون در خودرو است و وظیفه خنک‌کنندگی محیط را برعهده دارد. کولرهای گازی دارای کمپرسور پیستونی، عملکرد بهتری دارند و به علت قدرت بالا، نیاز به مصرف برق بیشتری نیز دارند. در واقع استفاده از این نوع کولر گازی، جز در مواقع و شرایط خاص، مقرون به صرفه و اقتصادی نیست. معمولاً کولرهای گازی قدیمی دارای این نوع کمپرسور هستند و به علت مصرف برق بالا و افزایش هزینه انرژی، عمدتاً امروزه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. این در حالی است که در مناطق گرم و خشک، به علت گرمای زیاد حاکم بر محیط، هنوز هم عده زیادی از کولرهای گازی موتور بزرگ استفاده می‌کنند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، فضای خانه را خنک کنند.

مطالعه پیشنهادی: مصرف برق کولر گازی چقدر است؟

بزرگ‌ترین عیب کولر گازی‌های دور ثابت این است که یک کمپرسور بزرگ با ابعاد نامناسب دارند. این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی مانند نیاز به فضای بیشتر برای نصب، سختی در جابجایی و نصب، و همچنین افزایش هزینه‌های نصب و نگهداری می‌شود. ابعاد نامناسب کمپرسور می‌تواند عوارض جانبی دیگری همچون مصرف انرژی بیشتر و کاهش عمر مفید دستگاه را به همراه داشته باشد.

کولر گازی موتور کوچک یا کمپرسور روتاری

کولر گازی با کمپرسور روتاری

در کولر گازی‌ها با عنوان موتور سبک و کوچک، از کمپرسورهای روتاری استفاده می‌شود. این نوع موتور در کلاس T1 قرار گرفته و اغلب در مناطق سردسیر مشابه غرب و شمال کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. کمپرسورهای روتاری اغلب در کولرهای گازی با ظرفیت 7 تا 36 هزار کاربرد دارند و مصرف انرژی در آن‌ها بسیار کمتر از نوع پیستونی بوده و راندمان قابل توجهی نیز خواهند داشت. این در حالی است که قدرت خنک‌کنندگی آن‌ها، از کولر گازی موتور بزرگ کمتر است.

کولرگازی موتور کوچک بهتره یا موتور بزرگ؟

حال بعد از آشنا شدن با هر دو نوع موتور بزرگ و کوچک، باید به پاسخ این سوال بپردازیم که کولر گازی موتور کوچک بخرم یا موتور بزرگ؟ برای پاسخ بهتر به این سوال، باید به سراغ راهنمای انتخاب کولر گازی رفته و مزایا و معایب هر دو نوع کمپرسور را بررسی کنیم:

کمپرسور پیستونی

مزایا:

  • تعمیر و نگهداری این موتور به نسبت موتور روتاری، آسان‌تر است.
  • کمپرسور پیستونی در فشار بالا، عملکرد خوبی دارد.

معایب:

  • سر و صدای این نوع کمپرسور به نسبت روتاری بسیار زیادتر است.
  • کولر گازی‌های موتور سنگین، حرارت بالایی تولید می‌کنند.

کمپرسور روتاری

مزایا:

  • این نوع کمپرسور برای مراکز صنعتی و دفاتر بزرگ، مناسب و قابل استفاده است.
  • آلودگی صوتی این نوع کمپرسورها به نسبت موتورهای پیستونی بسیار کمتر است.
  • کولر گازی‌های موتور سبک و کوچک، حرارت کمتری نیز تولید می‌کنند.

معایب:

  • کولر گازی‌های دارای کمپرسور روتاری، قیمت بالاتری دارند.
  • بروز مشکل فرسایش و رسوب‌گرفتگی در این نوع کمپرسورها، بالا است.

با توجه به موارد گفته شده در بالا، انتخاب کولر گازی موتور کوچک یا موتور بزرگ، به نیاز مصرف‌کننده بستگی دارد؛ بنابراین مهم است که قبل از خرید هرگونه کولر گازی، نیازهای شخصی خود را بررسی کنید. با توجه به بررسی‌های انجام شده در این زمینه، اغلب برندهای کولر گازی، دارای کمپرسور پیستونی هستند! اما برخی برندها، برای افرادی که به دنبال کولر گازی برای محیط‌های بزرگ هستند، انواع مدل‌های کمپرسور روتاری را تولید کرده‌اند.

با توجه به انتخاب‌های اغلب مصرف‌کنندگان، باید در نظر داشته باشید که اگر به دنبال سرمایش منطقه‌ای بزرگ برای مدت طولانی هستید، یا قصد دارید کولر گازی به طور مداوم و برای ساعت‌ها، سرمایش یک محیط را فراهم کند، خرید کولر گازی موتور کوچک با کمپرسور روتاری برای شما مناسب‌تر است. این در حالی است که اگر به دنبال خرید کولر گازی برای منزل شخصی خود هستید یا به طور متناوب در محل از کولر گازی استفاده می‌کنید، کولر گازی‌ها با موتور بزرگ و پیستونی، گزینه خوبی برای شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *