ارورهای خطا در کولر گازی اجنرال + نحوه رفع ارور کولر OGeneral

یکی از دستگاه‌های خنک کننده در انواع محیط‌ها، کولرهای گازی اجنرال هستند. این نوع از اسپلیت‌های تکنولوژی پیشرفته و راندمان بالایی دارند؛ اما مانند سایر کولرهای گازی ممکن است در طول استفاده دچار مشکل شوند؛ مشکلات پیش آمده در غالب ارورهای کولرگازی اجنرال نمایش داده می‌شوند. ارورهای متعددی وجود دارد که هر کدام، ناشی از یک مشکل خاص هستند، در ادامه کلیه ارورها توضیح داده می‌شوند. اگر شما هم از اسپلیت‌های اجنرال استفاده می‌کنید، مطالعه این صفحه به شما کمک خواهد کرد؛ زیرا بسیار مهم است که نسبت به ارورهای به وجود آمده توجه داشته باشید و در راستای برطرف کردن آن‌ها تلاش کنید.

فهرست عناوین

انواع ارورهای خطا در کولر گازی اجنرال چیست؟

کولرهای گازی اجنرال مانند دیگر دستگاه‌های الکترونیک، ممکن است با ارورها و مشکلاتی مواجه شوند که اگر به درستی تشخیص داده نشود یا اینکه برای رفع آن‌ها اقدامات نادرستی صورت بگیرد، احتمال خرابی سیستم و کاهش عمر مفید وجود دارد. برای جلوگیری از این موارد باید به طور ویژه به خطاها توجه داشته باشید که بهتر است برای عیب یابی کولر گازی اجنرال از افراد متخصص و فنی کمک بگیرید. ارورها می‌توانند ساده و جزئی باشند که با اقدامات اولیه‌ای مثل خاموش و روشن کردن کولر گازی برطرف شوند یا اینکه از مشکلات جدی‌تری نشات بگیرند که در این صورت، باید به صورت تخصصی بررسی شوند.

ارور کد E2-L2 در کولر گازی اجنرال

در زمان مشاهده ارور کد E2-L2 باید متوجه شوید که مشکلی در سنسور وجود دارد؛ زیرا این خطا زمانی در کولرهای گازی اجنرال رخ می‌دهد که در سیستم سنسور اتاق یا به طور کلی سنسور محیط (ROOM SENSOR) اسپلیت مشکلی وجود داشته باشد.

رفع عیب  ارور کد E2-L2 در کولر گازی اجنرال

برای از بین بردن ارور کد E2-L2 باید با استفاده از اهم متر با توجه به طریقه استفاده صحیح از آن و توجه به موارد تاثیر گذار، مقاومت سنسور اتاق را بررسی نمایید و سپس با توجه به مقدار به دست آمده برای رفع مشکل اقدام کنید.

ارور کد E3-L1 در کولر گازی اجنرال

ارور کد E3-L1 مانند کد E2-L2 از مشکلات سنسور نشات می‌گیرد. این ارور در زمان بروز خطا در بخش سنسور لوله که با عبارت سنسور پایپ (SENSOR PIPE) نیز در میان افراد فنی شناخته می‌شود، به وجود می‌آید.

رفع عیب ارور کد E3-L1 در کولر گازی اجنرال

برای عیب یابی کولر گازی اجنرال در زمان ارور E3-L1 باید با استفاده از وسایل مقاومت سنج از جمله اهم متر، مقاومت سنسور محیط را چک کنید و چنانچه دچار خرابی شده است بلافاصله آن را تعویض نمایید.

ارور کد E4-L5 در کولر گازی اجنرال

وجود مشکل و هرگونه خرابی در واحد خارجی، باعث به وجود آمدن ارور کد E4-L5 می‌شود. در برخی مواقع امکان دارد که یونیت خارجی دچار مشکل شده باشد یا اینکه به دلایلی از برد الکترونیکی داخلی به صورت صحیح دستور نگیرد.

رفع عیب ارور کد E4-L5 در کولر گازی اجنرال

ارور کد E4-L5 یکی از ارورهای بسیار جدی در کولرهای گازی اجنرال است که رفع آن احتیاج به تخصص و مهارت بالایی دارد و افرادی که تخصصی در این رابطه ندارند؛ نباید به هیچ وجه اقدام به رفع مشکل کنند. به همین دلیل بهتر است از نمایندگی تعمیر کولر گازی اجنرال کمک بگیرید.

ارور کد E5-L6 در کولر گازی اجنرال

هنگامی که موتور فن داخلی اسپلیت، سیگنال مورد نیاز برای برگشت به بورد را ایجاد نکند، ارور E5-L6 نمایش داده خواهد شد. این مشکل در کولرهای گازی که دارای موتور فن دور متغییر هستند، مشاهده می‌شود.

رفع عیب ارور کد E5-L6 در کولر گازی اجنرال

برای رفع ارور کد E5-L6 با توجه به حساسیت آن، بهتر است از افراد فنی کمک بگیرید؛ زیرا درصورت بروز این ارور برد الکترونیک داخلی یا موتور فن داخلی باید بر اساس میزان و نوع مشکل مورد تعویض یا تعمیر قرار بگیرد که یک پروسه کاملا تخصصی است.

ارور کد E6 در کولر گازی اجنرال

در ارور کد E6 در شیر الکتریکی اسپلیت، خطا به وجود آمده است. شیر الکتریکی یک قطعه بسیار مهم در دستگاه است که قابلیت‌های بالایی دارد، این شیر از حساسیت زیادی برخوردار است؛ به طوری که می‌تواند در حد چند صدم درجه ظرفیت برودتی و حجم مایع را تنظیم کند.

رفع عیب کد E6 در کولر گازی اجنرال

برای رفع این خطا به دو روش می‌توانید اقدام کنید. در راه اول با استفاده از دستگاه اهم متر، مقاومت شیر الکتریکی را بررسی نمایید و در صورت نرمال نبودن پروسه تعمیر یا حتی تعویض را انجام دهید. در راه دوم می‌توانید با کمک دستگاه استپر تست، شیر الکترونیکی کولر گازی را آزمایش کنید.

ارور  کد E7 در کولر گازی اجنرال

ارور کد E7 به علت خطا و مشکل در سنسور خارجی نمایش داده می‌شود.  عموما در زمان بروز دو مشکل به وجود می‌آید، یکی از این مشکلات، خرابی در سنسور اندازه گیری دما در محیط است و دیگری مربوط به عدم کارکرد برد الکترونیک به وجود می‌آید.

رفع ارور کد E7 در کولر گازی اجنرال

برای رفع این مشکل در کد E7 باید در ابتدا به سنسور محیط که روی کویل بیرونی قرار دارد مراجعه کنید و سپس مقاومت سنسور را به وسیله اهم متر اندازه گیری کنید و چنانچه عدد به دست آمده در بازه استاندارد نبود، اقدامات لازم برای تعمیرات را انجام دهید.

ارور  کد E8 در کولر گازی اجنرال

هنگامی که محافظ گرمایی دچار مشکل شود، ارور کد E8 به وجود می‌آید، این ارور بسیار مهم است؛ زیرا محافظ گرمایی، خروجی کمپرسور را بررسی می‌کند تا از فشار بیشتر از حد معمول از کمپرسور جلوگیری کند.

رفع عیب ارور کد E8 در کولر گازی اجنرال

برای رفع این ارور دو راه وجود دارد، به این صورت که یا محافظ گرما دچار سوختگی شده و باید تعویض شود یا اینکه قسمتی از سیکل برودت مشکل فنی پیدا کرده است. با توجه به این که این پروسه حساسیت بالایی دارد، بهتر است عیب یابی کولر گازی اجنرال را به تعمیر کار ماهر بسپارید.

ارور  کد E9 در کولر گازی اجنرال

وجود عیب یا سوختگی در پمپ آب یا برد الکتریک باعث به وجود آمدن ارور E9 می‌شود. پمپ آب در کولرهای گازی وظیفه پمپاژ آب به خارج از دستگاه را بر عهده دارد.

رفع عیب ارور کد E9 در کولر گازی اجنرال

برای رفع این ارور باید در ابتدای کار، از سلامت پمپ اطمینان حاصل کنید. پمپ‌ها دستگاه‌های حساسی هستند که بهتر است؛ برای رفع عیب آن‌ها از نمایندگی تعمیر کولر گازی اجنرال کمک بگیرید.

ارور  کد df در کولر گازی اجنرال

هنگامی که کولر گازی اجنرال دچار برفک زدگی شود، ارور کد df در اسپلیت به وجود می‌آید. یخ زدگی به صورت آنی می‌تواند اتفاق بیوفتد و مشکلات عدیده‌ای را به همراه داشته باشد.

رفع عیب ارور کد df در کولر گازی اجنرال

وجود برفک و یخ‌زدگی و در پی آن ارور خطا کولر گازی اجنرال، از دلایل مختلفی ممکن است نشات بگیرد، این موارد شامل کمبود گاز مبرد، عدم کارکرد صحیح فن‌ها، گرفتگی در سیکل برودتی، کثیفی در قسمت اپراتور، سرد بودن بیشتر از حد معمول قسمت کندانسور، خراب شدن سنسور دیفراست و مواردی از این قبیل نشات می‌گیرد که باید بررسی کنید، کدام قسمت مشکل دارد که برفک زندگی به وجود آمده است.

ارور کد E00 در کولر گازی اجنرال

هنگامی که کنترل از راه دور اسپلیت دچار خرابی شود و نتواند با دستگاه داخلی ارتباط برقرار کند، یکی از ارورهای کولر گازی اجنرال که کد E00 است، نمایان می‌شود.

رفع عیب ارور کد E00 در کولر گازی اجنرال

در ابتدا برای رفع ارور E00 سلامت باطری دستگاه را بررسی کنید و پس از آن در صورتی که مشکل از باتری نبود با تعمیرکار مشورت نمایید.

ارور  کد E01 در کولر گازی اجنرال

عدم ارتباط بین دستگاه داخلی و خارجی باعث می‌شود که دستگاه ارور کد E01 بدهد.

رفع عیب ارور کد E01 در کولر گازی اجنرال

برای رفع عیبی که باعث به وجود آمدن ارور E01 می‌شود؛ باید در ابتدا سلامت کلیه کابل‌های ارتباطی را بررسی کنید.

ارور  کد E02 در کولر گازی اجنرال

ارور کد E02 در کولر گازی اجنرال به علت وجود مشکل در سنسور دمای اتاق اتفاق می‌افتد. این مشکلات شامل باز بودن سنسور دما، عدم اتصال سنسور، قطعی سیم و مواردی این چنینی می‌شوند.

رفع عیب کد E02 در کولر گازی اجنرال

این ارور خطا کولر گازی اجنرال که ناشی از ایرادات سیستم سنسور دمای اتاق است را برای رفع آن ابتدا باید مقاومت سنسور را با استفاده از اهم متر، اندازه بگیرید و در صورت معیوب بودن، سنسور را تعویض کنید.

ارور کد E03 در کولر گازی اجنرال

وجود ارور در سنسور دمایی محیط در یونیت داخلی باعث ایجاد ارور E03 می‌شود. به طور کلی به دلیل ساختار سنسورها، این قطعات به ندرت دچار خرابی می‌شوند.

رفع عیب کد E03 در کولر گازی اجنرال

برای رفع عیب کد E03، باید ابتدا تمامی قسمت‌های سیم کشی و برد را چک کنید. چنانچه همه قسمت‌های کولر سالم بودند، میزان مقاومت سنسور را با مولتی متر اندازه گیری نمایید.

ارور کد E04 در کولر گازی اجنرال

سنسور پایپ یا لوله، یکی از سنسورهای قرار گرفته در سیستم‌های کولر گازی است، این سنسور با آزمایش دمای کویل اپراتور به برد الکترونیک دستور می‌دهد که عملکرد مناسبی را صورت دهد. وجود خرابی در این پروسه باعث به وجود آمدن ارور E04 می‌شود.

رفع عیب کد E04 در کولر گازی اجنرال

خطای کد E04 در کولر گازی اجنرال با تعویض سنسورها برطرف می‌شود.

ارور کد E05 در کولر گازی اجنرال

هنگامی که سنسور مبدل حرارتی در داخل دستگاه دچار اتصالی شود، هشدار E05 از سمت کولر گازی اجنرال داده می‌شود.

رفع عیب کد E05 در کولر گازی اجنرال

خطای E05 بسیار حساس است و برای رفع آن، حتما باید با نمایندگی تعمیر کولر گازی اجنرال در ارتباط باشید؛ زیرا برای رفع این خطا باید سیم کشی و برد چک شوند.

ارور  کد E06 در کولر گازی اجنرال

در زمانی که سنسور مبدل حرارتی خارجی، دچار بازشدگی شود؛ ارور E06 به وجود می‌آید. این ارور ناشی از سنسور لوله یونیت بیرونی می‌شود.

رفع عیب کد E06 در کولر گازی اجنرال

این ارور به راحتی با تعویض سنسور ایراددار رفع می‌شود.

ارور  کد E07 در کولر گازی اجنرال

ارور کد E07 در هنگامی که سنسور مبدل حرارتی خارجی اتصالی پیدا کند، مشاهده خواهد شد. ارور می‌تواند ناشی از مشکل در سیم کشی و برد کولر گازی باشد.

رفع عیب کد E07 در کولر گازی اجنرال

ارور E07 را در کولرهای گازی اجنرال می‌توانید با چک کردن سیم کشی و برد برطرف کنید.

ارور  کد E08 در کولر گازی اجنرال

باید بدانید که برد الکترونیک در واحد خارجی یا داخلی، هنگامی که تشخیص دهد قسمتی از واحد یکپارچه خود مشکل برق دارد، این ارور به وجود خواهد آمد.

رفع عیب کد E08 در کولر گازی اجنرال

عیب یابی کولر گازی اجنرال در زمان بروز ارور کد E08 نیاز به تعمیرات بسیار خاصی نیاز دارد و حتما باید این پروسه را به یک تعمیر کار ماهر بسپارید.

ارور کد E09 در کولر گازی اجنرال

هنگامی که کنتاکتور کولر گازی عمل نکرده یا اینکه گیر کند این خطا ایجاد می‌شود؛ البته که این خطا در موارد دیگری اعم از عمل نکردن کمپرسور، آمپر کشیدن در زمان استارت و غیره نیز ممکن است ایجاد شود.

رفع عیب کد E09 در کولر گازی اجنرال

بلافاصله پس از بروز ارور E09 برق کولر گازی اجنرال را به صورت کامل قطع کنید و هیچ اقدامی به جز تماس با تعمیرکار متخصص و فنی انجام ندهید.

ارور کد EA در کولر گازی اجنرال

هنگام باز شدن سنسور بیرونی با ارور EA مواجه خواهید شد. این مشکل می‌تواند به دلیل سوختن، عدم اتصال یا جدا شدن سنسورها باشد.

رفع عیب کد EA در کولر گازی اجنرال

این مدل از عیب را مانند سایر مشکلات به وجود آمده برای سنسورها باید با عوض کردن سنسور آن را برطرف کنید.

ارور کد Eb در کولر گازی اجنرال

مشکل در هر قسمتی از سنسور دمای خارجی ارور کد Eb را به وجود می‌آورد، در برخی از موارد ایرادات در برد کولر و سیم کشی دلیل ایجاد ارور هستند.

رفع عیب کد Eb در کولر گازی اجنرال

با توجه به این که ارور وابسته به قسمت‌های برخی اسپلیت است و خطرات متعددی را به همراه دارد، برای رفع آن باید از نمایندگی تعمیر کولر گازی اجنرال کمک بگیرید. ابتدایی‌ترین مرحله برای رفع این مشکل چک کردن سیم کشی و برد اسپلیت است.

ارور کد EC در کولر گازی اجنرال

قطعی دمای دیسشارژ در یونیت خارجی یا خرابی سنسور، می‌توان دلیلی برای نمایش ارور EC باشد. توجه داشته باشید که کمبود گاز مبرد، کار نکردن کمپرسور و غیره می‌تواند از دیگر دلایل شایع نمایش این ارور باشد.

رفع عیب کد EC در کولر گازی اجنرال

ارور EC یکی دیگر از ارورهای حساس در کولرهای گازی اجنرال است، به همین دلیل در زمان بروز ارور خطا در کولر گازی اجنرال باید با تعمیرکار در ارتباط باشید.

ارور کد Ed در کولر گازی اجنرال

اگر سنسور دمای لوله تخلیه اتصالی کند، این ارور ایجاد خواهد شد. خطای Ed یک خطای کلی است.

رفع عیب کد Ed در کولر گازی اجنرال

برای برطرف کردن ارور Ed در کولر گازی اجنرال، باید در ابتدا سیم کشی و برد را چک نمایید و سپس مقاومت سنسورها را اندازه بگیرید و در صورت بروز ایراد مهم، سنسور را تعویض کنید.

ارور کد EE در کولر گازی اجنرال

در زمانی که به دلایل مختلفی به دستگاه فشار زیادی وارد شود، ارور EE نمایان خواهد شد.

رفع عیب کد EE در کولر گازی اجنرال

برای رفع این مشکل، باید مانند دیگر ارورهای مربوطه برد دستگاه و سایر سیم کشی‌ها را چک کنید.

ارور کد EF و E11 در کولر گازی اجنرال

ارور EF و E11 از شرایط یکسانی ناشی می‌شوند، این ارورها در هنگام فشار غیر عادی به دستگاه وارد شده ایجاد می‌شوند. این ایرادات می‌تواند بخاطر برد الکترونیکی باشد.

رفع عیب کد EF و E11 در کولر گازی اجنرال

برای رفع این ایرادات بهتر است در ابتدا از مناسب بودن ولتاژ ورودی دستگاه اطمینان پیدا کنید. توصیه می‌شود برای این ارور تک تک مراحل را بررسی نمایید.

ارور کد E12 در کولر گازی اجنرال

اگر فن داخلی مشکل داشته باشد، شما با ارور E12 مواجه خواهید شد. خرابی فن داخلی از عمده موارد این خطا است.

رفع عیب کد E12 در کولر گازی اجنرال

برای رفع این ارور، باید در ابتدا مطمئن شوید که فن داخلی سالم است. در صورتی که متوجه شدید فن داخلی سالم است، قطعه را تعویض کنید.

ارور کد E13 در کولر گازی اجنرال

اگر سیگنال خارجی دستگاه غیرعادی باشد، شما با ارورهای کولر گازی اجنرال که با کد E13 شناخته می‌شوند، مواجه خواهید شد.

رفع عیب کد E13 در کولر گازی اجنرال

برای از بین بردن ارور E13 باید سیم کشی را به طور کامل بررسی کنید.

ارور کد E14 در کولر گازی اجنرال

خطا E14 در ای سی EEPROM یونیت خارجی یا داخلی است.

رفع عیب کد E14 در کولر گازی اجنرال

چنانچه ارور E14 را مشاهده کردید، بدون فوت وقت برق دستگاه را قطع کنید و برای عیب یابی کولر گازی اجنرال با تعمیرکاران متخصص تماس بگیرید.

بررسی مهم‌ترین ارورهای خطا در انواع کولر گازی اجنرال

خطاهایی که در اختیارتان قرار دادیم، ارورهای کلی برای تمامی مدل‌های کولر گازی اجنرال هستند؛ اما برخی خطا وجود دارد که وابسته به مدل کولر گازی است و انحصارا برای تنها همان مدل به وجود می‌آید. در ادامه به خطاهای سه مدل کولر گازی کاستی، دیواری و کانالی اشاره می‌کنیم.

خطاهای کولر گازی کاستی اجنرال

کولر گازی کاستی اجنرال یکی از مدل‌های این برند است که دارای خطاهای گفته شده در جدول زیر است، این خطاها شامل مدل‌های 30000، 36000، 45000 و 54000 می‌شوند.

کد خطا مشکل مربوطه
E00 مشکل بین کنترل از راه دور و ارتباط بین دستگاه داخلی
E01 مشکل بین دستگاه داخلی و خارجی
E02 عیب از باز بودن سنسور تشخیص دما اتاق
E03 اتصالی در ترمیستور یا سنسور تشخیص دمای محیط
E04 عیب از باز بودن سنسور مبدل حرارتی داخلی
E05 اتصالی در سنسور مبدل حرارتی خارجی
E06 عیب در باز بودن سنسور مبدل حرارتی خارجی
E07 اتصالی در سنسور مبدل حرارتی خارجی
E08 وجود مشکل در ارتباط بین کولر یا منبع تغذیه داخلی کولر
E09 عیب در عملکرد کلید تعلیق
EA عیب در باز بودن سنسور تشخیص دمای خارجی
Eb اتصالی سنسور تشخیص دمای بیرونی
EC عیب از مشکل باز بودن سنسور دمای لوله تخلیه
Ed اتصالی در سنسور تشخیص دمای لوله تخلیه
EE فشار بالای غیر عادی
EF دمای غیر نرمال لوله تخلیه
E11 نرمال نبودن دستگاه
E12 اشکال در فن داخلی
E13 غیر نرمال بودن سیگنال خارجی
E14 مشکل در حافظه EEPROM

خطاهای کولر گازی دیواری اجنرال

یکی از مدل‌های کولر گازی اجنرال دیواری است که این مدل خطاهای زیر را دارد:

کد خطا مشکل مربوطه
E2-L2 مشکل در ترمیستور یا سنسور تشخیص دما
E3-L1 مشکل در ترمیستور یا سنسور لوله
E4-L5 وضعیت غیر نرمال در یونیت خارجی
E5-L6 مشکل در برد الکترونیک کولر، اختلال در موتور فن داخلی
E6 مشکل خرابی یا سوختی شیر برقی یا برد الکترونیک کولر
E7 مشکل از سنسور خارجی کولر
E8 مشکل در محافظ مربوط به گرمای بالای کولر یا خرابی برد الکترونیک
E9 خرابی یا سوختگی پمپ یا برد الکترونیک
df برفک زدایی کولر

خطاهای کولر گازی کانالی اجنرال

جدول زیر شامل خطاهای کولر گازی کانالی اجنرال است که برای مدل‌ها با ظرفیت 25000، 30000، 36000 و 45000 هستند.

کد خطا مشکل مربوطه
E0:00 مشکل بین دستگاه داخلی و کنترل از راه دور
E1:00 مشکل در ارتباط میان دستگاه داخلی و خارجی
E2:00 مشکل از باز بودن ترمیستور یا سنسور تشخیص دمای محیط
E3:00 اتصالی در ترمیستور یا سنسور تشخیص دمای محیط
E4:00 مشکل از باز بودن سنسور مبدل حرارتی داخلی
E5:00 اتصالی ترمیستور یا سنسور مبدل حرارتی داخل سیستم
E6:00 وجود مشکل یا ایراد در باز بودن سنسور مبدل حرارتی خارجی
E7:00 اتصالی در ترمیستور یا سنسور مبدل حرارتی بیرونی
EA باز بودن سنسور تشخیص دمای خارجی
EC باز بودن سنسور دمای لوله تخلیه کولر
Ed و Eb اتصالی در ترمیستور یا سنسور تشخیص دما
EE فشار بالای غیر عادی
EF ایراد در دمای غیر عادی لوله تخلیه

 مروری بر ارورهای خطا در کولرهای گازی اجنرال

ارور خطا کولر گازی اجنرال، بر اساس دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود؛ هر ارور دارای کد مخصوصی است که در هنگام مشکل پدیدار می‌شود. برخی از ارورها جزئی هستند و شما به راحتی می‌توانید آن‌ها را رفع کنید که یکی از آن‌ها خاموش و روشن کردن است؛ اما برخی از ایرادت به شدت جدی هستند و باید برای رفع آن‌ها از نمایندگی کولر گازی اجنرال کمک بگیرید. در صورتی که با ارورهای جدی مواجه شدید حتما برق دستگاه را قطع کنید و به هیچ وجه تا پیش از آمدن تعمیر کار ماهر دستگاه را روشن نکنید یا اقدامی در جهت تعمیر انجام ندهید. در صورت ایجاد هرگونه مشکل در رابطه با خطا در کولرهای گازی اجنرال، در بخش نظرات، با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *