چگونه بخاری کولر گازی را روشن کنیم؟

چگونه بخاری کولر گازی را روشن کنیم؟

با اینکه اسم این محصول تهویه مطبوع در ایران به «کولر گازی» معروف هست، اما در بیشتر مواقع کولر خالی نبوده و یک بخاری نیز حساب میشود! اما برای بعضی از افراد روش تبدیل کردن کولرگازی به بخاری سوال هست، و گاهی در دایرکت و پشتیبانی از ما سوال میکنند که « چگونه بخاری کولر گازی را روشن کنیم؟» اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید، در ادامه این آموزش همراه ما باشین. همچنین اگر قصد خرید یک کولرگازی قدرتمند که همزمان به بخاری هم تبدیل بشه رو دارین، پیشنهاد میکنیم که از بهترین مارک کولر گازی هم اطلاع داشته باشین.

آیا کولر گازی، بخاری دارد؟

قبل از پرداختن به نحوه راه‌اندازی گرمایش کولر گازی، باید مطمئن شد که دستگاه، حالت بخاری دارد یا خیر؟ اما از کجا بفهمیم کولر گازی بخاری دارد؟ امروزه بسیاری از برندهای تولیدکننده کولر گازی ایرانی و خارجی، محصولات دو فصل، طراحی و در بازار عرضه می‌کنند؛ این حرف بدان معنا است که از این مدل کولر گازی می‌توان در هر دو فصل سرد و گرم استفاده کرد. با این حال، تمامی دستگاه‌های موجود در بازار، دو فصله نیستند و باید طریق روش‌های زیر از دو حالته بودن کولر گازی اطمینان حاصل کرد:

 • مراجعه و چک دفترچه راهنمای محصول
 • پرسیدن از نمایندگی یا مرکز فروش محصول با اعلام مدل کولر گازی به آن‌ها
 • جستجوی مدل محصول در سایت رسمی برند تولیدکننده
 • تجربه قبلی در رابطه با استفاده از حالت گرمایش
 • بررسی برچسب فنی کولر گازی

اگر پیش‌تر از بخاری این برند کولر گازی استفاده‌ کرده‌اید یا صاحب‌خانه به شما گفته است که کولر گازی قابلیت دو فصله دارد، می‌توانید با خیال راحت از این قابلیت استفاده کنید؛ در غیر این صورت، برای دستگاه تازه خریداری شده یا نقل مکان به خانه‌ای جدید، شما باید دفترچه راهنمای محصول را به طور کامل مطالعه کنید یا از مراکز فروش و نمایندگی محصول در رابطه با قابلیت‌های دستگاه بپرسید. همچنین می‌توانید برچسب فنی مندرج روی دستگاه را بررسی کنید تا از وجود سیستم گرمایش، مطمئن شوید.

چگونه بخاری کولر گازی را روشن کنیم؟

راه‌اندازی و تنظیم بخاری کولر گازی، مستلزم انجام مراحل مختلفی است که در ادامه به طور کامل شرح داده می‌شود؛ البته باید دقت داشته باشید، به منظور جلوگیری از بروز مشکلات فنی در اجزا و قطعات کولر گازی در طول زمستان و فصل سرد، تمامی سرویس‌های دوره‌ای برای محصول انجام گیرد! در صورت بروز هرگونه مشکل جدی در قطعات کولر گازی، فرآیند توزیع هوای گرم با اختلال مواجه خواهد شد.

 • در ابتدای کار و قبل از شروع فرآیند باید کولر گازی به طور کامل خاموش شود.
 • تمامی تنظیمات مربوط به روشن کردن بخاری کولر گازی، با استفاده از ریموت کنترل دستگاه انجام می‌گیرد.
 • سپس، باید ریموت کنترل دستگاه را از آن دور کرده و تنظیمات لازم را انجام دهید. دقت داشته باشید که ریموت به هیچ عنوان نباید با کولر گازی، ارتباط داشته باشد؛ زیرا ممکن است در حین انجام تنظیمات مربوط به بخاری، دستگاه روشن شود.
 • حال باید به دنبال دکمه مود (Mood) یا منو (Menu) در ریموت کنترل کولر گازی باشید؛ این دکمه اغلب با علائمی نظیر برف، قطره آب یا خورشید، نشان داده می‌شود.
 • با انتخاب این دکمه، شما با گزینه‌های Fan، Dry، Cool و Heat روبه‌رو خواهید شد که در نهایت با انتخاب گزینه Heat، گرمایش کولر گازی خود را فعال خواهید کرد و می‌توانید دمای اسپیلت را به دلخواه خود تنظیم نمایید. (در برخی مدل‌های کولر گازی، با انتخاب دکمه منو، باید ابتدا گزینه Auto cool heat fan انتخاب شود و سپس گزینه گرمایش (Heat) اعمال گردد.)
 • شما می‌توانید با کمک دکمه Temp و فلش‌های آن، حرارت کولر گازی را بر روی عدد مورد نظر خود تنظیم کرده و حرارت را افزایش یا کاهش دهید. دمای بهینه و استاندارد کولرهای گازی در حالت بخاری بین 16 تا 30 درجه سانتی‌گراد است.
 • بعد از تنظیم دمای بخاری و به منظور نهایی شدن تنظیمات، ریموت کنترل را خاموش و روشن کنید.
 • در آخر برای تنظیم بخاری کولر گازی، ریموت کنترل را برداشته و دستگاه را روشن نمایید؛ در این حالت می‌توانید از هوای گرم و مطبوع تولید شده توسط کولر گازی، نهایت استفاده را ببرید.

بخاری کولرگازی چگونه کار می‌کند؟

در ادامه پاسخ به سوال “چگونه بخاری کولر گازی را روشن کنیم؟”، به نحوه کار سیستم بخاری و گرمایش کولر گازی می‌پردازیم. نحوه کار این سیستم به شرح زیر است:

بخاری کولر گازی چگونه کار می‌کند؟

 • با انتخاب بخاری کولر گازی، فرآیند سیکل دستگاه به طور کامل تغییر می‌کند.
 • تغییر فرآیند سیکل کاری کولر گازی، با استفاده از شیر معکوس‌کننده یا شیر چهارطرفه انجام می‌گیرد.
 • این تغییر بدین صورت است که گاز داغ خروجی از کمپرسور به جای اینکه به سمت پنل خارجی حرکت کند، به سمت اواپراتور پنل داخلی هدایت می‌شود.
 • بعد از گرم شدن لوله‌های اواپراتور و به کار افتادن فن داخلی کولر گازی، هوای محیط با عبور از روی این لوله‌ها، گرم خواهند شد.
 • در این مرحله، مبرد موجود در سیکل کولر گازی که حال، سرد شده است، به سمت پنل خارجی هدایت شده و با جذب گرمای محیط، دمای آن نیز افزایش می‌یابد؛ در این هنگام، مبرد مجدداً به کمپرسور بازگردانده می‌شود.
 • بدین صورت، دستگاه هوای گرم را به داخل محیط فرستاده تا فضا به دمای دلخواه شما برسد.

آیا گرمایش کولرگازی، برق بیشتری از سرمایش مصرف میکند؟

بله، کولرگازی‌هایی که هم گرم می‌کنند و هم سرد می‌کنند، در حالت گرمایش معمولاً کمی بیشتر برق مصرف می‌کنند نسبت به حالت سرمایش! این تفاوت معمولاً به دلیل نیاز به ایجاد گرما با استفاده از کمپرسور و سیکل مبرد در حالت گرمایش است. اگر مصرف برق دقیق‌تر را برای مدل خاصی میخواهید محاسبه کنید، نیاز به مشخص کردن ظرفیت دستگاه دارید؛ اما در کل، مصرف برق کولرگازی در حالت گرمایش کمی بیشتر است.

نحوه استفاده از گرمایش کولر گازی

در این مقاله به طور کامل به سوال “چگونه بخاری کولر گازی را روشن کنیم؟” پاسخ داده شد. خوب است بدانید که سیستم‌های گرمایشی در کولرهای گازی به عنوان یک فناوری پیشرفته، اهمیت زیادی دارند و می‌توانند منجر به تهویه مطبوع و گرمایش فضا می‌شوند. دو منظوره بودن کولرهای گازی، منجر به صرفه‌جویی در هزینه‌ها، فضا، انرژی، راحتی کاربران و غیره خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *