عوامل خراب شدن کولر گازی را بشناسید

اگر چه ممکن است صدها عامل وجود داشته باشد که ممکن است باعث خراب شدن کولر گازی شود ، اما چند عامل وجود دارد که بسیار رایج است. در اینجا چندین عامل که ممکن است باعث خراب شدن سیستم تهویه مطبوع شما شود آمده است.

 اتخاذ یک برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه برای اطمینان از عملکرد صحیح و کارآمد کولر گازی بسیار مهم است. با این وجود ، حتی بهترین تجهیزات لازم هر از گاهی تعمیر می شوند ، به ویژه اگر در موارد بو یا کیفیت ضعیف هوا ، صداهای عجیب و ناآشنا ، جریان هوا یا سرمایش ناموزون ، از دست رفتن بهره وری سیستم و افزایش غیر منتظره هزینه ها باشد. در ادامه این مطلب از دانشنامه تخصصی سرما گرما ایرانیان، می توانید عوامل خراب شدن کولر را بشناسید تا پس از خرید کولر گازی و اسپلیت به مشکل برنخورید.

عواملی که باعث خراب شدن کولر گازی می شود:

1- نگهداری نکردن مناسب از کولر گازی

 نگهداری سالانه برای عملکرد کولر گازی شما ضروری است. یک تکنسین دارای مجوز می تواند مشکلات احتمالی را قبل از وقوع آن ها تشخیص دهد. در طول نگهداری سالانه شما باید کویل های کولر گازی خود را تمیز کرده و سیستم خود را بازرسی کنید.

با نگهداری معمول ، سیستم کولر گازی شما عملکرد خوبی خواهد داشت و شما و خانواده را در طول ماه های تابستان خنک نگه می دارد.

بهترین کاری که می توانید برای سیستم کولر گازی خود انجام دهید سرمایه گذاری در یک برنامه نگهداری پیشگیرانه است. هنگامی که شما به طور منظم تعمیر و نگهداری را انجام نمی دهید ، مشکلات جزئی کولر گازی به هزینه های عمده تعمیر تبدیل می شوند و خرابی سیستم بسیار محتمل می شود. بررسی های منظم و سرویس می تواند از بروز بسیاری از مشکلات عملکرد کولر گازی جلوگیری کند زیرا تکنسین های خدمات مسائلی را که مانع از عملکرد تجهیزات شما به صورت طراحی شده است ، شناسایی و تصحیح می کنند.

کولر گازی شما دقیقاً مانند اتومبیل شما به تعمیر منظم نیاز دارد تا سال بعد از سال کارآمد عمل کند. بدون نگهداری ، مشکلات کوچک می توانند به مشکلات جدی تبدیل شوند و راندمان سیستم شما به طور قابل توجهی کاهش یابد.

2- مشکلات الکتریکی یکی از عوامل خراب شدن کولر گازی است

 در کولرهای گازی ممکن است مشکلات الکتریکی وجود داشته باشد. این امر می تواند باعث عدم کارایی سیم کولر شما باشد. این مسئله می تواند از سیم هایی که به مرور زمان خراب می شوند ناشی شود یا شاید فقط سیستم تهویه هوا به طور نامناسب سیم کشی شده باشد.

برق به موتورهای داخل کندانسور که فن و کمپرسور را به کار می اندازد ، نیرو می بخشد. مشکلات الکتریکی ، خازن ها یا سیم کشی داخل موتورها باعث می شود که این اجزای حیاتی متوقف شوند و روند خنک کننده را کاهش داده یا کاملاً متوقف کنند.
سیستم های تهویه مطبوع به تکنسین های بسیار مجرب احتیاج دارند تا در هنگام خراب شدن آن ها را تعمیر کنند.

3- آلودگی کویل کولر گازی

 سیستم های کولر گازی اساساً با هدایت هوای گرم به سمت کویل های سرد ، که هوا را خنک می کنند ، کار می کنند. در صورت وجود انسداد برای رسیدن هوای گرم به سیم پیچ ، کویل ها می توانند یخ بزنند. بهترین راه برای مقابله با مشکلات کویل ها این است که کویل ها و سیستم کولر گازی خود را به طور منظم بازرسی کنید.

هنگامی که خاک روی کویل کولر گازی جمع می شود ، توانایی آن ها برای انتقال سرما را محدود می کند. این امر باعث می شود که سرما از خانه خارج شود و تهویه هوا را مجبور به اضافه کاری و مصرف انرژی اضافی کند. کویل های خود را با تمیز کردن سالانه خود (که شامل تمیز کردن سیستم است) تمیز نگه دارید و در بالای فیلتر هوا خود باقی بمانید. نصب فیلتر هوا با راندمان بالاتر نیز به کاهش میزان جمع شدن گرد و غبار روی سیستم شما کمک خواهد کرد.

4- نشتی و کم بودن گاز مبرد یکی از عوامل خراب شدن کولر گازی است

هنگامی که نشتی در خطوط کولر گازی شما ایجاد می شود ، باعث می شود مبرد خنک شود و باعث کاهش سرمایش در خانه شود. متأسفانه ، شما نمی توانید مبرد از دست رفته را جایگزین کنید. یک تکنسین برای پیدا کردن و ترمیم نشت ، مایع مبرد را مجدداً آزمایش کرده و خطوط را آزمایش می کند تا اطمینان حاصل شود که همه چیز در حالت کار است.

 توانایی تهویه هوا برای خنک کردن هوا در اطراف آن ، در درجه اول به واکنش شیمیایی سیستم در مبرد متکی است. اگر کولر گازی شما در مسیر مبرد نشت یا انسداد داشته باشد ، قادر به خنک کردن هوا به درستی نیست.

هنگامی که کولر گازی شما گاز کافی نداشته باشد ، نمی تواند کار خود را انجام دهد و هوای تولید شده نیز خیلی سرد نیست. این مسئله باعث می شود که کندانسور اضافه کاری کند و منجر به مشکلات اضافی  و  ایجاد هزینه برای سیستم شود.

اگر خط مبرد نشتی ایجاد کند ، کل سیستم را در معرض خطر قرار می دهد. نشت مبرد نیز می تواند در طول سیم پیچ کندانسور یا در اتصالات کمپرسور رخ دهد.

5- اتصال سنسور و نقص فن یکی از دلایل خراب شدن کولر گازی

وجود سنسور نامطلوب در ترموستات یکی از مشکلات رایج کولرهای گازی است. این خطا هنگامی اتفاق می افتد که سنسور از حالت خاموش خارج شده و سیم پیچ را لمس کند. می توانید با خم کردن سیم که سنسور را در جای خود قرار داده است ، این مشکل را برطرف کنید و مطمئن شوید که آن را بدون اتصال آن به سیم پیچ نزدیک نگه دارید.

واحدهای کولر گازی دارای فن هایی هستند که هوا را به سمت سیم پیچ تبخیر کننده یا اواپراتور و کندانسور هدایت می کند. نقص فن غالباً به دلیل موتورهای معیوب دچار نقص می شوند.

6- زهکشی ضعیف

تهویه هوا شما رطوبت هوا را از بین می برد و آن را از خط تخلیه ارسال می کند. گرفتگی خط تخلیه به معنای مشکل برای سیستم شما است زیرا منجر به نشت و آسیب احتمالی آب از جمله رشد رسوب می شود. یک بررسی معمول تعمیر و نگهداری ، نشت و انسداد را پیدا می کند و از آسیب دیدن آن جلوگیری می کند.

شما می توانید بهترین عملکرد کولر گازی خود را با پاک کردن و از بین بردن انسداد ، از بین بردن جمع شدن خاک و چک کردن سیستم به طور مرتب در مورد علائم فرسودگی ، حفظ کنید.

اگر در لوله های کولر شکاف یا قطعی وجود داشته باشد ، دو اتفاق ممکن است رخ دهد: هوای مطبوع می تواند از مجاری نشت کند و هوای گرم فیلتر نشده می تواند در آن نفوذ کند. این باعث می شود که خنک کردن خانه شما مشکل تر شود (که باعث کاهش کارایی سیستم می شود) و همچنین می تواند باعث ایجاد گرد و غبار بیشتر در سیستم شما شود.

7- آلودگی یا گرفتگی فیلترهای کولر گازی

یکی از بزرگ ترین دلایلی که افراد با مشکلات کولر گازی مواجه هستند به دلیل وجود فیلتر کثیف است. این بسیار رایج است و به راحتی از آن جلوگیری می شود. یک فیلتر کثیف مقدار هوای موجود در سیم پیچ تبخیر را محدود می کند. وقتی این اتفاق بیفتد ، سیم پیچ خیلی سرد می شود و سیستم منجمد می شود. تغییر ماهانه فیلتر خود بهترین راه برای بروز این مشکلات است.

به یاد داشته باشید ، گران ترین فیلتر همیشه بهترین نیست. اگر سیستم مجرای شما برای یک فیلتر کارآمد طراحی نشده است ، به احتمال زیاد ، شما باید ارزان ترین گزینه را انتخاب کنید.

فیلترهای کثیف و فرسوده می توانند واحد کولر گازی شما را مجبور کنند سخت تر کار کنند و این باعث افزایش هزینه های انرژی و کاهش عمر سیستم شما می شود. نظارت مکرر و جایگزینی سه ماهه فیلترهای شما عملکرد بهینه سیستم کولر گازی را تضمین می کند.

8- نقص عملکرد ترموستات دلیلی دیگر برای خراب شدن کولر گازی

 ترموستات جزء سیستم کولر گازی است که به سیستم کولر گازی شما می گوید دمای محیط خیلی گرم است و سپس سیستم را روشن می کند. اگر ترموستات به درستی کار نکند ، ممکن است کولر گازی شما را در مواقعی که قرار نیست آن را روشن کند ، بیش از حد روشن کند ، که منجر به فرسودگی سریع آن شود. هنگامی که سیستم کولر گازی خود را بررسی می کنید ، حتماً ترموستات خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی کالیبره شده است.

هنگامی که ترموستات شما نقص داشته باشد ، باعث می شود نوسانات متناوب درجه حرارت ایجاد شود و بر روی مصرف انرژی تأثیر بگذارد.

اگر ترموستات تنظیم نباشد ، انرژی بیشتری برای تهویه هوا مصرف می کند. سعی کنید در صورت عدم نیاز به خنک کننده در خانه خود از تنظیمات مطلوب ترموستات در طول فصل استفاده کنید و از یک ترموستات قابل برنامه ریزی برای صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده کنید.

اگر ترموستات نا تنظیم باشد می تواند درجه حرارت اشتباه را ثبت کند و باعث می شود مدت زمان طولانی تر کار کند و این باعث می شود که سیستم زودتر خراب شود.

9- تعادل نامناسب هوا

هوای گرم یا خنک شده که از دریچه های شما خارج می شود قبل از رسیدن به هر اتاق از طریق مجرای مختلفی عبور می کند. میراگرها با کاهش جریان هوا در یک خط و اجازه گردش هوای بیشتر به مناطق دیگر ، به کنترل این امر کمک می کنند. در مواردی که بعضی از اتاق ها سریع تر از سایرین سرد یا گرم شوند ، ممکن است به این دلیل باشد که دمپر متعادل نیست.

با فهمیدن مشکلاتی که ممکن است در سیستم کولر گازی وجود داشته باشد ، می توانید اقدامات پیشگیرانه ای را برای اطمینان از وجود شرایط کار مطلوب و جلوگیری از بروز مشکلات اساسی پیش از بروز آن ها انجام دهید. پیشگیری در مورد نیازهای سیستم شما می تواند بهره وری را به حداکثر برساند ، مصرف و هزینه های غیرضروری انرژی را کنترل کرده و بازده را بالا ببرد.

از آنجا که یک سیستم تهویه هوا خانگی بخشی از سیستم کلی کولر گازی در خانه است ، به چند مؤلفه مهم که در گردش هوا در اطراف خانه شما متکی هستند ، متکی است. اگر هر یک از این مؤلفه ها مانند دمنده یا هر بخشی از مجرای مسدود شده یا شکسته شود ، می تواند منجر به ضعف گردش هوا شود. این مشکلات معمولاً در اثر فیلترهای کثیف ایجاد می شوند که با تمیز کردن یا تعویض آن ها می توان برطرف کرد.

اگر سیستم تهویه هوا نتواند به درستی جریان کند هوا به سختی کار می کند و انرژی زیادی مصرف می کند. مواردی وجود دارد که می تواند به جریان هوای ضعیف منجر شود از جمله فیلتر هوای مسدود شده ، واحد کندانسور مسدود شده و باعث خراب شدن کولر گازی می شود .

10- مشکلات خازن و کنتاکتور

برخی از عواملی که موجب خراب شدن کولر گازی می شوند خازن ها و کنتاکتورهای آسیب دیده هستند.

مقدار زیادی برق از طریق این مؤلفه ها جریان می یابد و این پتانسیل را برای گرم شدن هر دو ایجاد می کند. با افزایش دما در خارج ، این مؤلفه ها گرما بیشتری تولید می کنند. خبر خوب این است که معمولاً هم خازن و هم کنتاکتور خیلی گرانقیمت نیستند.

11- تجهیزات کثیف کولر گازی

تجهیزات کثیف نیز می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در کولر گازی شود. گرد و غبار و سایر ذرات موجود در هوا اغلب در سیم پیچ چگالنده تهویه هوا جمع می شوند و منجر به کاهش کارایی و ظرفیت می شوند. در موارد شدید ، این واحد حتی ممکن است به دلیل یک کویل خازنی کثیف یخ زده باشد. این بدان معناست که یخ در اطراف خطوط مسی یا در داخل یا خارج شکل می گیرد.

 ممکن است برای کمک به رفع کثیفی و زباله ها به یک ماده مخصوص تمیز کردن کویل ها نیاز باشد.

12- سیم کشی معیوب کولر گازی

  سیم کشی معیوب کولر گازی خطرناک است و یک خطر احتمالی برای آتش سوزی است.

در نظر داشته باشید ، سیم کشی کولر گازی باید توسط یک تکنسین حرفه ای کولر گازی نصب شود. از آنجا که هنگام سیم کشی با برق و مبرد با ولتاژ بالا سر و کار دارید ، توصیه نمی شود که خودتان سیم کشی را برای ایمنی هر چه بیشتر انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *