20 نکته طلایی در خرید کولر گازی در سال 98

در این مطلب سعی داریم 20 نکته طلایی در خرید کولر گازی در سال 98 را به صورت کامل بررسی کنیم. اگر در خرید کولر گازی مردد هستید حتما این مطلب را مطالعه کنید.

استفاده از سیستم های خنک کننده در فصول گرم سال خصوصا در مناطق گرمسیری و حاره ای اجتناب ناپذیر است. کولر گازی به دلیل داشتن مزایا، کاربردها و قابلیت های بسیار زیادی که دارد، محبوبیت بسیار زیادی در مقایسه با سایر سیستم های خنک کننده دارد. امروزه برندها و شرکت های بسیار زیادی هستند که کولر گازی و اسپلیت ها را در مدل ها، ظرفیت ها و قدرت های مختلفی عرضه می کنند و کار را برای مصرف کننده بسیار سخت می کنند. با توجه به تنوع محصولات، انتخاب یک کولر گازی خوب کار بسیار دشوار و سختی خواهد بود. در این مطلب سعی میکنیم چندین نکته طلایی در خرید کولر گازی را بررسی کنیم.

20 نکته طلایی در خرید کولر گازی چه نکاتی هستند؟

همانطور که گفته شد به دلیل تنوع و تعدد کولر گازی در بازار به سختی می توان یک کولر خوب انتخاب و خریداری کرد. از مهم ترین نکات طلایی در خرید کولر گازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- نوع کولری که می خواهید را مشخص کنید

امروزه کولرهای گازی در انواع مختلفی به بازارهای جهانی عرضه می شوند. اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که مشخص کنید چه نوعی برای منزل یا محل کار شما مناسب است. انواع کولر گازی به شرح زیر هستند:

کولر گازی پنجره ای:

کولر گازی پنجره ای یکی از ساده ترین انواع کولرها است که هر 4 قسمت اصلی آن (کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط) در یک مجموعه قرار دارد. این کولر به راحتی در پنجره قرار می گیرد. این کولر نسبت به سایر کولرهای گازی مصرف برق بیشتری دارد و صدای زیادی نیز تولید می کند.

کولر گازی پرتابل:

این کولر گازی نیز تمام 4 قسمت اصلی را در خود جای داده است و نیاز به نصب ندارد. بارزترین ویژگی این کولرها قابلیت حمل و مناسب فضاهای کوچک بودن آنها است. این کولر فقط به یک خروجی برای انتقال هوای گرم به بیرون نیاز دارد و برای فضاهای زیر 30 متر بسیار مناسب است.

کولر گازی ایستاده:

این کولر گازی از نوع اسپلیت (دو تکه) است و دارای دو پنل داخلی و خارجی است که پنل داخلی آن بر روی زمین در محیط قرار می گیرد و یونیت خارجی آن در بیرون از محل مورد نظر نصب می شود. این کولر دارای قدرت و توان سرمایشی بالایی است و برای فضاهای بزرگ مناسب است

کولر گازی دیواری:

اسپلیت دیواری نیز از دو یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده است که یونیت خارجی آن در بیرون از محل مورد نظر و با ارتفاع بیشتری از یونیت داخل نصب می شود. یونیت داخلی نیز بر روی دیوار نصب می شود. اسپلیت دیواری محبوب ترین نوع کولرهای گازی است چرا که قابلیت ها و مزایای بسیار زیادی دارد و در انواع مدل ها و ظرفیت های مختلف برای پوشش دادن فضاهایی از 15 تا 150 متر مربع به کار برده می شوند.

2- آگاهی دقیق از متراژ محیطی که کولر در آن استفاده می شود

دیگر نکته طلایی در خرید کولر گازی آگاهی کامل از فضای محیطی است که قرار است از کولر گازی در آن استفاده شود. با توجه به آنکه کولرهای گازی در ظرفیت های مختلفی تولید می شوند بسیار مهم است که کولری خریداری کنید که متناسب با متراژ منزل یا محیط کار شما باشد تا بتواند به راحتی هوای آن محیط را تعدیل کند.

3- مشخص کردن ظرفیت سرمایش و گرمایش کولر گازی

یکی دیگر از مهم ترین نکات در خرید کولر گازی مشخص کردن ظرفیت سرمایشی آن است. برای محاسبه ظرفیت سرمایشی و گرمایشی مناسب کولر گازی و  اسپلیت مورد نیاز، لازم است که با توجه موقعیت منزل یا محل کار به ازای هر متر مربع از متراژ ساختمان حدود 400 تا 600 (BTU) را حساب کرد. به عنوان مثال برای یک اتاق 15 متری می توان از کولری با ظرفیت 9K استفاده کرد و برای یک سالن 40 متری از اسپلیت 24K استفاده کرد. البته اگر اتاق یا محیط مورد نظر زیر نور مستقیم آفتاب قرار داشت می توان به ازای هر مترمربع 600 تا 800 BTU/h را محاسبه کرد.

4- مشخص کردن عملکرد کولر گازی

امروزه کولر گازی های تولید شده در دو عملکرد متفاوت عرضه می شوند. نوعی از آنها فقط دارای عملکرد سرمایش است و نوع دوم آن همزمان هم دارای عملکرد سرمایش و هم عملکرد گرمایش است؛ بنابراین اگر قصد دارید در تمام طول سال از کولر گازی برای خنک کردن و گرم کردن محیط استفاده کنید، کولر گازی سرمایش و گرمایش را خریداری کنید.

5- مشخص کردن نوع کمپرسور کولر گازی

دیگر نکته طلایی در خرید کولر گازی مشخص کردن نوع کمپرسور آن است چرا که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید با توجه به موقعیت جغرافیایی محیطی که کولر در آن نصب می شود انتخاب شود. به صورت کلی 3 نوع کمپرسور داریم که هرکدام می توانند در محیط خاصی به کار روند.

کمپرسور اسکرول:

این کمپرسور به کمپرسور مارپیچ معروف است.  در این کمپرسور حرکت مخالف دو مارپیچ داخلی باعث فشرده شدن گاز مبرد می شود. به این شکل که یکی از مارپیچ ها به صورت متحرک و دیگری به صورت ثابت می باشد و حرکت حلزون متحرک باعث فشرده شدن گاز می شود. این کمپرسور معمولا برای مناطق حاره ای جنوب و فلات مرکزی ایران مورد استفاده قرار می گیرند.

کمپرسور روتاری:

در این کمپرسور عمل مکش و کمپرس ماده مبرد با گردش ۳۶۰ درجه ای تیغه ها صورت می گیرد و زمانیکه گاز از دریچه ورودی وارد کمپرسور می شود، با چرخش تیغه ها و برخورد پره ها با گاز آن را با فشار به سمت لوله های خروجی هدایت می کند. موارد استفاده از کمپرسورهای روتاری در مناطق معتدل می باشد.

کمپرسور پیستونی:

این موتور برای فشردن گاز مبرد از یک پیستون که در داخل سیلندر است استفاده می کند. با هر رفت و برگشت پیستون، مقداری از گاز مبرد که در محفظه کمپرسور وجود دارد به داخل سیلندر کشیده شده و تحت تراکم قرار می گیرد و با فشار به داخل سیستم منتقل می شود. این کمپرسور مناطق گرم از جمله مناطق مرکزی و جنوبی ایران استفاده می شود.

6- مجهز بودن کولر گازی به اینورتر

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب و خرید کولر گازی اینورتردار بودن یا بدون اینورتر بودن آن است. در کولر اینورتر دار یک برد الکترونیکی پیچیده تر به کمپرسور اضافه شده است که با رسیدن محیط به دمای مطلوب به موتور اجازه خاموش شدن نمی دهد و فقط دور آن را کاهش می دهد؛ که باعث می شود در عملکرد، مصرف انرژی و سرمایش کولر تاثیر مثبت داشته باشد. کولر بدون اینورتر با به تعادل رسیدن دما حکم به خاموش شدن موتور می دهد که ممکن است به آن شوک وارد شود و متحمل خسارت گردد.

7- قدرت پرتاب باد کولر گازی

قدرت پرتاب باد از جمله مهم ترین ویژگی هایی است که در خریدن کولر گازی خصوصا برای فضاهای بزرگ باید مورد توجه قرار بگیرد. قدرت پرتاب باد کولر را باید متناسب با فضایی که قرار است از آن استفاده شود انتخاب کرد. به عنوان مثال کولری با قدرت پرتاب باد 10 متر نمی تواند گزینه مناسبی برای یک فضای 100 مترمربعی باشد

8- میزان صدای کولر گازی

ماهیت و هدف از ساخت کولر گازی آسایش و آرامش افراد مصرف کننده است، بنابراین نباید صدای آن مانع آسایش شود. کولرهای گازی با صدای زیر 50 دسی بل را کولرهای بی صدا می نامند؛ بنابراین هر چه میزان صدای کولر گازی کمتر باشد می تواند برای راحتی و آسایش افراد بهتر باشد.

9- داشتن فیلتر بهداشتی

استفاده از کولر گازی امروزه فقط با هدف خنک کردن فضا نیست و تقریبا تمامی برندهای معروف دنیا در محصولات خود از تکنولوژی فیلترهای بهداشتی برای تصفیه هوای محیط استفاده می کنند؛ بنابراین هر کولری که بتواند آلاینده های هوا را بیشتر تصفیه کند و اکسیژن سالم تری به محیط بدهد انتخاب مناسب تری است.

10- مصرف انرژی

مصرف انرژی نیز از جمله فاکتورهای بسیار ویژه ای است که باید در انتخاب کولر گازی به آن توجه کرد. هرچقدر مصرف انرژی کولر کمتر باشد از نظر اقتصادی به صرفه تر است. هر چقدر در کولر گازی میزان EER (Energy Efficiency Ratio) یا بهره وری انرژی برق بالاتر باشد به معنی کیفیت بالای کولر است. حتی الامکان سعی کنید کولرهایی با برچسب انرژی A خریداری نمایید تا در مصرف انرژی صرفه جویی کرده باشید.

11- گارانتی کولر گازی

گارانتی را می توان یکی از نکات و فاکتورهای اصلی و ویژه در انتخاب و خرید هر محصولی خصوصا خرید کولر گازی دانست. داشتن گارانتی مطمئن به مصرف کننده این اطمینان را می دهد که در صورت بروز هرگونه مشکل و ایرادی برای کولر یا قطعات آن، می تواند از خدمات ویژه پس از فروش استفاده کند و هزینه های اضافی و بی جهتی را متحمل نشود.

12- نوع گاز مبرد کولر گازی

گاز مبردی که در کولر گازی استفاده می شود می تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. امروزه اکثر برندها و شرکت ها برای اسپلیت های تولیدی خود از گازهای مبرد R22 و R410 استفاده می کنند. این دو گاز به عنوان محبوب ترین گازهای مبرد در سیستم های خنک کننده شناخته می شوند. هر چند استفاده از R22 از سال 2012 در کشورهای پیشرفته به دلیل اثرات ضد محیط زیستی ممنوع شده است اما هنوز هم محبوبیت بالایی دارد. گاز R410 امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد که به دلیل ویژگی های شیمیایی منحصر به فرد آن و اثرات تخریبی کم آن بر روی محیط است.

13- طراحی و ظاهر کولر گازی

از آنجا که یونیت های داخلی کولر گازی در داخل منازل و محیط های کاری نصب می شوند، ظاهر و زیبایی آنها اهمیت بالایی دارد و باید طراحی آن به گونه ای باشد که با دکوراسیون منزل تناسب خوبی داشته باشد و باعث به هم خوردن دکوراسیون و هارمونی چیدمان وسایل نشود، بنابراین توجه به نوع طراحی کولر نکته مهمی در خرید کولر گازی است.

14- برند کولر گازی

نکته طلایی دیگری که در خرید کولر گازی باید به آن توجه کرد برند کولر گازی است. با توجه به نیاز بالا در استفاده از کولر گازی، شرکت های نوپای بسیاری هستند که محصولات بی کیفیت و غیر استانداردی را به قیمت های پایین عرضه می کنند اما باید به این نکته توجه داشت که سابقه، قدمت، اعتبار و خوشنامی برند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، بنابراین تا جایی که امکان دارد از برندهای معتبر کولر مور نظر خودتان را انتخاب کنید.

15- نوع برق مصرفی

با توجه به این که کولر گازی در انواع مختلفی مانند ایستاده، دیواری، پنجره ای و کاستی تولید می شوند، برای هر کدام از آنها یک منبع تامین انرژی در نظر گرفته می شود؛ بنابراین باید نوع برق مصرفی کولر گازی (برق تک فاز یا سه فاز) را مشخص کنید و متناسب با برق محیطی که قرار است کولر استفاده شود آن را انتخاب کنید.

16- سرعت خنک کنندگی

سرعت خنک کنندگی از دیگر فاکتورهای مهم در انتخاب کولر گازی است. طبیعتا هر چقدر قدرت پرتاب باد و ظرفیت سرمایشی کولر گازی بیشتر باشد قدرت و سرعت خنک کنندگی بالایی نیز خواهد داشت. در صورتی که کولر گازی بتواند متناسب با ظرفیت سرمایشی، قدرت پرتاب باد و مساحت محیط بتواند در کمتر از 3 دقیقه دما را متعادل کند می توان گفت که سرعت خنک کنندگی بالایی دارد.

17- طراحی شبکه های کولر گازی

شبکه های کولر گازی باید به گونه ای باشند که بتوانند هوای خنک تولید شده توسط کولر را به تمام سمت ها به صورت مساوی تزریق کنید. کولرهایی که دارای شبکه های یک یا دو جهته هستند معمولا فقط قسمت های مشخصی از فضا را پوشش می دهند و قسمت های دیگر محیط همچنان دمای نامتعادلی دارد. داشتن شبکه های چند جهته اهمیت بالایی دارد که باید مورد توجه قرار داد.

18- تعداد افراد حاضر در فضا

تعداد افراد حاضر در فضا نیز یکی از نکاتی است که می تواند در انتخاب و خرید کولر گازی اهمیت داشته باشد. هرچه تعداد افراد حاضر در فضا بیشتر باشد لازم است که ظرفیت کولر گازی نیز بیشتر باشد. از نظر علمی ثابت شده است که دمای بدن 4 فرد بالغ می تواند دمایی به اندازه یک بخاری برای فضای 12 متری تولید کند؛ بنابراین برای انتخاب و خرید کولر گازی باید تعداد افرادی که از ان استفاده می کنند نیز مشخص باشد.

19- موقعیت جغرافیایی

تعین موقعیت جغرافیایی محلی که قرار است کولر در آنجا استفاده شود نیز اهمیت ویژه ای دارد. همانطور که در قسمت کمپرسور عنوان کردیم هر کمپرسور مختص منطقه جغرافیایی خاصی است و در صورتی که در مکان مناسب استفاده نشوند ممکن است عملکرد مناسبی نداشته باشند. به صورت کلی دو ناحیه T1 و T3 داریم که باید بر اساس آنها کولر انتخاب شوند. در منطقه T1 باید کولری استفاده شود که تحمل دمای حداکثری 43 درجه را داشته باشد و در منطقه T3 نیز باید کولری استفاده شود که تحمل دمای حداکثری 57 درجه را داشته باشد.

٢٠- امکانات و قابلیت های کولر گازی

امکانات و قابلیت های کولرهای گازی نیز از فاکتورها و نکات بسیار مهمی هستند که باید توجه بسیار ویژه ای به آنها بشود. لازم است که کولر گازی از تکنولوژی ها و امکانات روز دنیا بهره ببرد تا بتواند نیاز مصرف کنندگان را به خوبی برآورده کند. از مهم ترین امکانات و قابلیت هایی که باید در انتخاب و خرید کولر گازی باید به آنها توجه شود می توان به ریموت کنترل از راه دور، تایمر برنامه، نمایشگر تغییرات دما و زمان، تکنولوژی Golden Fin یا پره های ضد فرسایشی، تکنولوژی Power Saving یا ذخیره انرژی، تکنولوژی Auto Restart یا روشن شدن خودکار، عیب یابی خودکار، قفل کودک، فیلتر و پنل قابل شستشو، دفترچه راهنما، رطوبت زدایی و حالت خواب اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *