10 مشکل کولر گازی که باید سریعا رفع شود

10 مشکل کولر گازی که باید سریعا رفع شود

اگر می خواهید با رایج ترین مشکلات کولر گازی آشنایی داشته باشید توصیه می کنیم که مطلب زیر در مورد 10 مشکل کولر گازی که باید سریعا رفع شود را مطالعه کنید.

مشکل کولر گازی خصوصا در اوج گرما می تواند ما را دچار سردرگمی کند و البته آسایش و آرامش ما را مخت کند. از پرمصرف  ترین و پرکاربردترین لوازم تابستانی می توان به کولرهای گازی اشاره کرد که با فرا رسیدن فصول گرم سال خرید، تعمی و تعویض آنها به دغدغه بسیاری از افراد تبدیل می شود. مهم ترین کار در هنگام استفاده از این سیستم ها این است که قبل از شروع فصل گرما آن را سرویس کرد و چنانچه به تعمیر نیاز دارد، تعمیرات انجام شود.

کولر گازی مانند سایر لوازم خانگی دارای یک طول عمر مشخص است و بعد از مدتی استفاده می تواند با ایرادات و مشکلاتی رو به رو شود که نیاز به برطرف کردن داشته باشد. اگر چه مشکلات زیادی را می توان برای کولر گازی عنوان کرد که نیازمند بررسی باشند اما در این مطلب 10 ایراد کولر گازی که باید سریعا رفع شود را بررسی می کنیم.

شایع ترین مشکلات کولرهای گازی

همانطور که گفته شد ممکن است مشکلات متعددی برای کولر ایجاد شود که نیاز به بررسی و رفع سریع دارند. از مهم ترین مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-     کثیفی فیلترهای هوا

فیلترها به عنوان یکی از قطعاتی حیاتی کولر شناخته می شوند و چنانچه کثیف شوند می تواند باعث ایجاد مشکلات و ایراداتی جدی در سیستم شود. این مشکل کولر گازی به راحتی قابل حل شدن است و کافی است که فیلتر را تمیز کنید و شستشو دهید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

2-     چکه کردن یا آبریزش کولر گازی

در کولر گازی یک قطعه به نام سینی یا ناودانی تعبیه شده است که در آن آب حاصل از میعان رطوبت هوا جمع می شود و سپس از طریق لوله ها به بیرون منتقل می شود. چنانچه این سینی شکسته شود یا لوله های آن مسدود شده باشند می تواند باعث سرریز کردن آب و چکه کردن کولر شود.  برای رفع این مشکل کولر گازی می توانید سینی را از نظر سلامتی بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید و مسیر لوله ها را نیز تمیز کنید.

3-     تولید هوای گرم از کولر

این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. قبل از انجام هیچ کاری دقت کنید و ببینید که کولر بر روی ظرفیت سرمایش قرار دارد یا ظرفیت گرمایش آن فعال است. معیوب بودن برد اصلی کولر گازی، معیوب بودن کمپرسور کولر گازی، کثیفی یا گرفتگی فیلترها و اواپراتور کولر گازی، خراب شدن اورلور، کاهش میزان گاز مبرد،  خراب بودن ترموستات کولر گازی، سوختن فن موتور کولر گازی ، برفک زدن لوله های اواپراتور و نصب نامناسب از مهم ترین دلایل این مشکل کولر گازی هستند که باید یک به یک بررسی شوند و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض شوند.

4-     یخ زدن قطعات مختلف کولر گازی

یخ زدن قطعاتی مانند اواپراتور یا لوله های آن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهمترین آنها کاهش میزان گاز مبرد است. در صورتی که بعد از روشن کردن سیستم متوجه این مشکل کولر گازی شدید و فهمیدید که لوله ها دچار یخ زدگی شده اند ابتدا باید نشتی کولر را بررسی کنید، از تمیز بودن فیلترهای هوا مطمئن شود و مسیر لوله های مسدود را باز کنید و اگر نیاز بود حجم گاز مبرد را شارژ کنید.

5-     کار کردن دائمی کولر گازی

این ایراد می تواند در اثر خراب شدن ترموستات سیستم باشد. چنانچه ترموستات تنظیم نباشد، ممکن است که کولر به صورت همیشگی کار کند و در نتیجه احتمال بروز خسارت و آسیب های بیشتری به سیستم وجود دارد. اگر ترموستات را در جهت خلاف عقربه های ساعت چرخاندید اما خاموش نشد نشان از خراب شدن آن دارد و لازم است که تعویض شود.

6-     تولید صدای ناهنجار از کولر گازی

پر سر و صدا بودن کولرها از رایج ترین مشکلاتی است که مشاهده می شود. برای رفع این مشکل کولر گازی ابتدا از تراز بودن محل نصب کولر مطمئن شوید و سپس بررسی کنید که قطعات مختلف کولر شل نشده باشند. شل شدن پیچ ها می تواند در هنگام کار باعث ایجاد سر و صداهای ناهنجار شود. همچنین خراب شدن لاستیک های لرزه گیر موتور نیز می تواند دلیل این امر باشد که در این صورت باید تعویض شوند.

7-     روشن نشدن کولر گازی

این مشکل نیز ممکن است برای بسیاری از سیستم ها اتفاق افتاده باشد و تقریبا مشکل رایجی است. برای رفع این مشکل ابتدا لازم است که تمام اتصالات و برق کشی کولر گازی . ساختمان بررسی شود و اگر مشکلی وجود نداشت به سراغ ترموستات سیستم رفت. خراب شدن ترموستات می تواند مانع از روشن شدن آن شود و در این صورت باید ترموستات عوض شود.

8-     معیوب بودن فن یونیت داخلی کولر گازی

خراب شدن فن نیز از جمله مشکلاتی است که برای این سیستم ها ایجاد می شود و کارکرد آن را با اختلال مواجه می کند. برای رفع این مشکل کولر گازی ابتدا فیلترهای هوا را بررسی کنید و اگر مشکلی داشتند برطرف کنید. همچنین یخ زدن کویل ها نیز دلیل دیگری برای بروز این مشکل است که باید بررسی شوند. در نهایت اگر مشکل با این دو مورد برطرف نشد باید به سراغ موتور فن رفت که احتمالا خراب شده و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

9-     خراب شدن برد الکتریکی کولر گازی

از دیگر مشکلات رایج و بسیار مهم کولر گازی می توان خراب شدن برد آن را عنوان کرد. خراب شدن برد می تواند با علایمی مانند خاموش شدن ناگهانی کولر، خارج شدن از تنظیم، کاهش قدرت پرتاب باد، اختلال در عملکرد و … داشته باشد. برای برطرف کردن این مشکل کولر گازی لازم است که به یک فرد متخصص مراجعه شود چرا که برد مرکز اصلی فرماندهی کولر گازی است و از حساسیت بالایی برخوردار است.

10 معیوب بودن کندانسور

در صورت خراب شدن کندانسور کولر گازی مشکلات مختلفی برای این سیستم به وجود می آید که کاهش سرمایش، کاهش عملکرد، کاهش قدرت و … از مهم ترین آنها است. کندانسور و فن آن هوای داخل محیط را به فضای بیرونی منتقل می کنند و به این طریق هوا داخل را خنک می کنند. اگر مشکلی در این قطعه رخ دهد، سرمایش با اختلال مواجه خواهد شد. برای رفع این مشکل کولر گازی باید پنل خارجی را باز کنید و کندانسور و فن آن را بررسی و در صورتی نیاز تعمیر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *