آموزش جامع تعمیر کولر گازی پنجره‌ای

آموزش جامع تعمیر کولر گازی پنجره‌ای

اگر شما هم مایل هستید که کولر گازی پنجره‌ای خودتان را تعمیر کنید، وب‌سایت سرماگرمای ایرانیان به شما خواندن مطلب زیر در مورد آموزش جامع تعمیر کولر گازی پنجره‌ای از عیب‌یابی تا تعمیر نهایی را پیشنهاد می‌کند.

استفاده از سیستم‌های سرمایشی مانند کولر گازی در فصول گرم سال خصوصاً مناطق حاره‌ای و گرمسیری اجتناب‌ناپذیر است، بنابراین قاعدتاً تعمیر و نگهداری این سیستم‌ها نیز نیازمند توجه ویژه است. عیب‌یابی و تعمیر کولر گازی پنجره‌ای نیز مانند سایر کولرهای گازی در فصول گرم آغاز می‌شود. کولرهای پنجره‌ای یکی از قدیمی‌ترین مدل‌های کولر گازی هستند که هنوز هم محبوبیت بالایی در میان مردم دارند. به دلیل آنکه این کولر دارای سابقه طولانی‌تری نسبت به کولر گازی‌های امروزی مانند اسپلیت دیواری است پس بیشتر از سایر کولرها دچار نقص می‌شود و لازم است که به صورت مستمر عیب‌یابی و تعمیر شود. هرچند که بهترین کار برای تعمیر کولر گازی پنجره‌ای استفاده از افراد متخصص و بادانش ویژه است اما وب­سایت سرماگرمای ایرانیان سعی می‌کند در این مطلب آموزش‌هایی را در این زمینه در اختیار کاربران قرار بدهد.

عیب‌یابی، سرویس و تعمیر کولر گازی پنجره‌ای

به صورت کلی سرویس و تعمیر کولر گازی پنجره‌ای را می‌توان شامل مواردی مانند تمیز کردن یا تعویض کرده پره‌های کولر گازی، تمیز و تعویض کردن فیلترها و کویل ها، بررسی سلامت شبکه‌ها، بررسی سلامت کمپرسور و گاز مبرد و … دانست. ابن کار باعث می‌شود که کولر گاز عملکرد بهتر و طول عمر بالاتری داشته باشد و راندمان کاری آن نیز بالاتر رود. از جمله نقاطی که در عیب‌یابی و تعمیر کولر گازی پنجره‌ای باید به آن‌ها توجه شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روشن نشدن کولر

روشن نشدن کولر می‌تواند اولین مشکلی باشد که در کولر باید به آن توجه ویژه شود. برای این کار باید از اتصالات سیم برق اطمینان کامل داشته باشید. همچنین نوع برق مصرفی کولر را مشخص کنید چرا که برق مصرفی ممکن است متناسب با برق مورد نیاز کولر نباشد و باعث پریدن فیوز برق شود.

مسدود شدن لوله مویی کولر

به صورت نرمال قسمت ورودی لوله مویی گرم است و قسمت خروجی آن سرد خواهد بود اما اگر لوله دچار انسداد شده باشد هر دو طرف آن سرد می‌شود.

کثیف یا خراب شدن فیلترهای کولر گازی پنجره‌ای

خراب یا کثیف شدن کولر می‌تواند به کاهش راندمان کولر و عملکرد ضعیف آن منجر شود بنابراین لازم است که در فصول گرم سال و در هنگام استفاده مداوم از کولر، فیلترها به صورت مستمر تمیز و تعویض شوند چرا که عملکرد دستگاه را تا 15 درصد بهبود می‌بخشد و باعث کارکرد بهتر کمپرسور خواهد شد، همچنین کیفیت هوای تولیدی را بهتر خواهد کرد و اکسیژن سالم‌تری به محیط تزریق خواهد کرد.

مشکل کمپرسور

زمانی که کمپرسور کولر گازی دچار مشکل شود علائم مختلفی نشان می‌دهد که مهم‌ترین آن‌ها اختلاف زیاد در زمان کار کردن با فشار بالا و پایین، از کار افتادن فن کندانسور و عدم مشاهده تغییر فشار در سیستم، کاهش بسیار زیاد شدت جریان در مقایسه با حالت عادی و پایین آمدن دمای خروجی موتور کولر هستند. این مشکلات می‌توانند ناشی از وجود مشکلاتی در کمپرسور باشند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

  • کم شدن گاز مبرد در کولر گازی پنجره‌ای و نیاز به شارژ شدن
  • خراب شدن خازن الکتریکی کولر که باید تعویض شود
  • ورود ماده مبرد مایع به داخل موتور و کمپرسور کولر
  • ضعیف یا متغیر شدن ولتاژ ورودی
  • قرار گرفتن کولر در معرض نور و تابش مستقیم خورشید

مشکل گاز مبرد

در بعضی از مواقع افزایش و زیاد شدن گاز مبرد کولر گازی پنجره‌ای می‌تواند مشکلاتی برای آن به وجود بیاورد و باعث عملکرد نامناسب آن شود. از جمله مشکلاتی که ازدیاد گاز مبرد می‌تواند برای کولر گازی به وجود بیاورد می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

  • افزایش فشار در قسمت اواپراتور کولر گازی
  • بالا رفتن آمپر مصرفی موتور کولر
  • افزایش فشار گاز رفت‌وبرگشت در قسمت لوله کولر گازی
  • کاهش پیدا کردن دمای خروجی اواپراتور کولر گازی پنجره‌ای که در نهایت به عرق کردن لوله ساکشن موتور ختم می‌شود

مشکل پیدا کردن وکیوم و خلأ کولر و وجود جریان هوا

یکی دیگر از مشکلاتی که در تعمیر کولر گازی پنجره‌ای باید به آن توجه شود متناسب نبودن وکیوم آن است. در صورتی که وکیوم کولر دچار مشکل باشد و هوا در آن وجود داشته باشد باعث مشکلاتی مانند افزایش افت دمایی لوله شارژ، کاهش راندمان و عملکرد کولر و سرمازایی پایین، نیاز به سرمای بیشتر برای تراکم‌پذیری گاز مبرد، افزایش فشار در اثر بسته شدن حرکت گاز، افزایش سروصدا و لرزش کمپرسور، افزایش آمپر مصرفی کولر گازی، داغ شدن بیش از حد سیلندر کمپرسور به علت افزایش فشار در کندانسور و در نهایت فاسد شدن روغن کمپرسور به دلیل ترکیب شدت با هوا که همگی نیاز به بررسی و تعمیر پیدا خواهند کرد.

وجود رطوبت در سیکل سرمایش

در صورتی که در چرخه سرمایش کولر گازی پنجره‌ای رطوبت وجود داشته باشد مانند تمام کولرهای گازی دیگر منجر به یخ‌زدگی در شیر انبساط یا لوله مویی می‌شود و این امر باعث می‌شود که کولر نتواند محیط را از نظر دمایی به تعادل برساند

مشکل ترموستاتر و بورد الکترونیکی

در صورتی که ترموستاتر اتاق کولر یا بورد الکترونیکی دچار عیب و نقصی شده باشد یا از جای خودشان تکان می‌خورند می‌توانند باعث ایجاد سرمای بیش از حد شود به صورتی که با دمای تنظیم‌شده مطابقت نداشته باشد.

صدای ناهنجار

ایجاد سروصدای ناهنجار از کولر گازی پنجره‌ای می‌تواند دلایل مختلفی مانند شل شدن پیچ‌های کمپرسور، برخورد پروانه‌ها به بدنه کولر گازی، تراز نبودن محل قرارگیری کولر، سایش لوله‌ها با همدیگر یا با بدنه کولر، خراب شدن لاستیک‌های لرزه‌گیر موتور یا شل شدن پیچ‌های کانال‌ها، دریچه‌ها و سایر قسمت‌های کولر گازی پنجره‌ای داشته باشد که باید همه آن‌ها به دقت بررسی شوند.

  • به صورت کلی در هنگام استفاده از کولر گازی پنجره‌ای باید به تمامی قسمت‌های آن توجه ویژه شود و در صورت نیاز تمیز و تعمیر شوند تا عملکرد سیستم کاهش پیدا نکند. کابل‌های کولر گازی، کنترل الکتریکی کولر، فن بیرونی کولر، فیلترها، محل نصب و پره کویل ها از دیگر اجزای اصلی هستند که باید به صورت مستمر چک شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *